REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Sprzedaż węgla. PGG, JSW i Tauronowi przybył prywatny konkurent. Zobacz, gdzie kupisz najtańszy ekogroszek

Rząd dogadał się z samorządowcami w sprawie ceny węgla z importu i jego dystrybucji. Teraz nad projektem ustawy pochyli się Sejm. Tymczasem kolejna spółka wydobywcza zmienia cennik. Tym razem chodzi o Przedsiębiorstwo Górnicze Silesia. Sprawdzamy, gdzie przy tej okazji najtaniej kupić można krajowy węgiel, a gdzie trzeba zapłacić za niego najwięcej.

20.10.2022
5:47
ekogroszek-resort-zmiana-nazwy
REKLAMA

Samorządy zaczynają załatwiać węgiel dla mieszkańców na własną rękę. Alternatywne rozwiązanie do rządowego znalazł Marian Błachut, burmistrz Czechowic-Dziedzic, który zwrócił się o pomoc do Przedsiębiorstwa Górniczego Silesia, należącego do grupy Bumech S.A, właściciela największej prywatnej kopalni w Polsce. W odpowiedzi zarząd spółki zdecydował o uruchomieniu sprzedaży węgla dla mieszkańców gmin, na terenie których prowadzona jest działalność wydobywcza – Czechowic-Dziedzic, Pszczyny, Goczałkowic Zdroju, Bestwiny i Miedźnej. 

REKLAMA

Sprzedaż węgla prowadzona jest jedynie na rzecz osób fizycznych, a na jeden adres można kupić maksymalnie trzy tony węgla – uściślają urzędnicy z Czechowic-Dziedzic.

Początkowo węgiel typu groszek II i orzech II wyceniono na 2995 zł za tonę. Ale szybko te ceny skorygowano. Teraz obowiązuje 2829 zł za 1000 kg. W sprzedaży jest też miał 21 za 1968 zł.

Cena węgla: sklep PGG z najtańszym opałem

Nawet po obniżkach te ceny dalej wydają się zawyżone, przynajmniej w porównaniu z cennikami innych spółek wydobywczych. Pierwszym przykładem jest sklep PGG, który obsłużył już ponad 386 tys. klientów i sprzedał przeszło 1,2 mln ton węgla. Tutaj ekogroszek (workowany bądź luzem) kupimy za 1770 zł lub 1720 zł za tonę. Za groszek, orzech czy kostka zapłacimy od 1420 do 1470 zł. Miał węglowy sprzedawany jest za 1105 zł. W sklepie PGG jest więc wyraźnie taniej niż w PG Silesia.

Sprawdzamy dalej. Zerkamy na cennik Węglokoksu, gdzie obowiązuje limit sprzedaży do 3 ton opału. Najdroższy jest ekogroszek workowany, za który trzeba zapłacić 1845 zł, a za ten luzem – 1599 zł. Z kolei węgiel typu kostka i orzech I sprzedawany jest za 1414,50 zł za tonę. Porównywalnie do sklepu PGG.

Cena węgla może ulec zmianie i przed przyjazdem w umówionym terminie należy zweryfikować cenę węgla w cenniku – przestrzega Węglokoks.

JSW nie sprzedaje węgla przez internet

W Tauronie za workowany ekogroszek z Zakładu Górniczego Sobieski zapłacimy 1799 zł za tonę lub 1439,20 zł za 800 kg. Luzem 1000 kg kosztuje 1600 zł. Węgiel orzech, kostka, kostka II i groszek II są sprzedawane od 1550 do 1650 zł. Jak widać, Tauron jest odrobinę droższy niż PGG. Ale zdecydowanie tańszy niż PG Silesia. A jakie ceny obowiązują w kopalni Budryk, należącej do JSW? Wcześniej można było tam kupić do 3 ton opału, ale ostatnio ten limit jeszcze zmniejszono do 2 ton. Węgiel typu orzech jest tutaj za 1516,41 zł, licząc razem z VAT i akcyzą. Opał sprzedawany jest codziennie, w oparciu o bieżącą produkcję. JSW nie planuje uruchomienia sprzedaży przez internet. 

Kopalnia zaprzestała wydawania numerków do czasu rozładowania kolejki. Po obsłużeniu klientów z wydanymi już numerkami, kopalnia powróci do ich wydawania. Informacja o wznowieniu ich wydawania pojawi się na stronie internetowej JSW – informuje spółka.

REKLAMA

Na wolnym rynku ceny węgla są dwa razy wyższe

Widać więc jak na dłoni, że oferta od PG Silesia jest wyraźnie droższa od cenników oferowanych przez takie spółki jak PGG, Węglokoks, Tauron, czy JSW. Zaproponowane m.in. samorządowcom z Czechowic-Dziedzic ceny zyskują dopiero przy porównaniu ich do cen z internetu. Na Allegro najdroższy ekogroszek jest nawet za 5000 zł za tonę. Ale sporo jest też ofert za ponad 3500-4000 zł. Nieco taniej jest na OLX, gdzie też bez problemu znajdziemy ogłoszenia za więcej niż 4000 zł.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA