REKLAMA

Nie chcesz zwrotu pieniędzy od operatora? To będziesz wspierać rozwój telekomunikacji w Polsce

Koniec z zatrzymywaniem przez operatorów komórkowych środków z kart pre-paid, które straciły ważność. Nowe prawo telekomunikacyjne umożliwi klientom podanie numeru konta, na które z automatu dostaną zwrot co do grosza niewykorzystanych środków? A jeśli nie podadzą konta i się nie upomną o zwrot? Wtedy pieniędzy i tak operator nie zatrzyma dla siebie, bo pieniądze trafią do Funduszu Szerokopasmowego, który ma „wspierać rozwój telekomunikacji w Polsce”.

Prawo telekomunikacyjne. Pieniądze z kont pre-paid trafią do Funduszu Szerokopasmowego
REKLAMA

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zaproponował, by w Prawie Komunikacji Elektronicznej znalazł się zapis, który sprawi, że operatorzy telekomunikacyjni już nigdy nie zachowali dla siebie nawet ani złotówki z kart pre-paid, które utraciły ważność. Albo oddadzą te środki klientowi, albo wpłacą na specjalny fundusz.

REKLAMA

Jak informuje UOKiK, propozycja ta została już omówiona z wiceministrem Januszem Cieszyńskim, pełnomocnikiem rządu ds. cyberbezpieczeństwa. Były wiceminister zdrowia miał tę propozycję przyjąć z „życzliwością” i obiecać, że stosowna poprawka zostanie dodana w procesie legislacyjnym.

„Zaproponujemy zmianę brzmienia artykułu tak, aby konsument, rejestrując kartę pre-paid, mógł podać numeru konta bankowego, na które automatycznie otrzyma zwrot niewykorzystanych pieniędzy” – wyjaśnia prezes UOKiK-u Tomasz Chróstny. Jak zaznacza, nawet jeśli nie podamy swojego numeru konta, i tak będziemy mogli swoje środki odzyskać, tylko że wtedy będziemy musieli o to wystąpić.

REKLAMA

A co, jeśli machniemy ręką na niewykorzystane środki albo zupełnie o nich zapomnimy? W takim przypadku operator przekaże na Fundusz Szerokopasmowy, który zgodnie z brzmieniem ustawy ma wspierać rozwój telekomunikacji w Polsce.

REKLAMA

Faktycznie, UOKiK w zeszłym roku wydał kilka decyzji, które nakazały operatorom zwrot środków z kart pre-paid, a na Plusa nałożył aż 20 mln zł kary. Pieniądze z kart przedpłaconych swoim klientom musiały też zwrócić sieci T-Mobile, Orange i Play.

UOKiK zwraca uwagę, że kwestia zwrotu niewykorzystanych środków z konta na kartę przy wyborze nowej firmy telekomunikacyjnej jest już od dawna uregulowana na poziomie unijnym. W grudniu 2018 r. wszedł w życie Europejski Kodeks Łączności Elektronicznej, który nakazuje operatorom zwrot środków klientowi na jego wniosek. Urząd zaznacza, że te przepisy jeszcze nie zostały przeszczepione do polskiego.

REKLAMA
Jacek Bereźnicki
Redaktor
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA