REKLAMA
  1. bizblog
  2. Środowisko

Lista prymusów i lista wstydu. Zobaczcie, gdzie rządzi Czyste Powietrze, a gdzie smog i smród

Poznaliśmy najnowszy ranking programu „Czyste Powietrze” ukazujący aktywność gmin w czwartym kwartale 2021 r. Trudno się dziwić, że przodują w tym gminy z województwa śląskiego. Zastanawia za to, że niektóre uzdrowiska i miejscowości wypoczynkowe tej walki o jakość powietrza nie podejmują w ogóle.

17.02.2022
17:31
REKLAMA

Czyste Powietrze nadal jest w powijakach. Dołączenie banków komercyjnych i gmin do dystrybucji środków zgodnie z przewidywaniami Banku Światowego i Komisji Europejskiej znacznie pomogło, ale ciągle kuleje edukacja.

REKLAMA

W efekcie po 3,5 latach trwania programu podpisano ponad 394 tys. wniosków na 6,6 mld zł. Wcześniej wyliczano, że program zrobi różnicę i poprawi jakość powietrza, jeśli co roku umów na wymianę starego kopciucha będzie co najmniej 400 tys. Warto też zauważyć, że budżet programu to 103 mld zł, rozpisane do 2029 r. Czyli do tej pory wydatkowano raptem ok. 6,4 proc. zabezpieczonych środków. 

Dzięki najnowszemu rankingowi za ostatni kwartał 2021 r. dowiedzieliśmy się, które są najaktywniejsze, a które nie uczestniczą w programie w ogóle. Jeżeli chodzi o liderów tego zestawienia, nie ma niespodzianki. Przodują gminy z województwa śląskiego.

Cieszy mnie taka aktywność gmin z woj. śląskiego, w tym województwie od 1 stycznia tego roku uchwała antysmogowa zakazała użytkowania kopciuchów wyprodukowanych przed 1 września 2007 roku. Widać, że zapisy uchwały są dobrym motywatorem do likwidacji pozaklasowych kotłów – komentuje Andrzej Guła, współzałożyciel i lider Polskiego Alarmu Smogowego.

Czyste Powietrze, czyli śląskie i długie, długo nic

Dominacja śląskiego nie podlega dyskusji. Dość powiedzieć, że wśród 30 gmin, które w ostatnich trzech miesiącach 2021 r. mogą pochwalić się największą liczbą wniosków w ramach programu Czyste Powietrze aż 25 jest właśnie z tego województwa.

Listę otwiera gmina Jejkowice, której mieszkańcy złożyli najwięcej wniosków do programu w odniesieniu do liczby budynków jednorodzinnych znajdujących się na jej terenie. Drugie miejsce przypadło gminie Bałtów z województwa świętokrzyskiego, a trzecie Czerwionce-Leszczyny ze śląskiego. W pierwszej 30. znalazło się też miejsce dla dwóch kurortów: Goczałkowice-Zdrój (18. pozycja) oraz Jastrzębie-Zdrój (20.). Paweł Mirowski, wiceprezes NFOŚiGW, przypomina przy okazji samorządowcom, że aktywny udział w programie Czyste Powietrze to nie tylko i wyłącznie korzyści finansowe. 

To przede wszystkim gwarancja trwałych oszczędności wynikających z nowoczesnej, kompleksowej termomodernizacji budynków dla ich właścicieli oraz możliwość oddychania czystym, zdrowym powietrzem dla nas wszystkich – przekonuje.

Lista wstydu tych, których jakość powietrza nie obchodzi

Warto zauważyć, że w ubiegłym roku liczba składanych wniosków rosła z kwartału na kwartał. W okresie od stycznia do marca było ich ponad 33 tys., w drugim kwartale przeszło 44 tys., a od lipca do września blisko 53 tys.

REKLAMA

Tym samym 2021 r. okazał się pod tym względem rekordowy. W sumie w ciągu minionych 12 miesięcy złożono ponad 184 tys. wniosków. Dla porównania w 2018 r. było ich raptem przeszło 25 tys., w 2019 r. więcej niż 85 tys. a w 2020 r. niecałe 84 tys. Niestety z kwartalnego zestawienia dotyczącego wniosków złożonych w ramach programu Czyste Powietrze wynika również, że wśród gmin można wskazać prawdziwych prymusów, ale też outsiderów.

Wśród nich są kurorty i miejscowości turystyczne, które zachęcają do zdrowego odpoczynku. Żadnego wniosku dotyczącego programu Czyste Powietrze w ostatnich trzech miesiącach 2021 r. nie złożono w Krynicy Morskiej oraz w Świeradowie-Zdroju. W Międzyzdrojach zdarzył się jeden wniosek. Niezbyt dobrze wypadają pod tym względem też większe miasta. Kiepsko jest m.in. w Olsztynie (32 wnioski), Szczecinie (41) i Gdańsku (54).

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA