REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

PFR Ventures kończy pierwszego Startera. 28 mln zł dostanie Accelero Ventures

Accelero Ventures w sumie udało się pozyskać 35 mln zł – 7 mln zł dostarczyli inwestorzy prywatni. Umowa została podpisana z końcem grudnia 2021 roku, a w maju 2022 roku fundusz rozpoczął działalność inwestycyjną.

18.05.2022
12:51
PFR Ventures kończy pierwszego Startera. 28 mln zł dostanie Accelero Ventures
REKLAMA

PFR Ventures kończy program Starter w ramach aktualnej perspektywy unijnej (POIR). Jego celem było pobudzenie inwestycji venture capital na etapie pre-seed lub seed, a więc bardzo wczesnym. W jego trakcie 14 funduszy VC otrzymało 637 mln zł na inwestycje. Choć kapitał publiczny odgrywał dużą rolę w rundach finansowania, to 130 inwestorów prywatnych zapewniło dodatkowo ok. 150 mln zł.

REKLAMA

PFR Starter sfinansował rozwój 147 spółek, dostarczył im 250 mln zł

Jak rozwinęły się wspierane firmy? Jednym z przykładów może być VueStorefront, który w ramach rundy zalążkowej otrzymał 6 mln zł od funduszów Movens Capital i Smok Ventures. W październiku 2021 roku startup chwalił się zaś pozyskaniem o wiele większych środków. Fundusze Creandum, Earlybird Venture Capital I Paua Ventures wyceniły go na 250 mln zł I przekazały 70 mln zł na rozwój.

Podobną trajektorią wzrostu pochwalić się mogą SunRoof i MoleculeOne. Pierwszy zwiększył wartość rundy z 4 na 30 mln zł, a drugi z 1 na 20 mln zł!

Prezes PFR Ventures, Maciej Ćwikiewicz, podkreśla, że rolą programu było skłonienie funduszy do podjęcia ryzyka przy inwestowaniu w start-upy. Bez zachęty ze strony PFR Ventures prywatni inwestorzy mogliby unikać inwestycji w projekty we wczesnej fazie rozwoju.

-Pomógł między innymi mechanizm asymetrii zysku, który bardziej chroni kapitał prywatny. Można powiedzieć, że namówiliśmy 130 osób do zainwestowania po około 1 mln zł w polskie start-upy. Patrząc, jak wyglądał nasz rynek, gdy startowaliśmy w 2018 roku, uważam to za duży sukces

– komentuje Maciej Ćwikiewicz.
 class="wp-image-1806460"
Prezes PFR Ventures, Maciej Ćwikiewicz.
REKLAMA

Accelero Ventures będzie inwestował do 4 mln zł w jedną spółkę

Fundusz ma się skupić na inwestycjach w czyste technologie. To nie tylko produkcja zielonej energii z OZE ale również wykorzystanie biometanu i biowodoru. Accelero Ventures będzie poszukiwał innowacji, pomagających nam uniezależnić się od węglowodorów i zwiększyć efektywność energetyczną.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA