REKLAMA
 1. bizblog
 2. Zakupy

Rosjanie nie mogą przebierać nawet w papierze toaletowym. Sklepowe półki świecą pustkami

Półki w rosyjskich sklepach powoli zaczynają świecić pustkami. To oczywiście wynik zachodnich sankcji i zmniejszenie importu w związku z wojną Rosji w Ukrainie. Idąc na zakupy, rosyjscy konsumenci mają coraz mniejszy wybór – wśród artykułów niespożywczych najbardziej zmniejszył się asortyment środków do prania, do higieny osobistej oraz do zmywania naczyń, z kolei w grupie artykułów spożywczych najbardziej brakuje grzybów w puszkach, oleju roślinnego oraz jogurtów. Ekonomiści przewidzieli to już wcześniej.

06.06.2022
17:11
Puste półki w rosyjskich sklepach
REKLAMA

Atak Rosji na Ukrainę nie pozostał bez echa wobec zwykłych obywateli. Zachodnie sankcje, odcięcie importu oraz opuszczenie rosyjskiego rynku przez ponad 900 zagranicznych firm sprawiły, że rosyjscy konsumenci mają coraz bardziej ograniczony wybór produktów w sklepach – podaje rosyjski serwis BBC, powołując się na najnowszy raport firmy badawczej NielsenIQ.

REKLAMA

Taki scenariusz już wcześniej przewidzieli ekonomiści. Ivan Fedyakov, prezes INFOline, w rozmowie z BBC stwierdził, że choć w Rosji nie zabraknie towaru, to jednak konsumenci będą mieli ograniczony wybór.

Tam, gdzie było dziesięć pozycji, będą dwie. Tam, gdzie były opcje, nie będzie żadnych opcji – powiedział Ivan Fedyakov.

Chuda wiosna w rosyjskich sklepach

Z raportu wynika, że od 21 marca do 1 maja różnorodność towarów sprzedawanych w rosyjskich sklepach spadła niemal w każdej kategorii w porównaniu do zeszłego roku. Asortyment artykułów spożywczych spadł od 6 do 22 proc., natomiast różnorodność artykułów niespożywczych zmniejszyła się od 14 do 33 proc.

Największe spadki w asortymencie w rosyjskich sklepach:

 • - o 32,7 proc. spadł asortyment proszków do prania
 • - o 31,8 proc. zmniejszył się asortyment środków higieny osobistej
 • - o 31,2 proc. zmniejszył się asortyment środków do mycia naczyń
 • - o 25,5 proc. spadł asortyment szamponów
 • - o 23,8 proc. zmniejszył się asortyment past do zębów
 • - o 13,9 proc. spadł asortyment papieru toaletowego.
 • - o 22 proc. zmniejszył się asortyment grzybów konserwowych
 • - o 19,1 proc. spadł asortyment oleju roślinnego
 • - o 14,9 proc. zmniejszył się asortyment jogurtów
REKLAMA

Płyny zamiast pożywienia - zaskakujący efekt

Spadki w asortymencie zauważono w aż 155 kategoriach towarów. Co ciekawe – jak wskazują analitycy – w tym samym czasie swój asortyment poszerzyło 12 kategorii towarów, w których znalazły się napoje energetyzujące, koktajle alkoholowe oraz gin.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA