REKLAMA
  1. bizblog
  2. Prawo

Zmiany klimatu w sądzie. Oskarżone jest polskie państwo, a banki mogą być następne

Rozpoczął się proces sądowy, w którym mieszkanka Podlasia oskarża państwo polskie za szkody, jakich doświadczyła z powodu zmian klimatu. Z kolei Fundacja Rozwój TAK - Odkrywki NIE opublikowała raport, z którego wynika, że może i zmieniają się strategie i rządowe plany, ale banki dalej finansują węgiel, ropę oraz gaz. Działacze o wszystkim opowiedzieli pod siedzibą PKO Bank Polski.

14.05.2022
7:37
zmiany-klimatu-Gorska-proces
REKLAMA

W Sądzie Okręgowym w Łomży ruszył proces, jaki przeciwko państwu polskiemu wytoczyła Małgorzata Górska, która prowadzi gospodarstwo ekoturystyczne nad Biebrzą. Jej zdaniem władze Polski zaniedbują sprawę zmian klimatu i ich skutków. Tymczasem, jak zeznała w sądzie, coraz gwałtowniejsze zjawiska pogodowe utrudniają jej prowadzenie działalności gospodarczej. 

REKLAMA

W sprawie ochrony klimatu zawiodło państwo, ale to ja ponoszę koszty. Boję się podtopień. To realne zagrożenie, które wpływa na bezpieczeństwo mojego domu i funkcjonowanie mojego małego biznesu – argumentuje Górska.

Zmiany klimatu i polski rząd

To pierwszy tego typu proces klimatyczny w Polsce. Mieszkankę Podlasia wspierają Kancelaria GESSEL i Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi. Dopiero jest po pierwszej rozprawie. Teraz sędzia zobowiązała strony postępowania do przedstawienia w ciągu 7 dni swoich stanowisk na piśmie. Wyrok ma zapaść na posiedzeniu niejawnym.

Każdy obywatel ma prawo do stabilnego i przewidywalnego klimatu. Jeśli rząd nie przyspieszy i nadal będzie ignorował skutki zmian klimatycznych w Polsce, narazi na niebezpieczeństwo jeszcze więcej Polek i Polaków - komentuje Ilona Jędrasik, szefowa programu Infrastruktura Paliw Kopalnych w Polsce z Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.

Eksperci przypominają, że już w sumie pięcioro Polaków pozwało władze za bezczynność w sprawie kryzysu klimatycznego. Domagają się od rządu podjęcia zdecydowanych działań na rzecz ochrony klimatu, m.in. osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2043 r. i zredukowania emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 60 proc. do 2030 r.

Banki finansują paliwa kopalne

Z kolei Fundacja Rozwój TAK - Odkrywki NIE opublikowała raport, którym demaskuje, w jaki sposób banki nadal finansują paliwa kopalne i tym samym dopingują dalsze zmiany klimatu. Wyniki dociekań Fundacja przedstawiła przed siedzibą PKO Bank Polski, w ramach protest-treningu Carbon-FIT. W sumie pod taką lupą znalazło się siedem największych pod względem aktywów banków w Polsce: Santander, mBank, BNP Paribas Polska, ING Bank Śląski, PKO BP, Bank Millenium i Pekao S.A.

REKLAMA

O ile żaden z ujętych w zestawieniu banków nie dopuszcza już finansowania projektów nowych elektrowni i kopalni węglowych, o tyle zaledwie część z nich jasno określa kryteria, jakimi kierują się w kontaktach z klientami z sektora paliw kopalnych, informując przy tym o założonych ścieżkach odejścia - zwracają uwagę autorzy raportu.

Przykładem takiego traktowania jest Elektrownia w Opolu. Częściowo jej budowę sfinansowano z kredytu udzielonego PGE w 2015 r. przez konsorcjum ośmiu banków: Bank Handlowy w Warszawie, Bank Pekao S.A., mBank, PKO BP, Bank Zachodni WBK, BNP Paribas, ING Bank Śląski oraz Societe Generale. Z kolei w grudniu 2019 r. Enea sprzedała obligacje o wartości 1 mld zł. Dilerami emisji były: mBank, Pekao S.A., PKO BP.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA