REKLAMA
  1. bizblog
  2. Pieniądze

Kolejna gigantyczna kumulacja w loterii Powerball. W sobotę można wygrać 1,4 mld dol.

Wygrane loteryjne przekraczające miliard dolarów jeszcze niedawno były ewenementem, ale do kumulacji przekraczających ten pułap dochodzi w ostatnim czasie coraz częściej. Zaledwie w lipcu w amerykańskiej loterii Powerball padła wygrana 1,08 mld dol., a kumulacja w najbliższym, sobotnim losowaniu jest szacowana na 1,4 mld. Jeśli nikomu nie uda się trafić zwycięskich liczb, to jest duża szansa, że w kolejnych losowaniach przebity zostanie zeszłoroczny rekord – w Kalifornii w listopadzie główna wygrana wyniosła 2,04 mld dol.

05.10.2023
9:27
Kolejna gigantyczna kumulacja w loterii Powerball: 1,4 mld dol.
REKLAMA

Ewentualny zwycięzca sobotniego losowania Powerball będzie miał do wygrania dwie kuszące opcje – albo weźmie jednorazowo około 643 mln dol., albo zgarnie około 1,4 mld dol., ale w trzydziestu rocznych ratach. Zdobycie głównej nagrody w Powerball to jednak jeszcze większa abstrakcja niż „szóstka” w Lotto.

REKLAMA

Wygranym zawsze jest fiskus

Dla typowego gracza loteryjnego kompletnie abstrakcyjne są także kwoty głównych wygranych, ale nie można zapominać o innym cichym zwycięzcy ostatniego losowania. Chodzi o federalny urząd skarbowy, który pobierze niebotyczne 37 proc. wygranej.

W przeciwieństwie do Polski, gdzie obowiązuje wyjątkowo korzystny podatek od wygranych, wynoszący zaledwie 10 proc., w USA nalicza się normalny podatek dochodowy – w przypadku tak wysokich sum oczywiście wchodzi w grę najwyższa stawka PIT, obowiązująca od około 540 tys. dol. dochodu.

Matematyczna szansa na wygraną

To jeszcze nie wszystko. Zarówno zeszłoroczny zwycięzca nagrody 2,04 mld dol., jak i tegoroczny zdobywca 1,08 mld dol. mieli sporo szczęścia, bo obie wygrane padły w Kalifornii. Warto wiedzieć, że stan nie pobiera podatku od wygranych na loterii, ale wiele innych nie ma takich oporów. Stany, które taki podatek stosują, zgarniają od 3 aż do 11 proc. kwoty wypłaty.

Kupon w loterii Powerball kosztuje 2 dolary, zasady są nieco bardziej skomplikowane niż w naszym Lotto. Gracze typują sześć liczb z dwóch oddzielnych zbiorów – pięć z zakresu od 1 do 69 i dodatkowo jedną z zakresu od 1 do 26. Szansa na wygraną to zaledwie 1 do 292 milionów. Dla porównania w polskim Lotto szansa to 1 do 14 milionów.

REKLAMA

Więcej o loteriach przeczytacie w tych tekstach:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA