REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Sprawdź, jak wzrost stóp przetrzepie ci portfel. Powstał kalkulator rat kredytu

O ile wzrośnie rata kredytu po zmianach stawki WIBOR? Jaki wpływ na jej wysokość będzie miało skorzystanie z wakacji kredytowych? Teraz po odpowiedzi na te pytania nie trzeba nerwowo wertować wyszukiwarki Google. Ekonomista Rafał Mundry stworzył proste narzędzie, które pozwala kredytobiorcom przeliczyć to wszystko w mgnieniu oka.

18.07.2022
14:34
Kalkulator rat kredytu. Sprawdź, jak wzrost stóp przetrzepie ci portfel
REKLAMA

Prezes Narodowego Banku Polski Adam Glapiński przyznał niedawno nagrywany ukrytą kamerą, że stopy procentowe powinny pójść jeszcze w górę o 25 pb. To mniej niż oczekuje rynek, ale bardzo możliwe, że da bankom kolejny impuls do podniesienia stawki WIBOR. Jak przełoży się to na kieszenie kredytobiorców?

REKLAMA

Kalkulator rat kredytu

Obstawiam, że do tej pory przeważająca większość Polaków czekała z niecierpliwością na wyliczenia dokonywane na bieżąco po każdej decyzji Rady Polityki Pieniężnej przez ekonomistów. Część z tych obliczeń lądowała od razu na Twitterze, część pojawiała się w artykułach prasowych. Miały one jednak jedną poważną wadę - szacunki uwzględniały tylko kilka popularnych wariantów wysokości kredytów hipotecznych. Możliwości personalizacji nie było.

Teraz kredytobiorcy mogą sobie przeliczyć wysokość rat co do grosza. Polski ekonomista Rafał Mundry stworzył w Excelu plik, który pozwala na uzupełnienie dokładnej raty kredytu, marży banku, wysokości WIBOR-u i okres, który został do zakończenia spłaty. Kalkulator można pobrać w tym miejscu.

 class="wp-image-1866232"

Czy wakacje kredytowe się opłacą?

Formularz pozwala także na wpisanie kwoty nadpłaty. Przypomnijmy, że nadpłacanie rat będzie teraz dużo prostsze dzięki wykorzystaniu instrumentu wakacji kredytowych. Wnioski o skorzystanie z nich będzie można składać już za dwa tygodnie. Eksperci wskazują, że zaoszczędzone pieniądze można przeznaczyć właśnie na nadpłatę kredytu, co zaowocuje niższą ratą w kolejnych miesiącach.

Banki zakładają, że Polacy będą chętnie korzystać z wakacji od spłacania zobowiązań. Millenium, Pekao SA i ING liczą się z tym, że z rządowego programu skorzysta nawet 70-90 proc. kredytodawców. Na nieco mniejszy odsetek, bo na poziomie 63 proc., szykuje się PKO BP. Analitycy Santandera uważają natomiast, że z oferty skorzysta mniej więcej co drugi klient.

Jarosław Sadowski z Expandera liczy, że pełne wykorzystanie wakacji kredytowych z jednoczesną nadpłatą kredytu może przynieść kredytobiorcy oszczędności rzędu 46 tys. zł. Jako przykład podaje klienta banku, który we wrześniu 2021 r, wziął 300 tys. zł kredytu na 25 lat.

Jego rata przy obecnym poziomie stawki WIBOR (6,99 proc.) wynosi 2 677 zł. W tej kwocie aż 2 420 zł stanowią odsetki, a tylko 257 zł kapitał. To ile zyskamy na nadpłacie kredytu, zależy od dwóch rzeczy – jaką kwotę nadpłacimy oraz jaki jeszcze pozostał okres do spłaty. Korzyść jest tym wyższa, im wyższa jest nadpłata oraz im dłuższy okres pozostał do pełnej spłaty zadłużenia - tłumaczy Jarosław Sadowski

Ekspert Expandera dodaje, że założył oprocentowanie kredytu na poziomie 9,88 proc. Suma ośmiu rat to 24 5146 zł.

REKLAMA

Nadpłata takiej kwoty obniży odsetki o ok. 2 116 zł rocznie. W przypadku naszego przykładowego kredytu, po zakończeniu wakacji kredytowych, do końca okresu spłaty pozostaną jeszcze 22 lata. Teoretyczna suma korzyści z nadpłaty kwoty ośmiu rat może więc wynieść ok. 46 550 zł - puentuje Sadowski

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA