REKLAMA
  1. bizblog
  2. Prawo

Kuriozalny przetarg Straży Miejskiej na motorówkę. Wśród wymogów: mapa świata i Coming Fall 2018

Warszawska Straż Miejska w zeszłym roku rozpisała przetarg na łódź patrolową, zgłosił się jeden oferent i wygrał. Sprawa przeszła bez echa, ale stowarzyszenie Miasto Jest Nasze teraz zwróciło uwagę na kuriozalną listę minimalnych wymagań technicznych dla łodzi, które brzmią jak kopiuj-wklej z katalogu producenta. Znalazły się w nich nawet takie kwiatki, jak funkcja opisana jako „Coming Fall 2018”.

20.04.2022
14:44
Motorówka Straży Miejskiej. Kuriozalny przetarg
REKLAMA

5 listopada zeszłego roku na stronie warszawskiej Straży Miejskiej pojawiło się ogłoszenie zatytułowane „Zakup i dostawa łodzi dla patrolu rzecznego Straży Miejskiej m.st. Warszawy”. Jak wyjaśniono, motorówka ma być wykorzystywana do patrolowania różnego rodzaju akwenów, podejmowania na pokład osób tonących czy prowadzenia akcji ratunkowych w czasie powodzi.

REKLAMA

Już 19 listopada Straż Miejska ogłosiła wybór najkorzystniejszej oferty i okazała się nią oferta warszawskiej spółki Marine Lab za 589 tys. zł. Innych ofert nie było. No to po sprawie, można się rozejść.

Sprawa niespodziewanie odżyła w połowie kwietnia, gdy warszawskie stowarzyszenie Miasto Jest Nasze zwróciło uwagę na zdumiewający opis zamówienia w postępowaniu przetargowym. Okazało się, że Straż Miejska zażyczyła sobie między innymi, by motorówka była koniecznie wyposażona w sonar z „Active Imaging™ 3-in-1 (CHIRP/Side/Down) sonar ready” czy „StructureScan® 3D with Active Imaging enhancements – Coming Fall 2018”.

Obecność zastrzeżonych nazw handlowych jednego z producentów zamiast opisu oczekiwanego działania urządzenia to jedno, ale co robi dopisek „Coming Fall 2018”, czyli że dana funkcja ma się pojawić jesienią 2018 roku? Czy to nie brzmi jak opis techniczny producenta sonaru sprzed kilku lat, w którym określona funkcja dopiero ma zostać wprowadzona?

Aby odpowiedzieć sobie na to bardzo ważne pytanie, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę frazę „StructureScan® 3D with Active Imaging enhancements – Coming Fall 2018”. W wynikach pojawią się oferty sprzedaży echosondy HDS LIVE 7 Active Imaging amerykańskiej firmy Lowrance. W opisie znajdziemy te same frazy, które dla warszawskiej Straży Miejskie są minimalnymi wymaganiami dla łodzi patrolowej. Sprzedawcy także zapomnieli, że mamy już 2022 rok i Coming Fall 2018 już się trochę zdezaktualizowało.

Mapa ogólnoświatowa

W opisie minimalnych wymagań jest zresztą dużo więcej takich ciekawostek. W przetargu nie miał po co startować sprzedawca łodzi, której sonar nie zapewnia obsługi Sirius XM. Jaki z tym problem? Otóż taki, że jest to łączność satelitarna obejmująca swoim zasięgiem Amerykę Północną. Można by jeszcze zapytać, dlaczego, Straż Miejska chce, by w urządzeniu była zainstalowana „mapa ogólnoświatowa”.

Takich pytań na podstawie lektury dokumentów przetargowych można zadać znacznie więcej – zainteresowani mogą sobie je przejrzeć pod tym adresem. Na razie czekamy na odpowiedź na pytania, które już zadaliśmy warszawskiej Straży Miejskiej w sprawie przetargu.

 class="wp-image-1776571"
REKLAMA

Aktualizacja: odpowiedź biura prasowego Straży Miejskiej m. st. Warszawy:

Zastosowane nazwy w opisie przedmiotu zamówienia określają funkcje, jakimi powinien charakteryzować się sonar. Są to wymagania minimum. Tego typu funkcjonalności posiadają co najmniej trzy firmy, których produkty dostępne są na rynku. Zamawiający dopuszcza zastosowanie funkcji równoważnych lub nie gorszych niż wskazane w dokumentacji. Będzie to bardzo nowoczesna łódź z ultra nowoczesnym wyposażeniem o możliwościach jakich nie ma żadna inna jednostka pływająca w Warszawie. ​

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA