REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes
  3. Transport

Superjet miał być pogromcą Airbusa. Rosyjski producent zebrał zero zamówień na ten rok

Miliardy publicznych dolarów wpompowanych w opracowanie pierwszego od Zimnej Wojny odrzutowego samolotu pasażerskiego miały pozwolić Rosji powrócić w wielkim stylu na światowy rynek lotniczy. Fatalnie ocenianej przez ekspertów maszyny nie chcą jednak kupować nawet rosyjscy prywatni przewoźnicy.

19.02.2020
16:19
Rynek lotniczy. Rosyjski Superjet miał być pogromcą Airbusa. Nie ma chętnych poza Aerofłotem
REKLAMA

Fot. Marina Lystseva/Wikipedia (CC BY-SA 3.0)

REKLAMA

Jak dowiedział się Reuters, zeszyt zamówień Sukhoi Civil Aircraft, spółki należącej do państwowego koncernu zbrojeniowego Rostiech, świeci pustkami. Producent nie ma na ten rok żadnych zamówień.

Regionalny Superjet 100, który do służby wszedł już w 2011 roku, do dzisiaj został dostarczony w liczbie zaledwie 142 egzemplarzy. Po tym, gdy Mexican Interjet i irlandzki CityJet wycofają te maszyny ze swoich flot, jedynym liczącym się użytkownikiem „superodrzutowca” będzie rosyjski państwowy Aerofłot.

Rosyjski producent ma dostarczyć w tym roku 17 maszyn Aerofłotowi i to właściwie wszystko. Reuters zapytał trzy największe rosyjskie prywatne linie lotnicze – S7, UTair i Ural Airlines – czy zamierzają kupić rodzime superjety. Zaprzeczyły.

W 2019 roku Suchoj zapowiadał dostarczenie 16 egzemplarzy, ale nawet tak skromny plan zrealizował zaledwie w połowie. Pięć z tych maszyn zostało przekazane w ramach leasingu Aerofłotowi.

W ramach zawartej w 2018 roku umowy z Suchojem Aerofłot ma wziąć w leasing 100 superjetów, ale realizacja tego kontraktu idzie wyjątkowo opornie, a całe finansowanie to prowizorka. Pośrednikiem jest państwowy (a jakże) bank VEB.

REKLAMA

W maju zeszłego roku jedna z maszyn Aerofłotu runęła na lotnisko Moskwa-Szeremietiewo. W katastrofie zginęło 41 osób, 37 przeżyło. Do wypadku przyczyniły się zerwanie łączności radiowej i awaria systemów kontrolnych maszyny. W październiku zarzuty niedopełnienia obowiązków usłyszał kapitan.

Na ten rok zaplanowano dostarczenie Aerofłotowi 17 maszyn.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA