REKLAMA
  1. bizblog
  2. Prawo

Youtuber dostał prawie pół miliona kary za namawianie do piramid finansowych. UOKiK nie okazał litości

Niemal maksymalną karę za każdą z trzech stwierdzonych nielegalnych praktyk nałożył prezes UOKiK-u na youtubera Damiana Żukiewicza za namawianie do udziału w piramidach finansowych i inwestowania w kryptowalutę DasCoin. To pierwsza decyzja UOKiK-u wobec tego typu naganiaczy.

20.01.2021
9:35
T-Mobile-Polska-UOKiK-kara
REKLAMA

Damian Żukiewicz, który prowadził we Wrocławiu działalność gospodarczą pod nazwą Investprovider, na swojej stronie internetowej i na swoim kanale na YouTube publikował materiały i nagrania, w których namawiał konsumentów do rejestrowania się na portalu FutureNet, platformie Future AdPro i przystępowania do sieci NetLeaders.

REKLAMA

W ten sposób promował systemy typu piramida obiecujące zyski uzależnione głównie od wprowadzenia do systemu kolejnych osób. UOKiK przypomina, że organizowanie i propagowanie piramid jest prawnie zakazane jako nieuczciwa praktyka rynkowa.

Po przeprowadzeniu postępowania podjąłem decyzję o ukaraniu naganiacza Damiana Żukiewicza karą w wysokości blisko 450 tys. zł

– mówi prezes UOKiK-u Tomasz Chróstny.

Pomóc kryptowalucie DasCoin

„Za każdą ze stwierdzonych praktyk, odnoszących się do promowania w internecie nielegalnych inwestycji, wprowadzania konsumentów w błąd i mamienia ich wizją wielkich zysków, nałożyłem na niego niemal maksymalną, ustawową sankcję finansową” – podkreśla.

Trzeba przyznać, że Żukiewicz zebrał na siebie solidny materiał dowodowy. Oto przykłady jego wpisów:

Jeśli chcesz zwolnić się na zawsze z pracy na etacie, z której nie jesteś zadowolony, to nie zastanawiaj się i nie słuchaj swoich znajomych nieudaczników, tylko ZRÓB TO! Co masz zrobić? Zacznij od podstaw, czyli zarejestruj się w minimum 5 programach, które będą podstawą twoich przychodów pasywnych. Ani ja, ani żaden inny lider zarabiający dziś minimum $1.000 dziennie w Internecie nie pominął tego kroku.

Firma NetLeaders, bardzo dobrze wynagradza osoby, które przyczynia się do szybkiego rozwoju firmy, dzięki którym kryptowaluta DasCoin wraz z systemem płatności DasPay szybciej staną się powszechnie znane i używane. DasCoin – wynagrodzenie za luty 2017 to około 94.000 PLN.

Wyciągi z konta i zeznania PIT

Jako dowód mający przekonać konsumentów do inwestycji Żukiewicz zamieszczał zdjęcia, które opisywał jako wyciągi ze swojego konta bankowego i zeznania PIT. Kusił także wycieczkami do egzotycznych krajów. Zachęcał nawet do zaciągania pożyczek, żeby w ten sposób uzyskać pieniądze na wykup kolejnych pakietów, statusów czy licencji.

Tomasz Chróstny przypomina, że systemy promocyjne typu piramida są zakazane zarówno przez prawo polskie, jak i europejskie. „Musimy je szybko i skutecznie eliminować z rynku, bo na ich działalności swoje oszczędności tracą konsumenci” – podkreśla.

„Naganiacze muszą ponosić odpowiedzialność za swoje działania wprowadzające konsumentów w błąd, które skutkują poważnymi stratami finansowymi po stronie konsumentów i mogą prowadzić do poważnych tragedii ludzkich” – mówi Chróstny.

Prezes UOKiK nałożył na Damiana Żukiewicza karę w wysokości 437 655 zł. Przedsiębiorca musi też poinformować o swoich nieuczciwych praktykach oraz decyzji UOKiK-u na swojej stronie internetowej i na swoim kanale na YouTube. „W tym drugim miejscu oświadczenie ma mieć nie tylko formę pisemną, ale także dźwiękową i być opatrzone odpowiednimi hasztagami” – podkreśla urząd. Decyzja UOKiK-u jest nieprawomocna. Żukiewicz może się od niej odwołać do sądu.

Bloger i influencer też się nie wywinie

Za propagowanie systemów promocyjnych typu piramida grozi kara do 10 proc. obrotu przedsiębiorcy z poprzedniego roku. Co ciekawe, za przedsiębiorcę uznaje się nie tylko osobę zarejestrowaną w CEIDG, ale każdego – także blogerów, infuencerów, kto „w sposób zorganizowany i ciągły” faktycznie prowadzi działalność gospodarczą i czerpie zyski z zakładania, prowadzenia lub propagowania systemów promocyjnych typu piramida.

REKLAMA

Prawo przewiduje sankcje również dla osób zarządzających takimi przedsięwzięciami, które umyślnie naruszyły zbiorowe interesy konsumentów. To maksymalnie 2 mln zł.

https://bizblog.spidersweb.pl/piramidy-finansowe-uokik-youtuberzy/
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA