REKLAMA
  1. bizblog
  2. Transport

Takiej Żabki jeszcze nie było. Sieć błysnęła w Europie

W roku jubileuszu 25-lecia firma otworzyła jedno z najnowocześniejszych centrów logistycznych w Europie. Największy i najbardziej zaawansowany technologicznie obiekt w Grupy Żabka został otwarty w Radzyminie pod Warszawą. Wyposażono go w automatyczny magazyn wysokiego składowania (High-Bay) oraz automatyczny system transportu wewnętrznego, przyspieszające obsługę sklepów. Obiekt typu BTS (build to suit) został przygotowany pod indywidualne potrzeby Żabki. Dodatkowo centrum zostało zaprojektowane w taki sposób, aby zoptymalizować jego efektywność energetyczną.

23.06.2023
17:56
Takiej Żabki jeszcze nie było. Sieć błysnęła w Europie
REKLAMA

Obecnie sieć logistyczna Żabki liczy osiem centrów logistycznych oraz 19 terminali przeładunkowych. Powyżej 80 proc. placówek Żabka jest obsługiwana z nich co drugi dzień. Sieć współpracuje także z siecią przewoźników dostarczających do przeszło 9400 sklepów ponad 2 mln zamówień rocznie.

REKLAMA

Rozwój technologiczny to jeden z filarów strategii rozwoju całej Grupy Żabka. Potwierdzeniem tego jest otwarcie w Radzyminie jednego z najnowocześniejszych, zautomatyzowanych centrów logistycznych w Europie. Magazyn o łącznej powierzchni ok. 60 000 mkw. ma dla nas strategiczne znaczenie - mówi Tomasz Suchański, Prezes Zarządu Grupy Żabka.

I dodaje, że Żabka obchodzi w tym roku jubileusz 25-lecia, data otwarcia centrum nie jest więc przypadkowa i sygnalizuje, że sieć myśli o rozwoju organizacji w odległej perspektywie.

Wiceprezes Adam Manikowski nie ukrywa podekscytowania możliwościami i wyposażeniem nowego centrum.

Nowoczesna i zautomatyzowana logistyka to gwarancja najwyższej jakości, a także szybkiej obsługi ponad 8300 franczyzobiorców prowadzących sklepy Żabka, do których rocznie wysyłanych jest ok. 2 mln dostaw - podkreśla Adam Manikowski, Wiceprezes Zarządu Grupy Żabka, Dyrektor Zarządzający Żabka Polska.

Jak dodaje, centrum logistyczne w Radzyminie zostało wyposażone m.in. w automatyczny transport, silos paletowy czy stacje kompletacyjne typu Goods To Person, które gwarantują kilkukrotny wzrost naszej wydajności operacyjnej.

Nowe centrum logistyczne Żabki w liczbach

Obiekt w Radzyminie jest projektem BTS (build-to-suit), czyli przygotowywanym na indywidualne potrzeby Żabki i optymalizującym wszystkie jej operacje logistyczne.

Ma powierzchnię ok. 60 000 mkw., odpowiadającą wielkością tysiącu mieszkań 3-pokojowych. Oprócz części tzw. suchej, znajduje się w nim także automatyczny magazyn wysokiego składowania, tzw. High-Bay, o wysokości blisko 40 metrów. Do budowy tego mieszczącego 30 000 palet magazynu wykorzystano aż 1 400 ton stali, którą łączy 400 000 połączeń śrubowych.

Kolejne 600 ton stali wykorzystano na wyposażenie. W magazynie znajdują się komory chłodni i mroźni w pięciu różnych strefach (od -24 st. C do +20 st. C). Jest również część biurowa, a w niej dwie kantyny dla pracowników.

Już na etapie budowy pomyślano o zachowaniu bioróżnorodności, wykonując nasadzenia zgodnie z wymaganiami BREEAM (drzewa, krzewy, łąka kwietna itp.). Na dachu zainstalowano panele fotowoltaiczne do pozyskiwania zielonej energii, a na parkingu dla samochodów osobowych specjalną nawierzchnię antysmogową. Dzięki temu Centrum Logistyczne w Radzyminie zostało wyróżnione certyfikatem International NEW Construction na poziomie „Excellent”.

Świadomość ekologiczna i nowe możliwości zatrudnienia

Centrum będzie zaopatrywać ok. 3 500 sklepów. W projekcie uwzględniono również możliwość rozbudowy magazynu i automatyki, co pozwoli na zwiększenie obsługi do 5 000 placówek. Do 70 proc. wysyłek będzie skompletowanych i spaletyzowanych przy wykorzystaniu automatyki magazynowej.

REKLAMA

Jak wskazuje inwestor, łącznie w nowym centrum pracę znajdzie ponad 600 osób, w tym ponad 200 osób zatrudnionych bezpośrednio przez Żabkę oraz 400 osób we współpracujących z siecią firmach.

Rekrutacja trwa. Rekrutowani do firmy pracownicy mogą liczyć na umowę o pracę oraz system wynagrodzeń uwzględniający premie, wsparcie w dojazdach do i z pracy oraz premię wakacyjną. Będą mogli również korzystać ze szkoleń oraz benefitów w postaci pakietu sportowego i medycznego, ubezpieczenia grupowego czy świątecznych upominków.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA