REKLAMA
  1. bizblog
  2. Zakupy

Widzieliście, co się stało z cenami alkoholu i papierosów? To dla waszego dobra – twierdzi rząd

Wrócił stary podatek VAT, a zeszłoroczne zapasy wyprzedano. Do tego wszystkiego doszła wyższa akcyza. W efekcie ceny na sklepowych półkach znowu wyraźnie poszły w górę. Na chipsach czy orzeszkach ziemnych różnica sięga nawet 2 zł. Butelka wódki zdrożała jeszcze bardziej. Od wprowadzenia podatku cukrowego różnica na jednej butelce może sięgać 10 zł.

24.01.2023
6:39
alkohol-etykiety-przepisy-Irlandia
REKLAMA

Politycy trąbią, że inflacja w Polsce wyhamowała i teraz będzie tylko lepiej. Bankierzy mówią, że WIBOR spada, więc i sytuacja kredytobiorców hipotecznych powinna się poprawiać. A z drugiej przy kasach sklepowych z tygodnia na tydzień wydajemy coraz więcej. Po powrocie starych stawek VAT, wprowadzeniu nowej akcyzy i wypełnieniu magazynów noworocznym asortymentem odczujemy to jeszcze bardziej.

REKLAMA

W porównaniu z początkiem stycznia chipsy, orzeszki i batony zdrożały o 1-2 zł. A to dopiero początek. Ceny będą dalej systematycznie się piąć, aż do kulminacji tuż przed Wielkanocą (9 kwietnia). 

W najbliższych miesiącach ceny nadal będą rosły, chociaż zapewne wolniej niż ostatnio. I to jest, moim zdaniem, dobra wiadomość dla konsumentów. Nie spodziewam się teraz gwałtownego przyśpieszenia wzrostów cen - twierdzi Marcin Luziński, ekonomista z Santander Bank Polska.

Akcyza szarpnęła ceną wódki i papierosów

Wśród najbardziej drożejących kategorii pierwszego miesiąca 2023 r. były bezsprzecznie alkohol i papierosy. Wszystko za sprawą wyższej o 5 proc. akcyzy na piwo, wino, alkohol etylowy i napoje fermentowane. Z kolei na wyroby tytoniowe akcyza od nowego roku urosła o 10 proc.

W efekcie w sklepie monopolowym rachunki są już znacznie wyższe niż parę tygodni temu. Za pół litra wódki Soplica Orzech Laskowy (32 proc.) trzeba zapłacić od 31,99 do ponad 37 zł. W stosunku do 2020 r. to podwyżka od blisko 7 do 12 zł za taką butelkę. Pierwszy wzrost cen przyniósł podatek cukrowy, który uderzył w mniejsze butelki. Teraz w te większe trafiławyższa akcyza.

Pół litra wódki Żołądkowej Gorzkiej De Luxe w 2021 r., jeszcze przed wejściem w życie cukrowej daniny, kosztowało mniej niż 21 zł. Obecnie najniższa cena waha się między 28,99 a 29,90 zł. Inny przykład: wódka Żubr. Jeszcze nie tak dawno półlitrowa butelka kosztowała w granicach 22 zł, obecnie ok. 30 zł. W przypadku papierosów do każdej starej ceny paczki najlepiej doliczyć 1-2 zł. Marlboro Red Box niedawno kosztowały 17,99, a teraz już 18,99 zł.

Polacy nie przestaną pić alkoholu przez wyższe ceny

Żeby było wszystko jasne: wyższa akcyza wcale nie jest dla większych wpływów do budżetu państwa. Podatek poszedł w górę z troski o nasze zdrowie.

REKLAMA

Podwyższenie stawek akcyzy na tytoń do palenia, papierosy oraz cygara i cygaretki, począwszy od 2023 r., ma przede wszystkim ograniczyć spożycie ww. wyrobów przez konsumentów, w tym szczególnie przez osoby nieletnie – czytamy w uzasadnieniu stosownej ustawy.

Podobne przesłanie stało za wprowadzeniem w życie podatku cukrowego. Ale wyższe ceny alkoholu nie skłaniają Polaków do mniejszych zakupów. Statystyka jest bezlitosna. Jeszcze w 2020 r. wydaliśmy 40 mld zł na alkohol w ciągu roku. W 2021 r. prawie 45 mld zł. Od października 2021 r. do września 2022 r. według NielsenIQ wydaliśmy na ten cel 46 mld zł. Warto w tym miejscu przypomnieć, że koszt programu Rodzina 500+, już po rozszerzeniu na pierwsze dziecko, to ok. 41 mld zł.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA