REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca

Zarobki w IT. Oto największy grzech rekruterów, który wkurza już nawet początkujących pracowników

W IT pracę zmienia się nie tylko, żeby więcej zarabiać, ale również dla ciekawych projektów albo przez złą atmosferę w pracy. Jak przekonuje No Fluff Jobs, rekruterzy nie zawsze ułatwiają zadanie pracownikom IT.

30.11.2021
16:33
Zarobki w IT. Oto największy grzech rekruterów, który wkurza już nawet początkujących pracowników
REKLAMA

No Fluff Jobs podaje wyniki badania, z którego wynika, że aż 87 proc. rekruterów nie informuje kandydatów o zarobkach, 64 proc. nie podaje szczegółów zatrudnienia, a 42 proc. nie do końca zna specyfikę branży, stanowiska i technologii.

REKLAMA

Jak sprawić, by rekrutacja w IT była bardziej skuteczna? Jakie są trendy HR w IT? Na te i więcej pytań odpowiedzą eksperci podczas HR Week – wydarzenia organizowanego w ramach HR Masterclazz, które odbędzie się online w dniach 6-10 grudnia.

Pieniądze w IT są ważne, ale nie najważniejsze

Badania wykonane przez No Fluff Jobs wskazują, że specjaliści IT z Europy Środkowo-Wschodniej zmieniają miejsce pracy głównie ze względu na warunki finansowe. Czynnik ten jest motorem zmian dla 63 proc. pracujących w branży IT Polaków, 61 proc. Węgrów, 57 proc. Czechów, 53 proc. Słowaków i 51 proc. Ukraińców. W drugiej kolejności badani wskazywali chęć zdobywania nowych doświadczeń zawodowych. Ważne dla specjalistów IT są także nowe szanse rozwoju osobistego, które znalazły się na miejscu trzecim. Spośród wszystkich biorących udział w badaniu krajów, na kwestie te najczęściej wskazywali specjaliści z Polski i Czech. Nowe doświadczenia zawodowe są bowiem ważne dla 52 proc. Czechów i Polaków, 51 proc. Słowaków, 49 proc. Węgrów i 48 proc. Ukraińców.

Szanse rozwoju osobistego okazały się istotne dla 57 proc. specjalistów IT z Czech, 56 proc. z Polski, 55 proc. pracujących w branży Węgrów, 50 proc. Słowaków i 40 proc. Ukraińców. Poza rozwojem kompetencji i zdobywaniem nowej wiedzy, duże znaczenie dla specjalistów IT ma także kultura panująca w organizacji. Jak pokazują wyniki badania No Fluff Jobs, ponad połowa specjalistów IT rozpoczyna poszukiwanie nowej pracy w momencie, gdy atmosfera panująca w firmie przestaje im odpowiadać. Informacji o kulturze firmy na etapie przeglądania ofert pracy poszukuje co trzeci specjalista IT, a także co trzecia osoba z branży doświadcza mikrozarządzania, cechującego się wysokim stopniem obserwacji i kontroli podwładnych. Dla 65 proc. pracowników IT to powód do zmiany pracy. Niemal połowa przyznaje, że nie czuje się związana z firmą, w której pracuje, a 52 proc. pracowników branży ma poczucie, że nie ma realnego wpływu na to, co dzieje się w firmie. Dodatkowo prawie połowa respondentów deklaruje, że ich zdaniem styl zarządzania w organizacjach jest nieodpowiedni.

No Fluff Jobs zwraca uwagę, że biorąc pod uwagę deficyt 600 tysięcy pracowników IT w Europie, istotna jest efektywna rekrutacja i zapewnienie kandydatom odpowiednich warunków do rozwoju, tak by chcieli świadczyć swoje usługi dla rodzimych firm.

Zarobki w IT wciąż owiane tajemnicą

Z raportu przygotowanego przez No Fluff Jobs wynika, że połowa stawiających w branży IT swoje pierwsze kroki chciałaby uzyskać informacje o wynagrodzeniu, podczas gdy 87 proc. rekrutujących nie udziela tych informacji, a 30 proc. respondentów ocenia, że przekazywane dane są niewystarczające.

Juniorzy chcą także otrzymać informację zwrotną po zakończonym procesie rekrutacji, co deklaruje aż 90 proc. badanych. Negatywnie oceniają oni również świadomość rekruterów na temat specyfiki branży, stanowisk oraz technologii – 42 proc. respondentów przyznaje, że rekruterzy nie posiadają odpowiedniej wiedzy w tym zakresie, a 34 proc. juniorów twierdzi, że osoby prowadzące rekrutację zadają nieadekwatne pytania podczas rozmów kwalifikacyjnych.

Magdalena Gawłowska-Bujok, COO No Fluff Jobs, wskazuje, że niedobór specjalistów i specjalistek IT jest problemem globalnym i przytacza dane amerykańskiego Bureau of Labor Statistics, które podało, że na początku 2021 roku na całym świecie brakowało 40 mln wykwalifikowanych pracowników. Do 2030 r. liczba ta ma wzrosnąć do 85,2 mln.

Dla Polski kluczowa staje się atrakcyjność rynku IT regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Bliskość kulturowa zdecydowanie ułatwi kandydat(k)om z tego obszaru wdrażanie się w struktury zespołów projektowych, zaś branży HR pomoże usprawnić procesy rekrutacyjne – podsumowuje Magdalena Gawłowska-Bujok COO, No Fluff Jobs.

Pięciodniowy HR Week

REKLAMA

Podczas HR Week każdego dnia eksperci będą opowiadać o najnowszych trendach w usprawnianiu rekrutacji, takich jak budowanie dobrych doświadczeń, empatia w sourcingu czy sprawny employer branding.
Eksperci opowiedzą o czynnikach warunkujących skuteczne prowadzenie działań wizerunkowych oraz o tym, jak istotne są kultura dialogu w organizacji i relacje z byłymi już pracownikami.

Wydarzenie potrwa pięć dni, podczas których uczestnicy będą mogli wziąć udział w dyskusjach i prelekcjach przeprowadzonych przez przedstawicieli firmy No Fluff Job oraz ekspertów-praktyków HR-u, m.in. Maję Gojtowską, Pawła Zdziecha, Magdalenę Brylską i Karolinę Latus. Udział w HR Week jest bezpłatny. Każdy z uczestników otrzyma po rejestracji raport No Fluff Jobs dotyczący przyszłości HR w IT. Zapisy oraz agenda wydarzenia dostępne są na stronie HR Week.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA