REKLAMA
  1. bizblog
  2. Rolnictwo

Do rolników popłyną dodatkowe miliardy. Maksymalna pomoc? Milion złotych!

Komisja Europejska poinformowała we wtorek, że zatwierdziła polski program pomocy producentom rolnym w związku z wojną Rosji przeciwko Ukrainie. Pomoc finansowa o wartości około miliarda euro (4,5 mld zł) jest przewidziana jako wsparcie płynności finansowej producentów zbóż.

23.05.2023
16:47
Do rolników popłyną dodatkowe miliardy. Maksymalna pomoc? Milion złotych!
REKLAMA

Bruksela wyjaśniła, że program pomocy przewiduje wypłatę dotacji bezpośrednich i został zatwierdzony na podstawie tymczasowych ram pomocy państwa w sytuacjach kryzysowych i w okresie transformacji.

REKLAMA

Na podstawie tymczasowych ram pomocy państwa w sytuacjach kryzysowych i w okresie transformacji Polska zgłosiła Komisji program o wartości ok. 1 mld euro służący wsparciu płynności finansowej producentów rolnych w związku z wojną Rosji przeciwko Ukrainie – informuje KE.

Problemy finansowe producentów rolnych

Program pomocy ma na celu wsparcie tych producentów rolnych, którzy borykają się teraz z problemami finansowymi z powodu wzrostu kosztów nawozów mineralnych oraz z niestabilnością na rynku rolnym, spowodowaną trwającym „kryzysem” za naszą wschodnią granicą.

Pomoc dla rolników do 250 tys. euro

Zgoda Komisji Europejskiej oznacza, że Bruksela uznała, że program wsparcia producentów zbóż zgłoszony przez polskie władze jest zgodny z warunkami określonymi w tymczasowych ramach pomocy państwa w sytuacjach kryzysowych i w okresie transformacji. Warto zaznaczyć, że przepisy te będą obowiązywały tylko do końca bieżącego roku. Warunki zgody KE są dwa:

REKLAMA
  • wartość pomocy nie przekroczy 250 tys. euro (1,12 mln zł) na beneficjenta,
  • pomoc zostanie przyznana najpóźniej do 31 grudnia 2023 r.

Komisja uznała, że zgłoszony przez Polskę program jest „konieczny, właściwy i proporcjonalny do zaradzenia poważnym zaburzeniom w gospodarce państwa członkowskiego”. Jest to zgodnie z Traktatem o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA