REKLAMA
  1. bizblog
  2. Zakupy /
  3. Energetyka

Nowy węgiel wjechał do sklepów. Polacy rzucili się kupować, za chwilę będą kląć na czym świat stoi

Cena opału w sklepach spółek wydobywczych pozostaje bez zmian. Asortyment też jest cały czas taki sam. Wyjątkiem jest Węglokoks, który właśnie zaczął klientom indywidualnym sprzedawać ekogroszek nie tylko workowany, ale też ten luzem. Z kolei wśród ogłoszeń aukcyjnych jest coraz więcej ofert z węglem z Czech. Tylko lepiej wszystko dokładnie sprawdzać, bo nazwa opału od naszych południowych sąsiadów potrafi nieźle wprowadzić w błąd.

09.02.2023
14:32
ekogroszek-resort-zmiana-nazwy
REKLAMA

Na razie nie wprowadzono żadnych zmian w sklepie PGG, który obsłużył już ponad 497 tys. klientów. Dalej można kupić tutaj ekogroszek za 1770 zł za tonę albo 1327,50 zł za 750 kg (30 worków po 25 kg każdy). Klienci indywidualni mogą jeszcze zdecydować się na zakup miałów węglowych - po 1125 zł za 1000 kg. Reszta opału cały czas przeznaczona jest tylko i wyłącznie na handel z samorządami terytorialnymi.

REKLAMA

Bez jakichkolwiek modyfikacji prowadzona jest również sprzedaż węgla przez Tauron. Tutaj także ceny są na dotychczasowym poziomie. Węgiel typu orzech i kostka kupimy za 1849-1899 zł. Z kolei workowany ekogroszek jest za 1999 zł, a luzem za 1899 zł. Na żadne modyfikacje nie zdecydowano się również w JSW. W ofercie jest tylko jeden rodzaj opału: węgiel orzech z kopalni Budryk - po 1516 zł, licząc razem z podatkiem VAT i akcyzą. Przy limicie do dwóch ton. Niespodzianki klientów czekają dopiero wtedy, gdy odwiedzą stronę Węglokoksu.

Nowość: ekogroszek luzem, ale tylko na telefon

Do tej pory Weglokoks miał w ofercie dla klientów indywidualnych, podobnie jak JSW, tylko jeden rodzaj opału: workowany ekogroszek Skarbek. Tona za 2214 zł, nie licząc akcyzy. Od września cały czas obowiązuje ten sam limit: maksymalnie do 3 ton. 

Paliwo to polecane jest szczególnie do stosowania w kotłach o mocy poniżej 1MW, zgodnie z zaleceniami producentów kotłów, w tym zwłaszcza do spalania w kotłach z automatycznymi paleniskami retortowym - zaleca producent.

Teraz Węglokoks wprowadził nowość do swojej oferty. To też ekogroszek Skarbek, ale sprzedawany nie w workach, a luzem. Cena? 1968 zł za tonę, też nie licząc akcyzy.

Przypomnijmy: zamówienie opału w sklepie Węglokoksu odbywa się tylko i wyłącznie poprzez infolinię pod numerem telefonu 32 717 11 00, który czynna jest w godzinach od 8 do 10, od poniedziałku do piątku. Z kolei spółka PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna zdecydowała się na zwiększenie limitu zakupu węgla brunatnego dla gospodarstw domowych do 12 ton. 

Ekogroszek sprowadzany z Czech to węgiel brunatny

REKLAMA

A jak w takim razie mają się ceny węgla w ogłoszeniach aukcyjnych Allegro i OLX? Zima cały czas nie pokazuje w pełni swoich możliwości, a też jesteśmy już za połową sezonu grzewczego. Dlatego opał na aukcjach również staje się coraz tańszy. Np. na Allegro węgiel orzech workowany można kupić już za 1835 zł. Ale można znaleźć jeszcze lepsze oferty. Np. na OLX ktoś sprzedaje węgiel orzech z kopalni Staszic za 1740 zł i dokłada transport gratis na terenie Śląska. 

Pojawia się też coraz więcej ofert z opałem z Czech i warto przy tej okazji ciut bardziej uważać. Bo można się naciąć. Np. jeden ze sprzedawców na Allegro sprzedaje niby ekogroszek z Czech, ale w opisie czytamy, że to węgiel brunatny. Cena też dziwna: 1000 zł za 400 kg (16 worków po 25 kg każdy). Podobne aukcje znajdziemy również na OLX. Ktoś oferuje ekogroszek Kormoran z Czech. To też węgiel brunatny: 1400 zł luzem i 1550 zł workowany. Szukając zaś jak najtańszych ofert bardzo łatwo trafić na te związane z miałem węglowym. Na OLX takie opał kupimy już za 850 zł za tonę.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA