REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Trump ograł Huaweia? Prezydent USA ma dla Polski strategiczną ofertę. Chodzi o 5G

Prezydent USA Donald Trump odwołał wizytę w Polsce. Powodem jest nadciągający nad Florydę huragan. Do Polski przyleci wiceprezydent USA Mike Pence i to właśnie on w trakcie wizyty w Warszawie zaproponuje podpisanie polskim władzom porozumienia w sprawie bezpieczeństwa i współpracy w zakresie technologii 5G. Jeśli polskie władze się zgodzą, to obecność Huaweia nad Wisłą straci rację bytu.

29.08.2019
18:14
Wizyta Trumpa w Polsce. Prezydent USA chce wyrzucić Huaweia z naszego kraju
REKLAMA

Gage Skidmore/flickr.com/CC BY SA 2.0

REKLAMA

Amerykanie od miesięcy lobbują w europejskich stolicach przeciwko działalności Huawei na Starym Kontynencie, uznając budowanie przez chińską korporację sieci 5G za zagrożenie dla swojego bezpieczeństwa. Huawei był wielokrotnie oskarżany przez administrację Trumpa o szpiegostwo na rzecz swojego macierzystego kraju.

Obietnice Dudy

Mimo to, Polska pozostawała z Chińczykami do tej pory w dość ciepłych relacjach. "Dziennik Gazeta Prawna" pisał, że Andrzej Duda w trakcie spotkania z szefem chińskiej dyplomacji Wangiem Yi, uspokajał, że nie będziemy dyskryminować Huaweia w trakcie wyboru dostawców sieci 5G.

Wygląda jednak na to, że te słowa pozostaną tylko suchą deklaracją. Budowa przez chińskiego giganta sieci 5G w jasny sposób narusza interesy Stanów Zjednoczonych. Trudno sobie wyobrazić, by Polska z jednej strony deklarowała współpracę w zakresie bezpieczeństwa z USA, a z drugiej wybrała chińską firmę jako dostawcę sieci telekomunikacyjnej. Amerykanie uważają przecież walkę o kontrakty na budowę sieci 5G za element nowego wyścigu zbrojeń.

Na scenariusz wypchnięcia Huawei z Polski wskazywałaby też wizyta premiera Morawieckiego w Szwecji. "Rzeczpospolita" ustaliła, że szef rządu spotka się tam z wiceprezesem Ericssona odpowiadającym za Polskę i Amerykę Łacińską. Morawiecki chce rozmawiać o przeniesieniu części produkcji urządzeń dla sieci 5G nad Wisłę. Ericsson to obok Nokii jeden z największych rywali Huaweia w walce o intratne zamówienia dot. wdrażania technologii 5G.

Huawei trzyma się mocno

REKLAMA

Obecnie udział Huaweia w polskiej infrastrukturze technologicznej jest bardzo duży. Sprzętu chińskiej korporacji szeroko używają najwięksi gracze na rynku - Play, Orange i T-Mobile. Gigant zapowiadał, że zainwestuje w naszym kraju kolejne 3 mld zł i straszył, że wycięcie go z rynku będzie Polskę wiele kosztować.

Wykluczenie nas z 5G spowodowałoby, że operatorzy musieliby wymienić całą infrastrukturę. To szalenie nieekonomiczne i z punktu widzenia cyberbezpieczeństwa bezcelowe – opowiadał Ryszard Horodyński, dyrektor ds. strategii i komunikacji w Huawei Polska.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA