REKLAMA
  1. bizblog
  2. Zdrowie

Polscy psychiatrzy łączą siły. Przez pandemię z miesiąca na miesiąc mają coraz więcej pacjentów

Psychiatrzy nie mogą narzekać na nudę. W ostatnich miesiącach lawinowo wręcz przybywa wizyt w gabinetach psychiatrycznych. Dzięki temu rośnie w pierwszej kolejności rynek prywatnych przychodni. Wedle firmy badawczej PMR ten wzrost w minionym roku wyniósł prawie 7 proc.

16.01.2022
14:57
Psychiatrzy w Polsce mają coraz więcej pracy. Rośnie głównie sektor prywatny
REKLAMA

Być może tego jeszcze wyraźnie nie widzimy, ale trwająca od dwóch lat pandemia odbiła się na naszym zdrowiu psychicznym. Życie wszak wywróciło się do góry nogami. Musieliśmy się zmierzyć m.in. z izolacją społeczną i zamknięciem w domach. Wielu z nas nie poradziło sobie z tą nową presją i postanowiła szukać pomocy u specjalistów. Tylko w okresie od marca do listopada 2021 r. liczba wizyt w gabinetach psychiatrycznych wzrosła o 60 proc. Zdaniem Agnieszki Dziedzic-Pasik, dyrektor zarządzający Centrum Medycznego Damiana, już co czwarty Polak przyznaje, że w ostatnim trudnym, pandemicznym roku doświadczyła różnego rodzaju zaburzeń natury psychicznej lub psychologicznej. Tak wynika z raportu PMR „Rynek Opieki Psychiatrycznej w Polsce 2021”. 

REKLAMA

Czas epidemii COVID-19 i izolacji mocno nadszarpnął nasze zdrowie. Liczba wizyt w naszych placówkach zdrowia psychicznego wzrosła od lutego br. aż o blisko 64 proc. - przekonuje Agnieszka Dziedzic-Pasik.

Psychiatrzy w Polsce postanowili połączyć siły

Skoro popyt na pomoc psychiatryczną wyraźnie rośnie, to specjaliści postanowili zebrać swoje siły w jednym miejscu. I tak powstała sieć wysokospecjalistycznych zespołów lekarzy psychiatrów, neurologów oraz dyplomowanych psychologów i psychoterapeutów - Mind Health Centrum Zdrowia Psychicznego. W jej ramach w Warszawie działają już dwie placówki i po jednej w Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Katowicach oraz w Gdańsku. Jak przekonują przedstawiciele nowej, psychiatrycznej sieci - ofertę kierują do pięciu głównych grup pacjentów indywidualnych, czyli dzieci, młodzieży, młodych dorosłych, dorosłych i seniorów oraz do firm.

Z przeprowadzonych przez nas badań i analiz wynika, że tradycyjny model i podział na psychiatrię i psychologię dzieci i dorosłych – nie jest dziś adekwatny - tłumaczy Patrycja Venulet, dyrektor strategii i rozwoju Marki w Centrum Medycznym Damiana.

Przekonuje jednocześnie, że według najnowszych badań i analiz duże znaczenie dla samopoczucia i zdrowia psychicznego ma dany etap życia – na każdym mierzymy się z nieco innymi wyzwaniami i mamy różne potrzeby.

REKLAMA

Coraz więcej prywatnych gabinetów

Raport PMR wskazuje, że cały czas nawet 80 proc. rynku usług psychiatrycznych w Polsce stanowi sektor publiczny. A ponieważ pandemia mocno ograniczyła aktywność w tym obszarze - nie tylo jeżeli chodzi o zdrowie psychiczne - to nic dziwnego, że całkowita wartość rynku opieki psychiatrycznej w Polsce spadła o 0,1 proc., patrząc rok do roku. W 2020 r., wedle PMR, cały rynek wyceniany był na 3,508 mld zł. Paradoksalnie właśnie psychiatria notuje największe wzrosty w sektorze przychodni prywatnych. Szacunki PMR mówią nawet o 6,9 proc. I taka dynamika wzrostu rynku usług psychiatrycznych oraz psychologicznych w Polsce ma się utrzymać przez następne lata. I w latach 2021-2026 będzie wynosił 12,7 proc. dla usług psychiatrycznych i 17,2 proc. dla usług psychologicznych).

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA