REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Influencerzy stracili wiarygodność. Kto mi teraz powie, co mam kupić w internecie?

Żyjemy w czasach, gdzie najczęstszym miejscem zakupów są platformy e-commerce oraz media społecznościowe. Influencer marketing wciąż pozostaje ważnym elementem procesu podejmowania decyzji przez konsumentów, to choć reklamowane przez nich produkty mają wysokie współczynniki konwersji, to według badań PayPal ma to rację bytu tylko w połączeniu z bezpiecznymi płatnościami.

01.11.2023
22:21
PayPal-Q1-2020-wyniki
REKLAMA

Według badania: Milenialsi vs. Gen Z – postawy wobec zakupów internetowych, przeprowadzonego na zlecenie PayPal, tylko 1 na 10 respondentów reprezentujących pokolenie Z i milenialsów wskazuje influencerów jako ich najbardziej zaufane źródło rekomendacji dla produktów. Ponad 40 proc. badanych potwierdziło natomiast, że czuje się bezpieczniej podczas zakupów, jeśli sprzedawca zapewnia im dobrze znane i bezpieczne metody płatności.

REKLAMA

Sprzedawcy chcą współpracować z influencerami

Influencer marketing to jeden z najpopularniejszych sposobów promowania produktów lub usług za pomocą treści organicznych. Niemal jedna na trzy osoby kupujące online przyznaje, że dokonała zakupu produktu lub usługi po tym, jak zobaczyła je na profilach społecznościowych influencerów. Jednocześnie prawie 35 proc. badanych obserwuje konta influencerów, aby zobaczyć, co noszą lub czego używają. W rezultacie, pomimo szeregu różnego ryzyka wizerunkowego, wielu sprzedawców w dalszym ciągu decyduje się na współpracę z influencerami przy promowaniu produktów lub usług.

Więcej wiadomości na temat e-commerce

Jak pokazuje badanie PayPal, ponad połowa badanych Polaków z pokolenia Z i Y przegląda media społecznościowe, aby zobaczyć produkt lub usługę, którą są zainteresowani oraz zrozumieć, jak działa w rzeczywistości. Co trzeci milenials rozpoczyna swoje poszukiwania zakupowe na Facebooku, podczas gdy jedna czwarta pokolenia Z na Instagramie. Jeśli treść jest przekonująca, może pomóc w zwiększeniu konwersji w sklepie internetowym. Prawie 47 proc. respondentów zadeklarowało, że weszło na stronę internetową konkretnej marki po tym, jak w ten czy inny sposób trafili na nią za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Kluczowy element udanej transakcji

Współpraca z influencerami może wprawdzie pomóc sprzedawcom napędzić sprzedaż i zwiększyć współczynniki konwersji, ale nie jest kluczowym elementem udanej finalizacji transakcji. Z punktu widzenia konsumentów znacznie ważniejszą rolę odgrywa poczucie bezpieczeństwa.

Prawie jedna trzecia osób z pokolenia Z i jedna piąta milenialsów przynajmniej raz zrezygnowała z zakupu ze względu na obawy związane z bezpieczeństwem transakcji. Współpraca z influencerami z pewnością może zwiększyć wiarygodność e-sklepu, ale to, co w ostatecznym rozrachunku przełoży się na poczucie bezpieczeństwa klientów, to konkretne narzędzia i rozwiązania oferowane przez sprzedawców – komentuje Efi Dahan, wiceprezydent i dyrektor generalny PayPal na Europę Środkowo-Wschodnią i Izrael.

Efi Dahan dodaje też, że z perspektywy właścicieli sklepów umożliwienie kupującym finalizacji transakcji za pośrednictwem znanych i bezpiecznych systemów płatności powinno być absolutnym priorytetem.

REKLAMA

Influencer marketing dla wielu sprzedawców może być użytecznym narzędziem wsparcia sprzedaży i zwiększania bazy konsumentów. Właściciele sklepów powinni być jednak świadomi tego, że w kontekście finalizacji transakcji jego znaczenie jest drugorzędne w stosunku do innych elementów.

Kluczem do sukcesu jest zapewnienie poczucia bezpieczeństwa. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza dla mniejszych przedsiębiorstw, w przypadku których klienci mogą być mniej skłonni do podania swoich danych finansowych. Rozpoznawalne i wiarygodne metody płatności są w stanie pomóc mniejszym sprzedawcom w zdobyciu zaufania ze strony kupujących, a tym samym zachęceniu ich do ukończenia procesu zakupowego.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA