REKLAMA
  1. bizblog
  2. Podatki

Podatniku, czas w końcu pokazać skarbówce PIT. Zwłaszcza jeśli skorzystałeś z nowej ulgi

Chociaż pandemia przedłużyła termin składania zeznań podatkowych, to czasu pozostaje już coraz mniej. Na przekazanie urzędom skarbowym PIT-ów mamy czas do 1 czerwca. Powinni to zrobić przede wszystkim ci podatnicy, którzy korzystali z ulg podatkowych, w tym z nowej na termoizolację i fotowoltaikę.

27.05.2020
10:32
PIT-termin-nowa-ulga
REKLAMA

Jeśli ktoś nie korzysta z żadnych ulg, nie rozlicza się z małżonkiem i nie przekazywać 1 proc. podatku konkretnej organizacji, nie musi nic robić Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa już pod koniec kwietnia informowały, że ze względu na wyjątkowe okoliczności dają więcej czasu na złożenie zeznań podatkowych.

REKLAMA

W ten sposób ostateczny termin przesunięto z 30 kwietnia na 1 czerwca. Jednocześnie zapewniono, że składający PIT w maju nie muszą obawiać się żadnych konsekwencji, nie będą też naliczane odsetki za zwłokę. 

Po 30 kwietnia nadal można skorzystać z usługi i do 1 czerwca, poprzez opcję korekty deklaracji, która została automatycznie zaakceptowana, złożyć swój PIT. Możliwość korekty będzie dostępna po zakończeniu automatycznej akceptacji deklaracji

- informuje resort finansów

Masz niedopłatę w PIT? Musisz ją uregulować do 7 czerwca

Podobnie będzie w przypadku niedopłaty. Skarbówka o takim fakcie poinformuje do 30 maja. Podatnik będzie miał od tego czasu 7 dni na zapłatę. Odsetki naliczane będą po 1 czerwca. Z kolei jeżeli chodzi o zwrot nadpłaty - terminy pozostają bez zmian. Ci, którzy swoją deklarację przekazali elektronicznie - muszą czekać maksymalnie 45 dni. Podatnicy, którzy zdecydowali się na złożenie PIT w formie tradycyjnej, czyli papierowo muszą uzbroić się w cierpliwość do trzech miesięcy. 

PIT 2020: odlicz wydatki na termomodernizację i fotowoltaikę

Kolejną nowością w tegorocznej deklaracji PIT, niezwiązaną z pandemią COVID-19, jest ulga termomodernizacyjna. To rozwiązanie dedykowane dla opłacających ryczałt od przychodów ewidencjonowanych oraz dla podatników rozliczających się wedle jednolitej stawki 19 proc. Ulga polega na odliczeniu od podstawy opodatkowania wydatków termomodernizacyjnych, poniesionych na docieplenie budynku i modernizację systemu grzewczego. Do kwoty 53 tys. zł.

Warunkiem jest zakończenie tych termomodernizacyjnych prac w okresie trzech kolejnych lat. Kwota odliczenia niemająca pokrycia w rocznym dochodzie podatnika będzie podlegać odliczeniu w kolejnych latach, nie dłużej jednak niż przez 6 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek na termomodernizacyjną inwestycję.

REKLAMA

Na taki odpis mogą zdecydować się właściciele i współwłaściciele jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Pod warunkiem, że nie więcej niż 30 proc. powierzchni nie jest przeznaczona na lokale użytkowe. Na taki odpis nie mogą liczyć właściciele nowo budowanego domu. Wydatki na przedsięwzięcie termomodernizacyjne to także te związane z zakupem i montażem instalacji fotowoltaicznej. Nie można odliczyć kosztów na zakup fotowoltaiki w części, której podatnik nie poniósł, na przykład otrzymał dofinansowanie z innego źródła .

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA