REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka

PGE obniżyło ceny o 500 zł, ale najtańszy węgiel kupisz w JSW. Nikt w Polsce nie sprzedaje go tak tanio

Nikt tak w Polsce nie obniża cen węgla jak PGE. Jeśli mielibyśmy wyciągać wnioski tylko z tego, jak zachowuje się największy koncernu energetyczny w kraju, to węgiel w sklepie PGG, którego stronę szturmowały niedawno miliony Polaków, powinien kosztować o 500 zł mniej. Tymczasem nic z tego, nadal trzeba zapłacić 1770 zł za tonę. Za to ciekawostka w JSW za tonę orzecha zapłacicie 1500 zł!

22.02.2023
15:52
sklep-PGG-sprzedaje-pojedyncze-worki-wegla
REKLAMA

Ceny węgla w PGE spadają, bo spółka kontraktuje surowiec na bieżąco, kupując go za granicą. Od końca ubiegłego roku doszło 500-złotowej przeceny. W grudniu 2022 r. PGE oferowało ekogroszek po 1890 zł netto za tonę, dzisiaj sprzedaje go za 1390 zł.

REKLAMA

Tylko od ubiegłego tygodnia PGE obniżyła ceny o 200 zł. Warto odnotować, że ceny miału węglowego, najtańszego opału w ofercie spółki, notabene o mocno dyskusyjnej jakości, spadły poniżej 1000 zł (990 zł).

Zmiany cen na rynku węgla kamiennego powodują, że możemy kontraktować kolejne dostawy po niższych kosztach. A to pozwala nam obniżać ceny dla naszych odbiorców

– tłumaczył jakiś czas temu Wojciech Dąbrowski, prezes PGE.

Cena węgla w portach ARA zeszła poniżej 130 dolarów za tonę

Trudno się dziwić tym spadkom w PGE. Obecnie w portach ARA tona węgla kontraktowana po nieco ponad 135 dolarów, ale na początku lutego płacono już poniżej 130 dolarów. W ciągu kilku miesięcy cena zjechała z historycznych szczytów (prawie 360 dol. w lecie 2022 r.) do poziomów sprzed rozpętania wojny przez Putina.

new TradingView.widget( { "width": 700, "height": 610, "symbol": "NYMEX:MTF1!", "timezone": "Etc/UTC", "theme": "dark", "style": "3", "locale": "pl", "toolbar_bg": "#f1f3f6", "enable_publishing": false, "range": "1M", "allow_symbol_change": true, "container_id": "tradingview_def78" } );

Zła wiadomość jest taka, że PGE nie sprzedaje opału gospodarstwom domowym, tylko przedsiębiorcom, w tym pośrednikom, i odbiorcom instytucjonalnym, między innymi placówkom oświatowym, jak szkoły czy przedszkola, oraz opieki zdrowotnej (szpitale, przychodnie).

Cenny węgla w PGE [netto za tonę]

  • ekogroszek – 1390 zł
  • orzech – 1390 zł
  • miał węglowy – 990 zł

Po doliczeniu marży i podatków cena dla końcowego odbiorcy nie musi już wyglądać tak ciekawie.

Sklep PGG trzyma poziom

W sklepie PGG po powrocie ekogroszku do oferty (pod koniec ubiegłego roku spółka na kilka tygodni wstrzymała jego sprzedaż, chcąc w pierwszej kolejności zapewnić dostawy dla samorządów) cena utrzymuje się od września 2022 r. na poziomie 1770 zł. I raczej nie należy się spodziewać, żeby w najbliższym czasie spadła. Ba, módlcie się, żeby cena węgla znowu nie powędrowała w górę.

70-procentową podwyżkę w niespełna pół roku spółka tłumaczy rosnącymi kosztami wydobycia i koniecznością przeprowadzenia inwestycji, które pozwolą jej zwiększyć wydajność. Zwiększenie produkcji to pozytywna wiadomość, tymczasem wzrost kosztów poszedł kosmicznie w górę. Wystarczy sobie sprawdzić, jakie w ciągu roku podwyżki dostali górnicy PGG.

Jakub Szkopek, analityk Erste Securities, wskazuje jeszcze jeden czynnik: ceny energii dla kopalń.

Jeszcze przed kryzysem energetycznym polskie kopalnie kupowały energię za 200-300 zł za 1 MWh. A teraz to ok. 1000 zł za 1 MWh. A to przecież jeszcze nie wszystko – wylicza ekspert w rozmowie z Michałem.

Przypomnijmy, że po otwarciu sklepu PGG w marcu 2022 r. ceny najpopularniejszego rodzaju węgla startowały z niespełna 1000 zł. 16 sierpnia 2022 r. doszło do pierwszej dużej podwyżki o 40 proc. do 1420 zł, po dwóch tygodniach cena wzrosła niemal o 25 proc. do 1770 zł.

JSW sprzedaje orzech najtaniej w Polsce

Najtańszy węgiel odbiorcy indywidualni mogą dzisiaj kupić w JSW. W ofercie jest jedynie orzech, ale za to po 1516 zł za tonę z akcyzą i podatkiem VAT.

REKLAMA

Tauron tonę workowanego ekogroszku sprzedaje po 1999 zł, jeśli kupujesz luzem, zapłacisz 100 zł taniej. Zwykły węgiel w Tauronie można kupić od 1849 do 1899 zł. Węglokoks Kraj workowany ekogroszek Skarbek sprzedaje po 2214 zł, a po 1968 zł.

Sukcesywnie tanieje węgiel dostępny w sklepach internetowych i przez sprzedawców na Allegro i OLX. Jak sprawdzaliśmy ostatnio, na pierwszym z serwisów orzech workowany można kupić od 1835 zł. Na OLX za 1740 zł plus transport za darmo na terenie Śląska. Jeśli komuś nie zależy na jakości, może sobie kupić czeski ekogroszek z węgla brunatnego (duża wilgotność, słabsze parametry energetyczne) za 1400 zł za tonę albo miały węglowe za 850 zł za tonę.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA