REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

ZUS chce z barków przedsiębiorców zdjąć przykre obowiązki, a nawet część odpowiedzialności. To nie żart

ZUS szykuje się do wielkiej reformy, która ma ułatwić prowadzenie biznesu w Polsce. Zakład planuje elektronizację obsługi firm, a także zdjąć z przedsiębiorców wiele obowiązków, a nawet odpowiedzialność związaną z rozliczaniem składek. W czwartek odbyło się pierwsze spotkanie kierownictwa ZUS-u ze środowiskiem przedsiębiorców.

12.03.2021
13:39
czternasta emerytura
REKLAMA

„Chcemy dowiedzieć się, co możemy zrobić, aby płynnie wdrożyć nowe rozwiązania dla tej grupy naszych klientów. Dzięki konsultacjom jeszcze lepiej poznamy potrzeby przedsiębiorców” - powiedziała prezes ZUS-u prof. Gertruda Uścińska.

REKLAMA

Ze strony przedsiębiorców w spotkaniu wzięła udział cała elita organizacji biznesowych w Polsce: Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej, Konfederacja „Lewiatan”, Związek Rzemiosła Polskiego, Związek Pracodawców Business Centre Club, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, Federacja Przedsiębiorców Polskich.

Programy te opracowaliśmy na podstawie postulatów przedsiębiorców oraz zgodnie z duchem elektronizacji państwa i gospodarki

– zadeklarowała prof. Uścińska.

Zielone światło od premiera

Planowa reforma nie jest żadną nowością – pisaliśmy o tym już w październiku zeszłego roku – ale ZUS w końcu przeszedł od słów do czynów i rozpoczął konsultacje z przedsiębiorcami w sprawie wprowadzenia konkretnych rozwiązań. Wcześniej „14 programów transformacji” zostało zaakceptowanych przez premiera Mateusza Morawieckiego jako „przedsięwzięcia wspierające strategię rozwoju e-państwa”.

Jedną z największych nowości będzie automatyzacja rozliczeń. Program przewiduje m.in. zakładanie kont płatników i ubezpieczonych przez ZUS, ustalanie przez ZUS obowiązku ubezpieczeniowego, schematu podlegania ubezpieczeniom, prawa do ulg w opłacaniu składek, czy ustalanie przez ZUS podstawy wymiaru i wysokości należnych składek.

ZUS chce też wprowadzić automatyzację zasiłków. Reforma zakłada m.in. wypłatę zasiłków bez wniosku, na podstawie e-ZLA lub informacji pozyskanych przez ZUS o udzielonym urlopie, uproszczenie zasad ustalania prawa do zasiłków, przejęcie wypłaty wszystkich zasiłków przez ZUS, wyeliminowanie składania dodatkowych zaświadczeń do wniosków.

„Realizacja tych programów wprowadza szereg usprawnień dla przedsiębiorców oraz pozwala na dalszy rozwój e-administracji, m.in. poprzez budowę nowoczesnego e-urzędu, automatyzację procesów, szerszą elektronizację komunikacji i wymiany danych i informacji, a także dalszą integrację systemów i rejestrów organów administracji” – podkreśla ZUS.

Prof. Uścińska już w zeszłym roku obiecywała, że dzięki planowanym zmianom przedsiębiorcy będą mieli pewność co do swoich rozliczeń, a jednocześnie reformy pozytywnie wpłynie na jakość danych zgromadzonych na kontach płatników i ubezpieczonych w ZUS. „Pozwoli to szybciej przyznawać zasiłki, emerytury i renty z uwagi na mniejszą liczbę postępowań wyjaśniających” – mówiła.

Składki ZUS jak Twój e-PIT

REKLAMA

Jak w praktyce ma wyglądać rozliczanie składek przez ZUS? Całą procedurę przeprowadzi zakład, a przedsiębiorcy będą tylko potwierdzać całą operację związaną z rozliczeniem. „Będzie to maksymalnie uproszczone. Chcemy, aby wyglądało to podobnie jak w przypadku zeznania podatkowego” – wyjaśnia.

„Nie da się ukryć, że zmiany te będą ogromnym wyzwaniem dla Zakładu. Jestem jednak pewna, że poradzimy sobie z tym zadaniem. Mamy już doświadczenie w dużych projektach” – zaznaczyła prof. Uścińska. Jako sukcesy swojej instytucji wymieniła elektroniczne zwolnienia lekarskie, e-składkę oraz e-akta. „Mamy również za sobą doświadczenie tarczy antykryzysowej i Polskiego Bonu Turystycznego.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA