REKLAMA
  1. bizblog
  2. Motoryzacja /
  3. Zakupy

Nie chcą Niemca ani pod kolor paznokci. Kobiety dokładnie wiedzą, czego chcą

Pamiętacie ten słaby dowcip o tym, gdy kobieta kupuje auto i na pytanie, jaki ma to być samochód, odpowiada: czerwony. W rzeczywistości nie ma on nic wspólnego z tym, jak panie podchodzą do zakupu pojazdu.

07.03.2023
18:41
Nie chcą Niemca ani pod kolor paznokci. Kobiety dokładnie wiedzą, czego chcą
REKLAMA

Dokładnie postanowiła to sprawdzić platforma Carsmile, która przeanalizowała dane między listopadem 2022 r. a lutym 2023 r. na temat preferencji zakupowych kobiet na podstawie wybieranych przez nich kryteriów. Jest ich ok. 20, a wśród nich są takie, jak: marka, model, nadwozie, skrzynia biegów itd. I dzięki temu teraz już wiadomo, czego pragną kobiety.

REKLAMA

Nie tylko Wanda nie chce Niemca

Okazuje się, że jeśli chodzi o markę samochodu, to Polki nie rzucają się jakoś szaleńczo do kupna tych produkowanych u naszych zachodnich sąsiadów. Numerem jeden w ich poszukiwaniach jest Toyota - 37 proc. użytkowniczek, na drugim miejscu jest Volkswagen - 22 proc., a trzecie miejsce zajęły ex aequo Mazda oraz Hyundai - po 20 proc. Na dalszych pozycjach uplasowały się Volvo, KIA oraz Audi.

Nad świadomością marki wśród kobiet powinny za to popracować w szczególności Jaguar, JEEP, Mitsubishi oraz Dacia, ale też Alfa Romeo, DS. oraz Fiat - wynika z analizy Carsmile.

 class="wp-image-2065360"
Wyniki nie sumują się do 100, gdyż w ramach jednego filtra na platformie może wybrać kilka propozycji

Natomiast jeśli chodzi o preferowane modele, to w kobiecych wyborach nie widać żadnej dominującej pozycji.

Użytkowniczki naszej platformy często w ogóle tego punktu nie wybierają w konfiguratorze. Skupiają się na cechach pojazdu, które są dla nich istotne i oczekują, że konfigurator sam wskaże modele, które spełniają założone kryteria – mówi Łukasz Domański, prezes Carsmile.

I dodaje, że modele, które nieco częściej od innych były wskazywane przez kobiety w konfiguratorze, to Volkswagen T-Roc, Skoda Kodiaq oraz Audi A6.

Nadwozie ma znaczenie, a napęd?

Kobiety, poszukując auta, w większości szukają tych dużych. SUVy i crossovery posiadają właśnie ten typy nadwozia, który zapewnia bezpieczeństwo i wygodę, a także jest praktyczny zarówno w podróżach służbowych, jak i prywatnych. Najwyraźniej nieco większe zużycie paliwa nie ma tu kluczowego wpływu na kobiece wybory, bo to właśnie SUVy znalazły się na pierwszym miejscu, bo zostały wskazane w aż co drugiej konfiguracji stworzonej przez użytkowniczkę platformy Carsmile. Na drugim miejscu są Crossovery - znalazły się w co czwartej kobiecej konfiguracji auta. Na trzecim miejscu uplasowały się ex aequo sedan oraz kombi.

 class="wp-image-2065381"

Najmniejszym zaintersowaniem wśród kobiet cieszą się natomiast typy nadwozia charakterystyczne dla aut dostawcych.

Natomiast co do kwestii napędu, panie poszukujące samochodu podchodzą dość tradycyjnie - w większości (70 proc.) jest to silnik benzynowy, dużą popularnością cieszy się również hybryda (44 proc.), a elektryki znalazły się w co ósmej konfiguracji.

 class="wp-image-2065369"

Dzięki badaniu wiemy także, że jeśli chodzi o skrzynię biegów, panie zdecydowanie nie chcą „manuali”, które pojawiają się zaledwie w siedmiu na sto konfiguracji przez nie tworzonych.

Jeśli ktoś chce kobiecie sprezentować samochód, pod żadnym pozorem nie powinien oszczędzać na skrzyni biegów - podpowiada Carsmile.

 class="wp-image-2065384"

Co z tym kolorem? Najpierw zaparkujmy

Kobiety wysoko cenią sobie elementy ułatwiające parkowanie, takie jak: czujniki parkowania przód i tył, kamery cofania oraz kamery 360 stopni. Ich popularność wśród pań jest bardzo zbliżona. Poza tym lubianym przez kobiety elementem konfiguracji są na przykład podgrzewane fotele.

A co z tym kolorem? Nie, zdecydowanie nie jest tak, jak w tym uwłaczającym dowcipie. Kobiety wybierają kolor czarny - aż 77 proc. Następny w kolejce jest biały, a później niebieski.

REKLAMA
 class="wp-image-2065375"

Dzięki danym z konfiguratora możemy dowiedzieć się również, że miesięczną ratą, na jaką najczęściej decydują się opłacać kobiety z tytułu wynajmu czy leasingu nowego samochodu, wynosi po uśrednieniu 1868 zł netto. Są to rzeczywiste dane z umów zawartych przez użytkowniczki platformy Carsmile w okresie listopad 2022-styczeń 2023. Uśredniony wkład własny wynosi 13 390 zł netto.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA