1. bizblog
  2. Biznes

Nie będzie lepszej okazji do wymiany wysłużonej kasy fiskalnej na kasoterminal

Lokowanie produktu

Eksperci nie mają cienia wątpliwości: jeśli przedsiębiorca chce wykorzystać wymianę urządzenia fiskalnego do poprawy funkcjonowania swojego biznesu powinien przede wszystkim zrezygnować z urządzeń z poprzedniej epoki i przejść do rozwiązań na miarę XXI wieku. Już teraz może nabyć kasoterminal.

16.09.2019
17:29
kasoterminal-idea-bank-oferta

Regulacje prawne dotyczące kas fiskalnych są jasne: to jeden z ostatnich momentów na dobrowolną zmianę. Od nowego roku kolejne grupy zawodowe będą już zobligowane do posiadania kas online. Inicjatorzy tych zmian uważają, że przyczynią się one do kolejnego zagojenia VAT-owskiej rany a także pozwolą przedsiębiorcom rozwinąć własny biznes. 

Znawcy tematu uważają, że ewentualny strach przed nowym jest w tym przypadku wyjątkowo nieuzasadniony. Przecież kasa fiskalna to jednak tylko urządzenie, a te online mają ułatwiać, a nie utrudniać życie. I cały proces przy okazji nieco bardziej zautomatyzować.

Kasy online nie zmieniają dla przedsiębiorcy kompletnie niczego. Dalej będą urządzeniami bez wartości dodanej dla właściciela biznesu, tak jak to było do tej pory. Pamiętajmy, że kasy fiskalne w swojej ogromnej większości są urządzeniami, które w żaden sposób, poza niepraktycznym wydrukiem, nie dzielą się informacjami o sprzedaży z przedsiębiorcą. Wiedzą, co się sprzedaje, kiedy, w jakiej ilości i cenie, ale nie pokazują tego w sposób, który mógłby usprawnić zarządzanie sprzedażą czy chociażby dostawami towaru. Z kasami online będzie jeszcze dziwniej, ponieważ będą one te dane wysyłały do fiskusa. To oznacza, że fiskus będzie wiedział więcej o biznesie danego przedsiębiorcy niż on sam, bo do niego kasa niczego nie wyśle. O ile nie uda się do swojego sklepu i nie przeanalizuje sterty wydruków, jego wiedza będzie znikoma - tłumaczy w rozmowie z Bizblog.pl Michał Pawłowski, Co Founder & Board Member iPOS SA.

Dane dla Krajowej Administracji Skarbowej

Przepisy zakładają, że zarządzanie danymi z kas fiskalnych online będzie należało do zadań szefa Krajowej Administracji Skarbowej. To od jego decyzji zależeć będzie ewentualne przekazanie ich do Ministerstwa Finansów lub reprezentantów izb skarbowych (urzędy skarbowe i celno-skarbowe).

Szef KAS będzie miał jeszcze jeden obowiązek: prowadzenie Centralnego Repozytorium Kas. Fiskalizacja i tym samym zgłoszenie kasy do naczelnika urzędu skarbowego ma dokonywać się automatycznie.

Do zadań CRK będzie należeć:

• odbieranie i gromadzenie danych z kas rejestrujących;

• analiza i kontrola danych z kas;

• przesyłanie do kas poleceń dotyczących ich pracy (np. związanych z fiskalizacją).

Lepszej okazji na wymianę kasy może już nie być

Kasy online obowiązkowo od nowego roku muszą pojawić się u mechaników samochodowych, wulkanizatorów oraz wszystkich trudniących się sprzedażą benzyny, oleju napędowego i gazu przeznaczonego do silników spalinowych. Pół roku później (lipiec 2020 r.) przyjdzie czas na punkty gastronomiczne (stałe lub sezonowe), hotele, pensjonaty oraz firmy zajmujące się sprzedażą paliw stałych (węgla i pochodnych). Z początkiem 2021 r. z kasami fiskalnymi online już na stałe będą musieli pogodzić się fryzjerzy, kosmetyczki, lekarze, dentyści, prawnicy, budowlańcy czy właściciele siłowni i klubów fitness. Dwa lata później (styczeń 2023 r.) na ten krok będą musieli decydować się wszyscy pozostali przedsiębiorcy.

Według ekspertów nie ma sensu czekać z wymianą swojej kasy na ostatni moment. Szkoda tyle czasu nie czerpać korzyści z dostępnych już na rynku nowych rozwiązań. Najlepiej przy tej okazji zdecydować się na wielofunkcyjne urządzenie, jakim jest kasoterminal #ideapay.

Przymusowa wymiana kas fiskalnych to najlepszy moment dla podatników na pozbycie się przestarzałej kasy fiskalnej i przejście do XXI wieku. Oszczędność na samym urządzeniu, wbudowana łączność w cenie urządzenia, płatności kartą bez dzierżawy terminala - to wszystko cechy które powodują że kasoterminal jest świetną alternatywą dla kasy fiskalnej. Poza tym kasoterminale drukują nie tylko paragony ale i faktury VAT. Wystarczy wprowadzić NIP klienta a kasoterminal automatycznie pobierze dane do faktury z REGON. Nawet jeśli klient nie był u nas nigdy wcześniej, nie musimy przepisywać jego danych z wizytówki – mamy zawsze aktualne dane szybko i bez pomyłek - mówi serwisowi Bizblog.pl Michał Pawłowski, Co Founder & Board Member iPOS SA.

Kasoterminal pozwoli ograniczyć koszty

Kasoterminal łączy w sobie trzy funkcje: terminala płatniczego, kasy fiskalnej oraz systemu do kompleksowego zarządzania sprzedażą w sklepie. Pozwala przyjmować płatności bezgotówkowe, zastępuje urządzenie fiskalne wymagane do ewidencji sprzedaży, a także umożliwia przesyłanie danych, paragonów i statystyk sprzedaży na smartfon lub komputer. 

Kasoterminale były online’owe zanim jeszcze powstały kasy online. Od początku umożliwiały one cyfryzację sklepu, dzięki której to przedsiębiorca otrzymuje na swój telefon lub dowolne urządzenie z internetem każdy paragon wystawiony w jego sklepie. To tak jakby zamienić telefon stacjonarny (kasa fiskalna) na smartfona (kasoterminal) - tłumaczy Bartosz Witorzeńć, Dyrektor Marketingu i CRM w Idea Bank.

Kasoterminal z kolejnymi nowościami

Twórcy kasoterminala #ideapay absolutnie nie zamierzają spoczywać na laurach. Chcą w najbliższym czasie wprowadzić rozbudowaną gospodarkę magazynową, zawierającą cyfryzację dostaw, cen produktów, inwentaryzację czy pokazującą w czasie rzeczywistym marżowość sklepu i pojedynczych produktów.

Kolejnym ukłonem, tym razem w kierunku gastronomii, będzie włączenie do oferty kasoterminala z 10” ekranem dotykowym, który umożliwi wygodniejszą pracę w większych sklepach. 

Właściciel kasoterminala nie będzie też miał żadnego kłopotu z dostosowaniem się do nowych regulacji prawnych, np. tych dotyczących wystawiania faktur tylko do paragonu z numerem NIP.

Kasoterminale mają tę przewagę nad kasami, że ich system jest wciąż rozwijany i aktualizowany o nowe funkcjonalności. Aktualizacje są darmowe dla wszystkich użytkowników. Korzyści z takiego rozwiązania świetnie widać na przykładzie ostatniej zmiany przepisów, zakazującej drukowania faktur do paragonów, na których nie ma NIP-u nabywcy. Ogromna większość kas na rynku nie ma funkcji drukowania paragonu z NIP-em i faktury VAT. Jak to jest w kasoterminalach? Tak jak wspomniałem, można w nich aktualizować oprogramowanie, więc poza możliwością drukowania faktury VAT dodaliśmy możliwość drukowania paragonów z NIP-em. Bezpłatnie dostosowaliśmy wszystkie urządzenia klientów do nowej ustawy bez konieczności ich wymiany, jak ma to miejsce w przypadku kasy fiskalnej - przekonuje Michał Pawłowski.

Kasoterminal #ideapay - jakie koszty?

Kasoterminale mają być też tańsze w użytkowaniu od kas fiskalnych. Wszystko za sprawą wbudowanej łączności, dzięki której nie trzeba dopłacać za abonament internetowy - jak właśnie w przypadku zwykłej kasy fiskalnej online.

Kasoterminale pozwalają też na znaczne obniżenie kosztów transakcji bezgotówkowych, ponieważ są wyposażone w terminal płatniczy, którego nie trzeba dodatkowo dzierżawić. Przy średniej cenie dzierżawy 43 zł miesięcznie i 5-letnim cyklu życia kasy fiskalnej to 2580 zł netto oszczędności dla przedsiębiorcy na samej dzierżawie terminala płatniczego. Ułatwia to też dostęp do płatności bezgotówkowych dla biznesów sezonowych, w których konieczność płacenia za dzierżawę terminala po sezonie, kiedy nie ma przychodów, była barierą nie do pokonania - twierdzi Bartosz Witorzeńć.

A ile trzeba wysupłać pieniędzy na sam start?

Kasoterminal iPOS smart kosztuje 1899 zł netto. Jest to cena zbliżona do średniej klasy kasy fiskalnej, a urządzenie zawiera w sobie już terminal płatniczy i łączność GSM, którą podatnik MUSI zapewnić dla swojej kasy online. Jeśli chodzi o system do zarządzania, to kosztuje on od 0 zł do 99 zł miesięcznie, zależnie od wybranych funkcjonalności. Ważne jest to, że taryfy można dowolnie zmieniać w czasie użytkowania. Jeśli biznes jest sezonowy lub się zamyka, można zawsze wybrać taryfę Free i nie ponosić żadnych kosztów. Dojazd do klienta, fiskalizacja i szkolenie to jednorazowa opłata 149 zł netto – wylicza Michał Pawłowski.

Zawsze możesz skorzystać z promocji w Idea Banku

Aby już teraz nabyć kasoterminal #ideapay, można skorzystać z promocji w Idea Banku. Wystarczy otworzyć bezpłatne konto i skorzystać z programu Polska Bezgotówkowa. Wtedy za kasoterminal możemy zapłacić o ponad połowę mniej, niż wynosi rynkowa cena takiego urządzenia. Dodatkowo płatności kartami do 100 tys. zł będziemy akceptować za darmo przez rok.

Materiał powstał we współpracy z Idea Bankiem.

Lokowanie produktu
Najnowsze
Zobacz komentarze