REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Allegro ma kontrakt na dwa tysiące automatów paczkowych. Wygląda na to, że z Biedronką

Allegro podtrzymuje deklaracje, że do końca roku chce mieć w Polsce trzy tysiące automatów paczkowych, co sprawi, że sieć One Box stanie się realną konkurencją dla wszędobylskich Paczkomatów InPostu. Aż dwa tysiące automatów ma stanąć w placówkach jednej z sieci sklepów. Wszystko wskazuje na to, że chodzi o Biedronkę. Współpraca lidera branży e-commerce i największej sieci detalicznej w Polsce może namieszać na rynku.

26.05.2022
13:02
Współpraca Allegro i Biedronki. Dwa tysiące automatów paczkowych koło sklepów
REKLAMA

Aktualizacja: mamy komentarz Biedronki.

REKLAMA

Allegro zaprezentowało w czwartek wyniki finansowe za pierwszy kwartał, które pokazują solidny wzrost przychodów spółki i wartości sprzedawanych towarów na tej największej platformie e-commerce w Polsce. Przychody spółki wzrosły w ciągu roku o 15 proc. do 1,39 mld zł, a wartość sprzedaży brutto wzrosła o 12,8 proc. do 10,82 mld zł.

Sprzedaż na Allegro od dawna napędza program Smart polegający na darmowych dostawach od kwoty 40 zł, ale teraz jednym z głównych czynników wpływających na większą skłonność użytkowników platformy do zakupów jest program Allegro Pay pozwalający bezpłatnie odroczyć płatność. O jego popularności może świadczyć fakt, że tylko od stycznia do marca udzielono w ten sposób pożyczek o wartości 965 mln zł, czyli aż cztery razy więcej niż rok temu.

Allegro stara się zmniejszać uzależnienie od InPostu i od dłuższego czasu rozwija własną sieć automatów paczkowych. Choć ceny dostaw na pośrednictwem One Box są niższe i bardziej rentowne dla samej platformy, na razie przytłaczająca przewaga liczebna i olbrzymi zasięg Paczkomatów sprawiają, że dla wielu użytkowników Allegro charakterystyczne zielone automaty nie są realną alternatywą.

To się jednak ma zmienić. W raporcie finansowym Allegro podtrzymuje
swój cel, jakim jest zwiększenie liczby własnych automatów paczkowych Allegro do ponad 3 tys. w tym roku, co sprawi, że stanie się liczącym się graczem na tym rynku, podbierając wielu klientów InPostowi. W jaki sposób chce dokonać tak dużego skoku? Spółka wspomina w raporcie, że ma umowę na zainstalowanie 2 tys. automatów paczkowych w placówkach jednej z sieci sklepów.

Liczba aż dwóch tysięcy automatów wskazuje, że chodzi o jednego z liderów rynku detalicznego w Polsce, który ma co najmniej tyle sklepów, w których – czy raczej: przy których – można zainstalować tak dużą liczbę elektronicznych szaf paczkowych. Właściwie nie ma innego kandydata niż sieć Biedronka, która pod koniec marca miała 3261 sklepów w Polsce. Kolejną wskazówką, że chodzi o sieć należącą do Jeronimo Martins, jest fakt, że pod Biedronkami w kilku miejscach w Polsce stoją już automaty One Box, co można potraktować jako projekty pilotażowe.

Komentarz Biedronki

O potwierdzenie naszych spekulacji, że Allegro ma umowę z Jeronimo Martins Polska na postawienie dwóch tysięcy automatów paczkowych przy Biedronkach, zwróciliśmy się do obu firm. Rzecznik Allegro Marcin Gruszka odmówił komentarza w tej sprawie, ale biuro prasowe Biedronki przesłało nam następujący komentarz Przemysława Jurowicza, dyrektora ds. zarządzania nieruchomościami w sieci Biedronka:

Sieć Biedronka współpracuje z różnymi operatorami urządzeń paczkowych, które są ustawiane w sąsiedztwie naszych sklepów. To działanie mające na celu zwiększenie komfortu zakupowego naszych klientów, tak, by przy okazji zakupów w Biedronce, mogli wygodnie odbierać przesyłki.

Już pod koniec zeszłego roku Allegro podpisało umowy z siecią stacji paliw Shell oraz siecią sklepów spożywczych Stokrotka. Serwis e-commerce podkreśla ekologiczny charakter swoich urządzeń, który symbolizować ma ich szata graficzna przypominająca maskowanie obiektów wojskowych oraz nasadzone rośliny – tam, gdzie jest to możliwe.

Paczkomaty nie znikną z Allegro

REKLAMA

Allegro przekonuje, że rozwój własnej sieci automatów paczkowych to jedynie sposób na poszerzenie opcji dostawy dla klientów i nie oznacza, że wycofane zostaną punkty InPost, Poczty Polskiej lub Orlenu. Nasze automaty będą po prostu kolejną opcją dostawy zamówień z Allegro. Nasza współpraca z InPostem, Pocztą Polską oraz Orlenem jest długoterminowa i skoncentrowana na podnoszeniu jakości i satysfakcji korzystania z ofert w naszym serwisie – zapewnia Allegro.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja:
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA