REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

Polacy rzucili się na tani zamiennik ekogroszku. W sieci wysyp ofert, OLX i Allegro: u nas ten numer nie przejdzie

OLX szybko zareagował na nasz tekst o aukcjach różnych dziwnych zamienników ekogroszku. Serwis bije się w piersi i obiecuje jeszcze większy nadzór moderacyjny nad kategorią Ogrzewanie. To, że na OLX czy Allegro nie uświadczymy trującego opału, nie znaczny, że gdzie indziej w go nie znajdziemy. Wystarczy parę minut.

24.08.2022
6:49
OLX-aukcja-muly-weglowe
REKLAMA

Brak węgla wciąż straszy Polaków, a sytuacja się nie poprawia. Jedynie rząd dwoi się i troi, żeby przekonać, że nie ma powodów do obaw. Bogusław Ziętek, przewodniczący związku Sierpień 80, który już w kwietniu ostrzegał, że jesienią węgiel będzie bardzo drogi i trudno dostępny, nie zmienił zdania.

REKLAMA

Zabraknie około 4 mln ton węgla dla odbiorców indywidualnych i komunalnych – ostrzega.

Już teraz ceny węgla i ekogroszku grożą palpitacją serca. Zarówno na Allegro jak i OLX pojawia się coraz więcej ofert w okolicach 5000 zł za tonę opału. Klienci szukający oszczędności celują w tańszy, zamienny opał. I trafiają tak na muły węglowe i flotokoncentraty.

OLX likwiduje aukcje z mułami węglowymi

Muły i flotokoncentraty to najgorsze rodzaje opału. Zawierają bardzo duże ilości wody i drobnego popiołu (do 50 proc.). Charakteryzują się też wysokim stężeniem metali ciężkich. Nic dziwnego, że spalania takiego opału zabraniają wszystkie wojewódzkie uchwały antysmogowe w Polsce. Ale to wcale nie znaczy, że mułów i flotów nigdzie nie kupimy. Do niedawna muły węglowe można było kupić na OLX: po 360 zł za tonę.

Jeśli tego typu budzące wątpliwość ogłoszenia znajdą się w serwisie, to ich życie jest bardzo krótkie, a ich obecność na stronie może być wynikiem błędu. Zawsze zachęcamy do współpracy i zgłaszania takich ofert za pomocą przycisku ZGŁOŚ widocznego przy każdym ogłoszeniu. Rozpatrujemy każdy taki sygnał – przekonuje Bizblog.pl Piotr Kłos, koordynator moderacji w OLX.

Przedstawiciele serwisu aukcyjnego przyznają, że zdarzają się próby dodawania ogłoszeń zawierających w treści i/lub w tytule sformułowania zabronionego, np. flotokoncentrat. OLX jednak zapewnia, że to pojedyncze przypadki. Od marca OLX odnotował ich około 20.

Opał w internecie. Lista zakazana

OLX zapewnia, że chociaż rząd zawiesił na kołku nowe normy jakości węgla (przypomnijmy: ekogroszek miał zastąpić groszek III), to oni nie zdecydowali się na jakiekolwiek modyfikacje listy przedmiotów zakazanych. Tutaj oprócz flotokoncentratów i mułów węglowych znajdują się też m.in. meble z przeznaczeniem na opał oraz olej przepracowany, drewno impregnowane, węgiel brunatny, olej napędowy i benzyna. Podobnie jest z piecami i kotłami.

Przepisy służące moderacji ogłoszeń o piecach i kotłach grzewczych tworzyliśmy nie tylko w oparciu o normy prawne, ale także wraz ze środowiskiem sprzedawców i producentów instalacji grzewczych. Przy okazji dodawania takich ogłoszeń wymagamy m.in. zdjęć tabliczek znamionowych, certyfikatów, określenia klasy pieca. Klasa niższa niż 5. jest niedopuszczalna – twierdzi OLX.

W lipcu, w kategorii ogrzewanie, wśród najczęściej wyszukiwanych fraz w serwisie OLX znalazły się: ekogroszek, pellet, drewno opałowe, węgiel i drewno kominkowe. Z wynikami od pół miliona do dwustu tysięcy zapytań. I też tych opałowych ogłoszeń jest z miesiąca na miesiąc coraz mniej. W kwietniu 2022 r. patrząc rok do roku było ich o 42 proc. mniej, w maju o 50 proc., a w czerwcu o 32 proc.

Muły węglowe ciągle w sprzedaży

Nie ma też co wyszukiwać mułów węglowych ani flotokoncentratów w Allegro. Niestety, to nie znaczy, że trującego opału nie dostaniemy nigdzie indziej. W sieci ogłasza się na przykład Zakładu Odzysku Mułów Węglowych w Wałbrzychu. Flotokoncentraty w ofercie ma za to Skład Opału Sośnicowice: od 330 (flot Jankowice) do 380 zł (flot Marcel). Do sprawy odniósł się producent mułów węglowych z ogłoszenia.

REKLAMA

Mo-BRUK jeszcze nie rozpoczął eksploatacji i oferowania mułów węglowych. Potencjalną grupą odbiorców stanowią podmioty profesjonalne, np. elektrownie. Muły węglowe nie będą przeznaczone dla odbiorców indywidualnych. Nasz produkt będzie spełniał wszystkie koniczne normy, potwierdzone wydaniem decyzji administracyjnych - tłumaczy spółka.

Dowiadujemy się jeszcze, że anons na Oferto.pl jest już nieaktualny i firma poprosi o jego usunięcie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA