REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Pali się doskonale – przekonują Polacy. Takiego zamiennika ekogroszku jeszcze widzieliście

Sejm skrócił swoje wakacje i za chwilę pochyli się nad dodatkiem energetycznym, czyli pomocą od państwa dla tych, którzy domów nie ogrzewają węglem. Ale to sytuacji na rynku za bardzo nie poprawi. Opał ciągle jest bardzo drogi, a do tego coraz trudniej dostępny. A że Polak im trudniejsze czasy, tym bardziej kombinuje, to na aukcjach internetowych zaczęły pojawiać się nie tylko zabronione muły węglowe, ale też takie specyfiki jak ekogroszek gumowy.

01.09.2022
19:17
Takiego zamiennika ekogroszku jeszcze w Polsce nie było. Pali się świetnie – przekonują klienci
REKLAMA

Ekogroszek doczekał się tyleż przedziwnych, co wysoce szkodliwych zamienników. Piotr Kłos, koordynator moderacji w OLX, w rozmowie z Bizblog.pl przekonuje, że serwis zachęca swoich klientów do współpracy i do zgłaszania za pomocą przycisku ZGŁOŚ wątpliwych ogłoszeń. Reagują podobno na każdy taki sygnał.

REKLAMA

Jeśli tego typu budzące wątpliwość ogłoszenia znajdą się w serwisie, to ich życie jest bardzo krótkie, a ich obecność na stronie może być wynikiem błędu – zapewnia Piotr Kłos.

Wtedy sprawa dotyczyła ogłoszenia w sprawie sprzedaży zabronionych mułów węglowych, raptem po 360 zł za tonę. Po naszej interwencji anons zniknął z OLX i na próżno było szukać innych tego typu. Na Allegro też. Ale to wcale nie znaczy, że nie znajdziemy innych, coraz dziwniejszych zamienników opału. Na tej ostatniej platformie pojawił się właśnie ekogroszek gumowy.

Ekogroszek z gumy, czyli smog jak zima nuklearna

W sieci szybko zawrzało, kiedy na Allegro pojawiło się ogłoszenie dotyczące sprzedaży ekogroszku gumowanego sprzedawanego 2200 zł za tonę. W ratach wychodzi drożej, bo 2750 zł (50 rat po 55 zł każda). Można też było zdecydować się na inną formę zakupu, decydując się na worek 20 kg - po 60 zł od sztuki. 

Pali się świetnie. Wynajmowałem kiedyś dom i tam sąsiedzi menele palili tylko oponami. Cieli je na pile stołowej do drewna i hajcowali tym w zimie. Smród był taki, że okna nie szło otworzyć – komentuje jeden z internautów na Wykopie.

Chyba trzeba sobie będzie maskę gazową kupić, bez niej ciężko będzie tej zimy wyjść na osiedle – dopowiada ktoś inny.

Większość komentarzy dotyczy smogu, który może w Polsce w tym sezonie grzewczym przypominać zimę nuklearną. Taki też był cel zniesienia przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska norm jakości węgla – żeby narzekający na brak opału Polacy mogli sobie radzić na różne sposoby. 

 class="wp-image-1902592"
Ekogroszek z gumy pojawił się wśród ogłoszeń Allegro.

Allegro usuwa ogłoszenie

Piszemy w tej sprawie do biura prasowego Allegro. Pytamy, czy jest u nich jakiś monitoring umieszczanych ogłoszeń. Serwis milczał do czasu publikacji tekstu. W końcu doczekaliśmy się odpowiedzi.

Dziękujemy za cenny sygnał. Ta oferta została już usunięta, bo i naruszała nasz regulamin. Regularnie i konsekwentnie blokujemy i usuwamy tego typu oferty - przekonuje Adrian Krajewski z Allegro.

 class="wp-image-1902595"
Gumowy ekogroszek można było kupić na różne sposoby.

Wysyp dziwnego opału odpowiedzią na kryzys energetyczny

REKLAMA

Nie ma wątpliwości, że wraz ze zbliżaniem się startu sezonu grzewczego w sieci pojawiać będzie się coraz więcej dziwnych ofert dotyczących opału. Dzisiaj bez problemu kupimy pellet słonecznikowy, trociny na opał czy kilka rodzajów miałów węglowych, nieznanego pochodzenia i z zagadkowymi parametrami. Można kupić nawet korzeń drzewa na opał. Albo pył węglowy o wartości opałowej 28 kJ. Tylko 200 zł za tonę.

Ludzie będą spalać odpady tej zimy, a smog będzie gigantyczny. Ludzie będą się dusić i umierać. Rząd nie jest przygotowany na taki obrót sprawy – uważa Andrzej Guła, współtwórca Polskiego Alarmu Smogowego i prezes Stowarzyszenia Krakowski Alarm Smogowy.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA