REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes
  3. Społeczeństwo

I ty możesz odbudować Ukrainę. Powstała globalna platforma, gdzie już zbierane są fundusze

Ukraina ogłosiła uruchomienie globalnej inicjatywy United24, której pierwszym elementem jest internetowa platforma pozyskiwania funduszy na odbudowę kraju. Powstanie platformy United24 zapowiedział w swoim przemówieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

05.05.2022
17:05
I ty możesz odbudować Ukrainę. Powstała globalna platforma, gdzie już zbierane są fundusze
REKLAMA

United24 to serwis dla wszystkich, którzy chcą wesprzeć zniszczoną przez rosyjską agresję Ukrainę. Ukraińcy oczekują, że platforma ta stanie się głównym kanałem zbierania darowizn na rzecz Ukrainy. Dodają, że pozyskiwanie funduszy to tylko pierwsza część inicjatywy United24. Wkrótce dołączą do niej kolejne projekty i programy – zapowiedział prezydent Wołodymyr Zełenski.

REKLAMA

Zbieramy dotacje na ochronę, dotacje na ratowanie, dotacje na odbudowę

– ogłosił Zełenski.

United24 to pomoc dla Ukrainy

Inicjatywa United24, za pośrednictwem strony u24.gov.ua, daje możliwość przekazania darowizny jednym kliknięciem z dowolnego kraju. Fundusze zbierane są na trzy główne cele: 

  • Obrona i rozminowywanie - zakup broni, hełmów, kamizelek kuloodpornych, sprzętu wojskowego, sprzętu ratowniczego oraz rozminowywanie ukraińskich miast.
  • Pomoc humanitarna i medyczna - zakup leków, transportu medycznego oraz sprzętu medycznego.
  • Odbudowa Ukrainy - odbudowa obiektów infrastruktury krytycznej, w tym: dróg, mostów, szkół i szpitali; przywrócenie energii elektrycznej, komunikacji i zaopatrzenia w wodę.

Wszystkie środki zostaną automatycznie przekazane na konta Narodowego Banku Ukrainy, a następnie przypisane do odpowiednich departamentów: Ministerstwa Obrony, Ministerstwa Zdrowia lub Ministerstwa Infrastruktury.

NBU będzie co 24 godziny informować o sumie datków otrzymanych za pośrednictwem United24. O tym ile pieniędzy trafiło do poszczególnych resortów, ministerstwa będą informować raz w tygodniu. 

Sama strona jest skromna, ale nawigacja jest prosta i intuicyjna. Serwis dostępny jest w języku angielskim i ukraińskim. Przekazanie pieniędzy trwa moment.

United24 przyjmuje płatności za pomocą PayPal, kart kredytowych, przelewów bankowych i kryptowalut.

Ukraina potrzebuje pomocy

Ukraina rozpaczliwie potrzebuje pieniędzy. To dlatego Ukraińcy proszą o wsparcie. Kraj jest zruinowany przez wojnę. Gigantyczne zakłady pracy jak Azowstal są zniszczone, rosyjscy żołnierze kradną zboże. Zamknięte są porty, zrujnowana infrastruktura.

Straty Ukrainy w wyniku rosyjskiej inwazji mogą przekroczyć bilion dolarów, powiedział premier Denys Szmyhal dla BBC News Ukraine. Dodał, że budżet Ukrainy znajduje się w trudnej sytuacji. 

Premier Denys Szmyhal rozmawiająca z BBC News Ukraine powiedział, że bilion dolarów jakie Rosja wyrządziła Ukrainie w wyniku brutalnej agresji, to tylko kwestia szkód materialnych – zniszczenia gospodarki i infrastruktury. 

REKLAMA

Premier Denys Szmyhal mówił też jak bardzo ważna jest teraz pomoc finansowa ze strony zachodnich partnerów i MFW. Bez niej bardzo trudno będzie spłacać społeczne zobowiązania państwa, bo znaczna część gospodarki zatrzymała się lub uległa zniszczeniu.

Premier powiedział też, że choć w marcu udało się zrealizować przychody budżetu na poziomie w 92,9 proc. to w w kwietniu będzie tylko połowa zaplanowanych środków.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA