REKLAMA
  1. bizblog
  2. Praca

Wielkopolska bez bezrobocia. Wkrótce na zasiłku wylądują pracownicy pośredniaków

Z czwartkowej publikacji GUS-u wynika, że województwach stopa bezrobocia kształtowała się od 3,1 proc. w wielkopolskim, które od miesięcy przewodzi stawce regionów z najmniejszą liczbą osób bez pracy, do 8,5 proc. w warmińsko-mazurskim. Dla porównania podam, że drugi region z najniższym poziomem bezrobocia, czyli województwo śląskie, może pochwalić się 4,3-proc. wynikiem, a mazowieckie i małopolskie 4,6-proc. – pisze Arek Braumberger.

23.12.2021
16:51
Wielkopolska bez bezrobocia. Wkrótce na zasiłku wylądują pracownicy pośredniaków
REKLAMA

Tuż przed świętami Główny Urząd Statystyczny opublikował dane z rynku pracy. Bezrobocie zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Rodziny znów spadło i to do poziomów nieoglądanych nawet przed pandemią. Najniższym odsetkiem osób bez pracy wciąż chwali się Wielkopolska.

REKLAMA

Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w listopadzie 5,4 proc., obniżając się w skali miesiąca o 0,1 p.p., a roku o 0,7 p.p. – podał GUS w czwartek. Dla porównania w anonsowanej w tytule Wielkopolsce jest to 3,1 proc., żaden inny region nawet nie zbliżył się do tego poziomu.

Źródło: GUS

W urzędach pracy zarejestrowanych było 898,8 tys. bezrobotnych, o 12,1 tys. (1,3 proc.) mniej niż w październiku oraz o 126,9 tys. (12,4 proc.) niż przed rokiem.

Ministerstwo ogłasza: bezrobocie poniżej poziomu sprzed pandemii

Dane są zgodne z szacunkami, które Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przedstawiło 6 grudnia. Resort podkreślił wówczas sytuacja na rynku pracy jest już lepsza niż przed wybuchem pandemii.

undefined

Tempo spadku było wprawdzie dwukrotnie słabsze niż miesiąc wcześniej, ale zwykle w poprzednich latach w listopadzie poziom bezrobocia rósł (w listopadzie 2018 r. o 1,4 proc. 2019 r. o 1,1 proc., a w listopadzie 2020 r. o 0,7 proc) – wyliczył resort rodziny.

Komentując wstępne dane minister Marlena Maląg wskazała, że sytuacja na rynku pracy uległa stabilizacji.

W rejestrach urzędów pracy mamy mniej bezrobotnych niż przed rokiem i mniej niż w lutym 2020 roku, czyli tuż przed pandemią

– podkreśliła.

Wielkopolska bez bezrobotnych?

Z czwartkowej publikacji GUS-u wynika, że województwach stopa bezrobocia kształtowała się od 3,1 proc. w wielkopolskim, które od miesięcy przewodzi stawce regionów z najmniejszą liczbą osób bez pracy, do 8,5 proc. w warmińsko-mazurskim.

Dla porównania podam, że drugi region z najniższym poziomem bezrobocia, czyli województwo śląskie, może pochwalić się 4,3-proc. wynikiem, a mazowieckie i małopolskie 4,6-proc.

Źródło: GUS

W porównaniu z poprzednim miesiącem stopa bezrobocia obniżyła się w dziesięciu województwach (po 0,1 p.proc.), a w pozostałych nie uległa zmianie – czytamy w „Sytuacji społeczno-gospodarczej kraju w listopadzie 2021 r.”

Źródło: GUS

Rok do roku bezrobocie zmniejszyło się we wszystkich województwach. Najbardziej w warmińsko-mazurskim o 1,4 p.p., dalej lubuskim, kujawsko-pomorskim, zachodniopomorskim oraz świętokrzyskim – powyżej 1 p.p.

Przy tak minimalnym odsetku zrejestrowanych osób bez pracy Wielkopolsce udało się obniżyć wynik o 0,6 p.p. Jak tak dalej pójdzie to na bezrobocie pójdą urzędnicy z tamtejszych pośredniaków.

Odsetek zarejestrowanych w urzędach pracy kobiet wzrósł o 0,3 p.p. rok do roku do 54,2 proc.

W porównaniu z sytuacją sprzed roku wzrósł udział bezrobotnych bez prawa do zasiłku oraz nieposiadających kwalifikacji zawodowych. Zbliżony do ubiegłegorocznego był odsetek bezrobotnych niepracujących.

Obniżyły się natomiast odsetki osób bezrobotnych zwolnionych z przyczyn dotyczących zakładu pracy oraz absolwentów – wylicza GUS.

Rok do roku wzrosły odsetki bezrobotnych znajdujących się w szczególnej sytuacji na rynku pracy jak:

REKLAMA
  • długotrwale bezrobotni,
  • niepełnosprawni
  • osoby powyżej 50. roku życia

Spadł za to udział bezrobotnych do 30. roku życia.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA