REKLAMA
  1. bizblog
  2. Zakupy
  3. Energetyka

Gdzie najtaniej kupisz węgiel? Sprawdziliśmy wszystkie najważniejsze źródła w Polsce

Trzeba przyznać, że tegoroczny sezon grzewczy cały czas jest dla nas niebywale łaskawy. Nie zmienia to jednak faktu, że i tak Polacy muszą ogrzewać swoje domy. Dla tych, którzy wykorzystują do tego celu węgiel, podpowiadamy, gdzie można go kupić po najlepszej cenie, a także przy których ofertach zachować wzmożoną czujność.

17.02.2023
9:44
Gdzie najtaniej kupisz węgiel? Sprawdziliśmy wszystkie najważniejsze źródła w Polsce
REKLAMA

Rok z kawałkiem potrzebował sklep PGG na obsłużenie przeszło 500 tys. klientów, którym łącznie sprzedano ponad 1,4 mln ton węgla. To ciągle najlepsze obecnie miejsce na zakup opału, chociaż od miesięcy sprzedaż jest ograniczona jedynie do ekogroszku i miału węglowego, reszta trafia do samorządów. Ale i tak ceny są tutaj cały czas bardzo konkurencyjne. A niektóre oferty z ogłoszeń aukcyjnych potrafią być ciągle nawet dwa razy droższe.

REKLAMA

Polska Grupa Górnicza uruchomiła na początku 2022 r. swój sklep, żeby ułatwić odbiorcom indywidualnym zakup opału. O tym, jak była to dobra decyzja, świadczy dzisiejsza statystyka: ponad pół miliona obsłużonych klientów, którym sprzedano więcej niż 1,4 mln ton węgla. Po drodze nie obyło się bez wpadek. Początkowo zakupy w sklepie PGG były dla wielu loterią. Były też awarie i próby podszycia się pod witrynę przez oszustów. W międzyczasie wprowadzono nowe funkcjonalności, jak chociażby wykaz Kwalifikowanych Dostawców Węgla, który teraz składa się z 117 pozycji. Stworzono również mapę punktów odbioru. Poprawiono też komunikację z klientem.

Obecnie mamy dwa kanały komunikacji, czyli e-mail: sklep@pgg.pl oraz infolinię sprzedażową dostępną pod numerem telefonu 32 717 00 00. Dodatkowo uruchomione zostało rozwiązanie oparte na sztucznej inteligencji - chatboot dedykowany dla klientów sklepu internetowego - informuje sklep PGG.

Wróci węgiel luzem

Jak dowiadujemy się w PGG, cały czas trwają prace nad dalszą rozbudową sklepu i nowymi udogodnieniami. W tym celu zarejestrowani klienci e-sklepu proszeni są o dokonywanie weryfikacji kont przez Profil Zaufany, e-Dowód lub bankowe instrumenty identyfikacji elektronicznej.

Do sklepu wróci też węgiel luzem - informuje Tomasz Głogowski, rzecznik prasowy PGG, ale więcej na razie nie zdradza.

Trudno się dziwić, że już w drugiej połowie sezonu grzewczego sklep PGG dalej jest jednym z najlepszych miejsc na zakup opału. Powód jest prozaiczny. Chodzi o ceny. Workowany ekogroszek (Karolinka, Karlik, Pieklorz) kupimy tutaj za 1770 zł za tonę (50 worków po 20 kg). Sprzedawany luzem kosztuje 1520 zł. I jest jeszcze miał węglowy. Po 1125 zł za 1000 kg. Za zwykły zaś węgiel (orzech, kostka), który cały czas przeznaczony jest wyłącznie dla gmin, trzeba zapłacić 1470 zł za tonę. 

To ceny konkurencyjne nawet jakby porównać cenniki innych spółek wydobywczych. Np. Tauron proponuje workowany ekogroszek za 1999 zł, a luzem za 1899 zł. Zwykły węgiel jest z kolei w przedziale cenowym od 1849 do 1899 zł. Drożej niż w sklepie PGG jest też na platformie zakupowej obsługiwanej przez Węglokoks Kraj. Workowany ekogroszek Skarbek jest po 2214 zł, a ten sprzedawany luzem po 1968 zł. Na niższe ceny możemy liczyć jedynie w JSW. Ale tutaj handluje się tylko jednym rodzajem opału: węglem orzech. Cena liczona razem z akcyzą i podatkiem VAT wynosi ok. 1516 zł za tonę.

Cenę węgla z ogłoszeń lepiej dwa razy policzyć

Jeszcze więcej dystansu cenowego zaczniemy tracić, jak zerkniemy na ogłoszenia aukcyjne. Tutaj sprzedawcy prześcigają się, żeby zwrócić uwagę klienta i często mamią niby niższymi cenami. Np. na Allegro wystawiony jest ekogroszek czeski. Za 1000 zł. Dopiero z opisu dowiadujemy się, że to cena raptem za 400 kg (16 worków po 25 kg). Czyli za tonę trzeba wyłożyć 2500 zł. Z kolei firma KGM Węgiel z Lubienia, która przy okazji widnieje na iście Kwalifikowanych Dostawców Węgla PGG, proponuje ekogroszek za 33 i 35 zł. Tyle tylko, że to cena za jeden worek 10 kg. Tona wychodzi więc za 3300 i 3500 zł. Dwa razy drożej niż w sklepie PGG. 

Zerkamy na OLX. Jest bardzo podobnie. Jedna firma z Łodzi swoje ogłoszenie opatrzyła ceną 75 zł, w celu lepszego pozycjonowania. Ale z treści samej oferty wynika, że oferowany jest węgiel kostka – za 2900 zł (workowany) lub 2750 zł (luzem). Zdarzają się też dosyć tajemnicze anonse. Np. jeden ze sprzedawców proponuje mieszankę energetyczną za 650 zł. W opisie informacja, że więcej informacji udzielanych jest telefonicznie. Dzwonię.

REKLAMA

To nie miał węglowy, a muł – informuje mnie sprzedawca.

Sam miał węglowy, który sklep PGG sprzedaje za 1125 zł, też znajdziemy. Jest np. oferta za 1400 zł. Ale jak ktoś poszpera bardziej, to znajdzie nawet ogłoszenia za mniej niż 1000 zł od tony.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA