REKLAMA
  1. bizblog
  2. Gospodarka /
  3. Pieniądze

Jutro dane o inflacji. Drożyzna wysysa kasę z portfeli Polaków. Kiedy jej apogeum?

Gdyby portfele potrafiły mówić, to po każdej wizycie w sklepie pewnie by teraz wręcz krzyczały. Bo każdy, kto robi zakupy, od miesięcy obserwuje, jak ceny towarów w Polsce poszybowały ostro w górę. Widać to zarówno po cenach poszczególnych produktów, jak i sumie do zapłaty przy kasie. Jednak końca zwyżek wciąż nie widać i wszyscy ze zniecierpliwieniem czekają, aż GUS poda w piątek wstępne dane o inflacji za lipiec. Z kolei CBOS w najnowszym badaniu zapytał Polaków, kiedy ich zdaniem nastąpi apogeum inflacji?

28.07.2022
8:23
Jutro dane o inflacji CPI za lipiec 2022. Drożyzna wysysa kasę z portfeli Polaków. Kiedy jej apogeum?
REKLAMA

Ten, kto zarządza budżetem gospodarstwa domowego w naszym kraju, w wesołym miasteczku pewnie się nie śmieje, a horrory są mu nie straszne. Dlaczego? Bo powody do śmiechu już dawno skończyły się, gdy paliwo skoczyło powyżej 5 zł, a żarty ucichły, gdy dystrybutory zaczęły wskazywać powyżej 7 zł/l paliwa. Nie przestraszy się również i ten, który regularnie doznaje jeszcze szoku w sklepie spożywczym, bo albo brakuje podstawowych produktów, albo podwyżki cen nie mają końca.

REKLAMA

Rekordowa inflacja. Ile wyniosła w lipcu?

Inflacja w Polsce jest najwyższa od 25 lat. W czerwcu tego roku w porównaniu z analogicznym miesiącem roku ubiegłego ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 15,5 proc. W najbliższy piątek poznamy nowe dane GUS za lipiec. Tymczasem prognozy wskazują, że inflacja pozostała na tym samym poziomie, co w czerwcu, ale może nawet się obniżyła.

Ekonomiści z banku Pekao prognozują, że w lipcu inflacja ustabilizowała się na poziomach bliskich odczytu z poprzedniego miesiąca (15,5 proc. r/r), głównie za sprawą wyraźnie tańszych paliw.

Inflacja bazowa jeszcze przyspieszyła, ale jest już blisko swojego szczytu - wskazują ekonomiści z Pekao.

Z kolei ekonomiści banku PKO BP wyraźnie oczekują lepszych wieści.

Oczekujemy pierwszego od czerwca 2021 spadku wskaźnika inflacji
(wyłączając luty 2022 ze spadkiem inflacji wynikającym z Tarczy
Antyinflacyjnej) - prognozują ekonomiści PKO BP ws. wstępnej inflacji CPI za lipiec

Jak wyjaśniają, wpływ obniżenia globalnych cen ropy oraz wyhamowanie
miesięcznych dynamik cen żywności przeważy najpewniej nad dalszymi
wzrostami cen nośników energii (opału), jednak nie podają konkretnych prognoz.

Również ekonomiści z Santander Bank Polska uważają, że inflacja za lipiec może nas pozytywnie zaskoczyć.

Według naszych szacunków stopa inflacji obniży się w lipcu do 15,2 proc.
r/r (wobec 15,5 proc. w czerwcu), głównie za sprawą wyraźnie tańszych paliw - piszą ekonomiści Santadera.

I wskazują, że mediana prognoz w Bloombergu jest na razie na poziomie 15,6 proc r/r (mało odpowiedzi w ankiecie), więc tak niski odczyt może być sporym szokiem dla rynku i raczej mocno by zmniejszył szanse na podwyżkę stóp przez RPP we wrześniu.

Co o inflacji myślą Polacy?

Ogromna większość dorosłych Polaków uważa, że inflacja będzie nadal rosła (85 proc.), a relatywnie niewielu sądzi, że osiągnęła już maksymalny poziom (8 proc.), bądź też nie ma zdania na ten temat (7 proc.) - wynika z najnowszego badania CBOS.

Respondenci zapytani, jaki najwyższy poziom – ich zdaniem – osiągnie inflacja, najczęściej podawali wartość 20 proc. Wskazał ją blisko co trzeci prognozujący dalszy wzrost inflacji. Niemała część ankietowanych, blisko co czwarty, formułowała bardziej optymistyczne przewidywania, twierdząc, że inflacja nie osiągnie jednak 20 proc. Pozostali byli jednak większymi pesymistami – co piąty prognozował, że przebije ona granicę 20 proc., w tym co dziesiąty, że wzrost cen w skali roku wyniesie co najmniej 30 proc.

 class="wp-image-1874473"
Wyniki badania „Aktualne problemy i wydarzenia” przeprowadzone przez CBOS

Opinie na temat apogeum inflacji są dosyć podzielone - wskazuje CBOS. Jednak największa grupa respondentów uważa, że nastąpi ono na przełomie roku – zimą, pod koniec tego roku lub na początku następnego. Spora część badanych twierdzi, że szczyt inflacji będzie miał miejsce wcześniej – jesienią tego roku, co siódmy, że wiosną przyszłego roku lub jeszcze później, a niewielu, że latem tego roku.

 class="wp-image-1874476"
Wyniki badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” przeprowadzone przez CBOS
REKLAMA

Metodologia badania:

Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” (387) przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode. Zrealizowano je w dniach od 27 czerwca do 7 lipca 2022 roku na próbie liczącej 1084 osoby (w tym: 62,1% metodą CAPI, 23,4% – CATI i 14,5% – CAWI).

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA