REKLAMA
  1. bizblog
  2. Podatki

Rząd ma niespodziewany prezent dla dziennikarzy, artystów i programistów

Artyści, architekci, nauczyciele akademiccy, dziennikarze i wszyscy inny, którzy korzystają z 50 proc. autorskich kosztów uzyskania przychodu, a więc de facto płacą o połowę niższe podatki, zostaną objęci ulgą dla klasy średniej. Ale nie wszyscy, tylko ci na etacie, pozostali będą musieli obejść się smakiem i od przyszłego roku zapłacić wyższe podatki.

15.09.2021
7:34
USDPLN
REKLAMA

Rząd krok po kroku spuszcza z tonu, jeśli chodzi o reformę podatkowo- składkową. Najpierw chciał dokręcić śrubę wszystkim, którzy zarabiają więcej, żeby ulżyć tym, którzy zarabiają najsłabiej. Ale niemal od razu wjechała ulga dla klasy średniej, żeby tę reformę złagodzić.

REKLAMA

Potem rząd ugiął się pod presją i odpuścił też nieco przedsiębiorcom, obniżając składkę zdrowotną z początkowo planowanych 9 proc. do niespełna 5 proc.

Teraz rząd odpuszcza na kolejnym froncie

Choć ulga dla klasy średniej miała być mocno ograniczona i nie obejmować osób, które zarabiają, korzystając z tzw. autorskich kosztów uzyskania przychodu, które wynoszą 50 proc. i de facto obniżają o połowę należny podatek, rząd zmienił zdanie – podał serwis prawo.pl.

Dotyczy to takich zawodów jak nauczyciele akademiccy, dziennikarze, programiści, architekci, artyści i wszyscy inni twórcy, który praca polega na wytworzenia dzieła. Im jednak od przyszłego roku ulga dla klasy średniej będzie przysługiwać. 

Jest tylko jeden warunek: muszą pracować na etacie. Ci, którzy korzystają z autorskich kosztów uzyskania przychodu, ale zarabiają z tytułu umowy o dzieło czy zleceń zostaną nadal wykluczeni.

REKLAMA

Płacisz niższe podatki, więc ulgi nie potrzebujesz

I choć brzmi ro dość zabawnie, że ktoś, kogo praca polega na tworzeniu dzieł jest karany za to, że pracuje na umowie o dzieło, a nie na etacie. Ale z drugiej strony te zawody z jednej ulgi podatkowej już korzystają i to z takiej obniżającej podatek o połowę, więc w sumie zanim zaczniemy krzyczeć, że to niesprawiedliwe, że umowy cywilnoprawne nie zostaną objęte ulgą da klasy średniej, zastanówmy się, czy to sprawiedliwe, że i tak architekt czy programista płaci w Polsce podatki znacie niższe niż kasjer w sklepie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA