1. bizblog
  2. Biznes

To nie samochody ani lotnictwo, a kolej ma być filarem Zielonego Ładu w Unii Europejskiej

Lokowanie produktu

Lokomotywa napędzana wodorem oraz bardziej rozpala wyobraźnie nie tylko kolejarzy. Zmienić mają się też składy PKP Intercity, uzupełnione przez nowoczesne piętrowe wagony. Przyszłość polskiej kolei i kierunki jej rozwoju zdominują trzeci dzień Europejskiego Forum Przyszłości (EFP), organizowanego na Stadionie Śląskim w Chorzowie.

06.10.2021
8:32
europejskie-forum-przyszlosci-transport-kolej

„Europejski transport kolejowy 2050” – pod takim hasłem odbędzie się główna konferencja trzeciego dnia Europejskiego Forum Przyszłości (6-8 październik), który organizowany jest z inicjatywy marszałka województwa śląskiego Jakuba Chełstowskiego (na zdj.) na Stadionie Śląskim w Chorzowie.

Wśród prelegentów zobaczymy m.in. dr. inż. Ignacego Górę, prezesa Urzędu Transportu Kolejowego; Grzegorza Zająca, kierownika Zespołu Budowy i Eksploatacji Pojazdów Szynowych w Katedrze Pojazdów Szynowych i Transportu Politechniki Krakowskiej; Leszka Hołdę, członka zarządu PKP Energetyka oraz Patryka Świrskiego, prezesa Kolei Śląskich. Warto wspomnieć, że w trakcie EFP Koleje Śląskie będą świętować swoje dziesięciolecie.

O tym, jak długą drogę pokonaliśmy najlepiej świadczą liczby. W pierwszym roku działalności przewieźliśmy 1,8 mln pasażerów, a w przedpandemicznym 2019 roku 20,4 mln. Kapitał zakładowy spółki wzrósł w tym czasie z 15 mln zł do 140 mln zł – wylicza Patryk Świrski.

Kolej w Polsce z miliardowymi inwestycjami

„Odbudowa polskiego rynku kolejowego po kryzysie COVID-19. Współpraca międzysektorowa, wspólne rozwiązania przemysłowe, technologiczne i badawcze. Wyzwania i główne priorytety na lata 2022-2027” – to jeden z bloków tematycznych zaplanowany na trzeci dzień EFP.

Eksperci jednym głosem mówią, że najlepszym wyjściem z dołka i receptą na powrót pasażerów będą wzmożone nakłady inwestycyjne. I tak się właśnie dzieje. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. realizują obecnie program inwestycyjny o łącznej wartości prawie 77 mld zł. Przekłada się to na przeszło 230 projektów i modernizację 9000 km torów. Przykładem jest chociażby trasa Warszawa-Kraków, gdzie pociągi mają poruszać się z prędkością maksymalną 160 km/h a całkowity czas podróży ma zająć już po remoncie 2 godziny i 12 minut. 

Dużym sukcesem jest fakt, że nasze głosy o potrzebie zwiększenia roli kolei i nadaniu jej odpowiedniego priorytetu są słyszalne poza spotkaniami branżowymi – nie ukrywa Krzysztof Mamiński, prezes zarządu PKP S.A. i przewodniczący Międzynarodowego Związku Kolei (UIC).

Transport kolejowy wesprze Zielony Ład UE

W trakcie EFP i dyskusji na temat przyszłości transportu kolejowego nie zabraknie również wątków związanych z ochroną środowiska i zmianami klimatycznymi. Mimo, że pod względem niebezpiecznych emisji pociągi stoją daleko za samochodami. Dr Jakub Majewski, prezes Fundacji ProKolej, przy okazji prezentacji raportu o klimatycznej i ekologicznej roli kolei przypomniał, że „kolej od 2004 r. przewozi mniej więcej tyle samo towarów, a transport samochodowy – coraz więcej, więc udział kolei wciąż się zmniejsza”. 

W efekcie rośnie szkodliwość transportu dla środowiska. Rozwój powinien iść w przeciwnym kierunku

– przekonuje.

Uczestnicy kolejowych dyskusji w trakcie Europejskiego Forum Przyszłości będą zastanawiać się jak jeszcze bardziej dywersyfikować źródła energii, żeby transport kolejowy stał się kluczowym elementem Zielonego Ładu UE. Żeby to było możliwe nie obejdzie się też bez kolejowych innowacji w następnych latach, jak chociażby stawianie coraz bardziej na paliwo wodorowe.

Europejskie Forum Przyszłości odbędzie się w dniach 6-8 października na Stadionie Śląskim w Chorzowie. To trzy dni dyskusji i szereg wydarzeń towarzyszących, które organizowane są pod honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego oraz Parlamentu Europejskiego. W pierwszym dniu Europejskiego Forum Przyszłości (EFP), uczestnicy Forum będą debatować m.in. o barierach, wyzwaniach i celach Starego Kontynentu, elektromobilności oraz o cyfrowej przyszłości Europy. Wydarzeniu będą towarzyszyć debaty oksfordzkie z udziałem uczniów szkół średnich z województwa śląskiego, a dzień zakończy uroczysta gala w Filharmonii Śląskiej z wręczeniem nagród i spektakularnie innowacyjnym koncertem, w którym soliści-hologramy zagrają na żywo z orkiestrą.

Drugi dzień EFP to przede wszystkim cykl debat poświęconych specjalnym strefom ekonomicznym z finałem w postaci uroczystej gali 25-lecia Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Czwartek, 7 października to także czas finału konkursu dla startupów, organizowanego razem z akceleratorem Plug and Play, z pulą nagród 150 tys. zł. Ostatni dzień Europejskiego Forum Przyszłości zdominuje dyskusja o europejskim transporcie kolejowym, którą zwieńczy uroczysty jubileusz 10-lecia Kolei Śląskich. Obok przedstawicieli rynku kolejowego, dyskusje będą toczyć goście Konferencji Śląskiego Klastra Lotniczego. 8 października Stadion Śląski zamieni się także w arenę e-sportową, bo właśnie w tym dniu odbędzie się turniej kwalifikacyjny CS:GO do Narodowej Drużyny Esportu.

Lokowanie produktu
Najnowsze