REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Giełda Papierów Wartościowych kolejne cztery lata z tym samym prezesem. Co za stabilizacja

Marek Dietl został wybrany na kolejną czteroletnią kadencję prezesa Giełdy Papierów Wartościowych. Jeśli nie wydarzy się nic nadzwyczajnego, Dietl będzie kierował warszawską giełdą 8 lat z rzędu, czyli najdłużej od czasów pierwszego prezesa GPW Wiesława Rozłuckiego. Oznaczać to będzie wyjątkową stabilizację po kilku latach gwałtownych zmian na tym stanowisku. (fot. GPW/Flickr)

15.06.2022
12:22
Nowe władze GPW. Marek Dietl wybrany na kolejną kadencję
REKLAMA

Taka decyzja zapadła podczas środowego walnego zgromadzenia GPW. W związku z upływem kadencji członków zarządu Giełdy z dniem 25 lipca 2022 r. zaistniała konieczność powołania członków zarządu, w tym prezesa zarządu, na nową czteroletnią kadencję celem zapewnienia ciągłości działania spółki – napisano w uzasadnieniu do projektu uchwały.

REKLAMA

Giełda Papierów Wartościowych sama jest spółką akcyjną, w której państwo ma wprawdzie tylko 35 proc. udziałów, ale aż 51,8 proc. głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy, co oznacza, że w praktyce wyboru władz GPW dokonuje rząd. Organem wykonawczym jest zarząd składający się od 3 do 5 członków, w tym prezesa. Obecnie zarząd liczy czworo członków.

Marek Dietl został wybrany na prezesa GPW w 2017 r. i był aż piątym szefem warszawskiej giełdy od czasu wymuszonej dymisji Ludwika Sobolewskiego w 2013 roku po głośnym skandalu obyczajowo-finansowym. Sobolewskiego zastąpił Adam Maciejewski, ale w fotelu prezesa GPW wytrwał tylko niecałe półtora roku. Także półtora roku trwały rządy Pawła Tamborskiego, a zaledwie rok utrzymała się Małgorzata Zaleska. Do czasu powołania Dietla giełdą w 2017 r. tymczasowo – przez 266 dni – kierował Jarosław Grzywiński.

GPW w obecnym kształcie powstała w kwietniu 1991 roku, gdy minister przekształceń własnościowych i minister finansów podpisali akt założycielski Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. 16 kwietnia odbyła się pierwsza sesja giełdowa z udziałem 7 domów maklerskich, na której notowano akcje 5 spółek. Wpłynęło wówczas 112 zleceń kupna i sprzedaży, a łączny obrót giełdy wyniósł „zawrotne” 1990 zł, czyli równowartość 2 tys. dol.

Doradca, ekspert, prezes

GPW jest największą giełdą w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Giełda prowadzi rynek regulowany dla akcji oraz instrumentów pochodnych, a także alternatywny rynek akcji NewConnect dla tak zwanych spółek wzrostowych. GPW rozwija także Catalyst, czyli rynek przeznaczony dla emitentów obligacji korporacyjnych i komunalnych oraz rynek energii. Od 9 listopada 2010 r. GPW jest spółką publiczną notowaną na... GPW.

Marek Dietl jest doktorem nauk ekonomicznych, który przed objęciem władzy GPW pracował w sektorze doradczym. Po studiach na SGH pracował w Niemczech w firmie doradczej Simon-Kucher & Partners, a następnie kierował jej polskim oddziałem. Pewną rozpoznawalność zyskał jako ekspert Instytutu Sobieskiego i Business Centre Club, a krok ku działalności publicznej zrobił, zostając doradcą ekonomicznym prezydenta Andrzeja Dudy po wyborach w 2015 r. Potem trafił do rady nadzorczej GPW, a następnie został wybrany na prezesa tej spółki.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA