REKLAMA
  1. bizblog
  2. Zakupy

Ranking podręczników szkolnych. Wiemy, które kupowane są najczęściej

Koniec sierpnia i wrzesień to czas zakupu podręczników. Ich wybór zależy od podstawy programowej, potrzeb nauczycieli, narzędzi, jakie proponują poszczególne wydawnictwa i - rzecz jasna - ceny. Które cieszą się największą popularnością?

16.09.2020
10:21
Nielsen BookScan. Ranking podręczników szkolnych. Wiemy, które kupowane są najczęściej
REKLAMA

Nielsen przeanalizował sprzedane w ostatnim miesiącu podręczniki. BookScan przedstawił też średnie ceny i prognozy na kolejne lata.

REKLAMA

W tym roku najlepiej sprzedawały się podręczniki do drugiej klasy liceum. TOP20 Nielsen BookScan na podstawie danych pochodzących z sierpnia i początku września niemalże całkowicie zdominowało wydawnictwo Nowa Era.

Renek Mendruń, konsultant Nielsen BookScan wskazuje, że mimo pozornej stabilności na rynku podręczników po 1989 roku panuje wielki ruch, a zmiany w organizacji funkcjonowania szkoły i w podstawach programowych spowodowały konieczność opracowania setek nowych tytułów podręczników, a także doprowadziły do pojawienia się i zniknięcia wielu podmiotów.

Podręczniki do szkół średnich kupowane są przez rodziców w księgarniach i tę część monitorujemy w ramach Nielsen BookScan. Podręczniki do szkół podstawowych, za wyjątkiem podręczników do religii, są kupowane bezpośrednio przez szkoły w wydawnictwach i ta część obrotu z definicji nie wchodzi do panelu Nielsen BookScan

– zastrzega ekspert.

Nowa Era i wydawcy podręczników do religii

TOP20 BookScan Nielsena z przełomu sierpnia i września zdominowało wydawnictwo Nowa Era, które jest wydawcą aż 17 spośród 20 najchętniej kupowanych podręczników. Na pierwszym miejscu znalazły się „Oblicza geografii”, na drugim „Biologia na czasie”, a na trzecim podręcznik do historii „Poznać przeszłość”. Wszystkie do drugiej klasy liceum i wydawnictwa Nowa Era. Każda w cenie 39 złotych.

Najwięcej trzeba zapłacić za podręcznik do fizyki do drugiej klasy liceum i technikum zakres podstawowy wydawnictwa WSiP – 46,50 zł (12. miejsce). Natomiast najtańszy w zestawieniu jest podręcznik Nowej Ery do języka polskiego do drugiej klasy liceum „Ponad słowami”, który kosztuje 32,87 zł.

Poza Nową Erą nauczyciele decydowali się na materiały proponowane przez wydawnictwa: WSIP, Jedność, Pazdro, Święty Wojciech, Operon, Pearson, WAM, Gaudium oraz Katechetyczne.

Renek Mendruń wskazuje, że jeśli chodzi o szkoły podstawowe, to jedynymi kupowanymi w księgarniach są książki do nauki religii, stąd tak wielu wydawców podręczników do tego przedmiotu na liście Nielsen BookScan

Podręczniki do nauki języków obcych także wymykają schematowi i są sprzedawane jeszcze długo po rozpoczęciu roku szkolnego, możliwe są zatem drobne przesunięcia wśród największych wydawców

– wskazuje Renek Mendruń.

W kolejnych miesiącach w zestawieniach top BookScan podręczniki będą wypierane przez lektury szkolne, a także literaturę z gatunku fiction, non-fiction oraz książki dla dzieci i młodzieży.

Wydawcy podręczników liczą zyski

W ubiegłym roku szkolnym miała miejsce kolejna reforma szkolnictwa. Gimnazja zniknęły, przez co do pierwszych klas liceum, technikum i szkół branżowych weszła podwojona liczba uczniów. W rezultacie pojawiło się ponad 700 tys. uczniów, dla których trzeba było opracować nowe podręczniki, na podstawie nowych podstaw programowych.

REKLAMA

Dopóki ten rocznik w 2022 r. nie przystąpi do matury, wydawnictwa będą miały pełne ręce roboty. Później granica między starymi i nowymi podręcznikami zacznie się zacierać. Uczniowie młodszych klas będą korzystać z podręczniki od absolwentów, przez co wydawcy mogą mieć problem z oszacowaniem zapotrzebowania na wydruk nowych książek. Gdyby system edukacji ponownie uległ zmianie, wydane wcześniej podręczniki stałyby się nieaktualne, a co za tym idzie, większość z nich zaległaby w magazynach lub skończyłaby na makulaturze.

Panel Nielsen BookScan Polska działa w Polsce od lipca 2018 roku. Dane do statystyk dostarcza im około 250 księgarń stacjonarnych m.in. BookBook, Bookszpan, Książnica Polska, Między Kartkami, Świat Książki, a także dwie duże księgarnie on-line - Taniaksiazka.pl i Swiatksiazki.pl. Nielsen ma dzięki temu możliwość podsumowania nawet 10 mln transakcji rocznie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA