REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Baltic Power pozyskał pieniądze na budowę megafarmy wiatrowej

Bank Pekao S.A. to jedna z 25 instytucji, które pomogą sfinansować budowę farmy wiatrowej na Bałtyku. Baltic Power będzie miała moc 1,14 GW i będzie kosztować 4,4 mld euro.

23.09.2023
9:54
farmy-wiatrowe-na-morzu-ustawa
REKLAMA

Farma wiatrowa Baltic Power powstanie do 2026 r. ok. 23 km na północ od linii brzegowej, na wysokości Choczewa i Łeby. Na terenie liczącym ponad 130 kmkw. stanie 76 turbin wiatrowych.

REKLAMA

Finansowanie farmy z polskich i zagranicznych konsorcjów

Elektrownia o mocy 1,14 GW docelowo zasili w czystą energię elektryczną nawet milion gospodarstw domowych w Polsce.

Jesteśmy dumni, że Grupa Banku Pekao odegrała ważną rolę w finansowaniu budowy nowego, wielkiego i co ważne ekologicznego źródła energii, które z pewnością wzmocni krajowy system energetyczny i bezpieczeństwo energetyczne kraju – komentuje Jerzy Kwieciński,  wiceprezes Banku Pekao, nadzorujący Pion Bankowości Korporacyjnej i Inwestycyjnej.

Więcej o energetyce wiatrowej

Projekt Baltic Power to joint-venture polskiej Grupy Orlen oraz kanadyjskiego inwestora Northland Power. Spółka Baltic Power Sp. z o.o. zawarła umowy finansowania dłużnego z konsorcjum 25 polskich i międzynarodowych instytucji finansowych. Dostarczy ono spółce Baltic Power finansowanie dłużne bez regresu do sponsorów o łącznej wartości 4,4 mld euro, w tym kredyt inwestycyjny w wysokości 3,6 mld euro na okres 23 lat.

Budowa farmy wiatrowej na Bałtyku to kluczowy projekt

Baltic Power to najbardziej zaawansowany projekt offshore w Polsce, który pozyskał wszystkie niezbędne zgody środowiskowe, pozwolenia na budowę oraz 25-letnią umowę CfD. Rozpoczęcie budowy farmy planowane jest na 2023 r., a prace budowlane na morzu rozpoczną się w 2024 r. Baltic Power jest jednym z kluczowych projektów Grupy Orlen, mającym na celu pozyskiwanie 9 GW z energii odnawialnej do 2030 r.

­Ten sukces cementuje wiodącą pozycję praktyki doradztwa dłużnego Pekao Investment Banking, jak również pokazuje, że nasz bank ma istotną rolę do odegrania w procesie transformacji energetycznej polskiej gospodarki– powiedział Marek Niedużak, wiceprezes Pekao Investment Banking.

REKLAMA

Pozyskanie finansowania na taką skalę to największe przedsięwzięcie finansowe w historii polskiego rynku.

Otworzyliśmy nowy rozdział w doradztwie dłużnym na polskim rynku. Pozyskaliśmy finansowanie projektowe w konsorcjum 25 instytucji polskich, międzynarodowych i 3 agencji eksportowych o wartości ponad 20 mld zł, we współpracy z Green Giraffe. To największe project finance w historii polskiego rynku finansowego – dodała Monika Karolak, dyrektor zarządzająca w Pekao Investment Banking.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA