REKLAMA
  1. bizblog
  2. Energetyka
  3. Środowisko

Walczymy o klimat na serio? To już teraz musimy żegnać węgiel, gaz ziemny i ropę

Eksperci od lat zarzucali Międzynarodowej Agencji Energetycznej, że jej scenariusze kłócą się z porozumieniem paryskim. Ten najnowszy jest jednak zdecydowanie inny od pozostałych i zaleca jak najszybsze wycofanie się z produkcji paliw kopalnych.

22.05.2021
13:15
paliwa-kopalne-Ember
REKLAMA

Aktywiści środowiskowi i klimatolodzy dosłownie gotowali się czytając kolejne scenariusze IEA, który nieco udawały inną rzeczywistość, w której wyhamowywanie globalnego ocieplenia jednak nie jest aż tak bardzo pilne.

REKLAMA

W tym kontekście najnowszy raport „Net Zero by 50” wydaje się prawdziwą rewolucją. Autorzy opracowania bowiem nawołują do natychmiastowego porzucenia produkcji paliw kopalnych. Tylko tak ich zdaniem bowiem może udać się przebudowa światowego systemu energetycznego. 

Droga ta jest wąska, ale wciąż osiągalna, jeśli podejmiemy natychmiastowe działania

- powiedział dla Sky News dr Fatih Birol, dyrektor wykonawczy IEA.

Albo paliwa kopalne albo rewolucja energetyczna

IEA stawia sprawę jasno: w ciągu następnych 30 lat powinna całkowicie zmienić się rola paliw kopalnych. Dzisiaj dbają one o 80 proc. zapotrzebowania na energię. Zdaniem IEA w 2050 r. powinno to być nie więcej niż 20 proc. Żeby to było możliwe trzeba stawiać zdecydowanie więcej instalacji fotowoltaicznych, ale też nie wolno budować nowych elektrowni węglowych, chyba że razem z technologiami wychwytującymi emisje gazów cieplarnianych (CO2, metan). 

IEA w swoim najnowszym raporcie zaleca także, żeby w krajach OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, do której należy też Polska) dekarbonizacja objęła sektor energetyczny już w 2035 r., a w pozostałych - w 2040 r. Izabela Zygmunt, starsza analityczka z WiseEuropa zauważa, że to znacznie krótszy harmonogram niż to, co proponuje Polska, która chce zamykać ostatnią kopalnię w 2049 r., jak to ustalono w umowie społecznej z górnikami.

W scenariuszu prawie nie ma marginesu bezpieczeństwa na opóźnienia czy błędy, a od zrealizowania jego celów na 2030 r. będzie zależało to, czy dalsze cele pozostaną w zasięgu ludzkości

– komentuje Izabela Zygmunt.

Auta spalinowe mamy pożegnać w 2035 r.

Raport IEA ma być dyskutowany w trakcie szczytu klimatycznego COP26, która odbędzie się pod prezydencją Wielkiej Brytanii w Glasgow między 1 a 12 listopada 2021 r. Można się spodziewać, że nie wszystkie konkluzje zawarte w opracowaniu „Net Zero by 50” spotkają się z aprobatą.

IEA zaleca na przykład, żeby produkcję samochodów z silnikami spalinowymi zakończyć już w 2035 r. W tym czasie, do 2030 r., flota aut elektrycznych ma wzrosnąć z dzisiejszych 5 do 60 proc.

Jednocześnie, zdaniem ekspertów IEA, zapotrzebowanie na ropę spadnie do poziomu 24 mln baryłek dziennie w 2050 r. Dzisiaj to ok. 74 mln baryłek każdego dnia. Tym samym cena ropy osiągnęłaby wartość 25 dolarów za baryłkę - w porównaniu z 67-68 dolarami dzisiaj (rok temu, przy pandemicznym spadku zapotrzebowania energetycznego, baryłka kosztowała raptem w okolicach 35 dol.).

Kotły gazowe też na zieloną trawkę

IEA przekonuje, że w przypadku ropy załamanie wzrostu zapotrzebowania śledziliśmy już dwa lata temu. I to samo czekać ma też gaz ziemny. Tutaj rynkowe kłopoty mogą zacząć się już w 2030 r. Wcześniej, bo w 2025 r. IEA zaleca wprowadzenie globalnego zakazu dla sprzedaży kotłów gazowych. 

To jasny sygnał dla gwałtownego apetytu na gaz w Polsce - gaz to ślepy zaułek

– uważa Małgorzata Kasprzak, analityczka z Ember.
REKLAMA

Aleksander Śniegocki, kierownik programu „Klimat i energia” WiseEuropa, przekonuje, że „w tym momencie żaden element polskiej polityki energetyczno-klimatycznej nie zbliża się nawet do harmonogramu niezbędnych zmian przedstawionego przez Agencję – ani w energetyce, ani w transporcie, ani w budynkach, ani w innowacjach przemysłowych”. 

Wycofanie się z energetyki węglowej nie wystarczy, świat musi również wycofać się z energetyki gazowej

– mówi Dave Jones, główny analityk energetyczny w Ember.
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA