REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Zmowa cenowa ws. ekspresów do kawy? Importer i największe sieci AGD pod lupą UOKiK

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wszczął postępowanie ws. importera ekspresów do kawy marki Jura. Urząd sprawdza, czy doszło do zmowy cenowej między spółką Jura Poland a właścicielami popularnych sklepów z elektroniką, jak RTV Euro AGD, Media Markt i Media Expert, wobec których również toczy się postepowanie. Nielegalne działania miały trwać prawie 10 lat.

06.05.2024
14:07
UOKiK Tomasz Chróstny
REKLAMA

Spółka Jura Poland jest wyłącznym importerem ekspresów do kawy marki Jura. Dowody ws. zawarcia przez przedsiębiorcę porozumienia ograniczającego konkurencję z autoryzowanymi dystrybutorami swoich produktów, UOKiK uzyskał m.in. podczas przeszukania w siedzibach kilku spółek, o których pisał Jacek.

REKLAMA

Jak wyjaśnia prezes UOKiK Tomasz Chróstny, ze zgromadzonego materiału dowodowego wynika, że spółka Jura Poland mogła zawrzeć zmowę cenową ze sprzedawcami ekspresów, w tym największymi sklepami z elektroniką i sprzętem AGD.

Przedsiębiorcy mogli przez blisko 10 lat w niedozwolony sposób ustalać ceny produktów. Oznaczałoby to, że konsumenci nie mogli kupić ekspresów taniej niż po odgórnie narzuconych stawkach – tłumaczy Tomasz Chróstny.

Zmowa cenowa

Zdaniem UOKiK Jura Poland i autoryzowani dystrybutorzy mogli uzgadniać minimalne ceny odsprzedaży ekspresów oraz akcesoriów do nich. W trakcie postępowania wyjaśniającego wyszło na jaw, że stawki stosowane przez sprzedawców nie mogły być niższe niż ustalone. Mogło dochodzić również do uzgadniania cen promocyjnych i wartości gratisów dla klientów końcowych. Ustalenia mogły dotyczyć zarówno sprzedaży tradycyjnej, jak i w sklepach internetowych.

Jura Poland mogła również monitorować ceny stosowane przez autoryzowanych dystrybutorów i interweniować, jeśli były one poniżej ustalonego poziomu, np. grożąc wstrzymaniem dostaw, rozwiązaniem umowy lub brakiem jej przedłużenia. Celem tych działań mogło być wywieranie presji na stosowanie cen ustalonych w wyniku porozumienia. Sprzedawcy mogli również wzajemnie obserwować swoje działania i w razie stosowania zbyt niskich cen zwracać się do Jura Poland o interwencję - podaje UOKiK.

Więcej informacji o działaniach UOKiK przeczytasz na Bizblog.pl:

Zarzuty dla importera ekspresów do kawy

Prezes UOKiK postawił zarzuty Jura Poland oraz osobie zarządzającej w spółce, która odpowiadała za politykę dystrybucyjną przedsiębiorcy. Ale to nie koniec, ponieważ postępowanie prowadzone jest również przeciwko czterem sprzedawcom ekspresów tej marki, czyli: Euro-net, Media Saturn Holding, Media Saturn Online i Terg. Są to właściciele popularnych sklepów ze sprzętem elektronicznym oraz AGD: RTV Euro AGD, Media Markt i Media Expert.

Zgodnie z przepisami maksymalna kara za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję wynosi 10 proc. obrotu dla przedsiębiorcy oraz 2 mln zł dla menedżerów - przypomina urząd antymonopolowy.

UOKiK podkreśla również, że można uniknąć dotkliwych sankcji dzięki programowi łagodzenia kar (leniency).

REKLAMA

Daje on przedsiębiorcy uczestniczącemu w nielegalnym porozumieniu oraz menedżerom odpowiedzialnym za zmowę szansę obniżenia, a niekiedy uniknięcia sankcji pieniężnej. Można z niego skorzystać pod warunkiem współpracy w charakterze „świadka koronnego” z prezesem UOKiK oraz dostarczenia dowodów lub informacji dotyczących istnienia niedozwolonego porozumienia - podaje UOKiK.

Wszelkie pytania ws. programu (również anonimowo) można uzyskać pod specjalnym numerem telefonu: 22 55 60 555.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA