REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Jak jednocześnie pracować i podróżować? Trzeba zamieszkać na luksusowym statku pływającym wokół Ziemi

MV Narrative to luksusowy statek, na pokładzie którego znajdziemy 547 mieszkań, siłownie, baseny, spa, sklepy, co-workingi czy przychodnie. Już za nieco ponad dwa lata statek ma wyruszyć w podróż dookoła świata, która zajmie mu tysiąc dni.

01.01.2023
17:16
Jak jednocześnie pracować i podróżować? Trzeba zamieszkać na luksusowym statku pływającym wokół Ziemi
REKLAMA

Jednym z lokatorów luksusowego statku będzie 28-letni Austin Wells, który obecnie mieszka w San Diego i pracuje zdalnie dla Reality Labs, a więc firmy Meta zajmującej się rzeczywistością wirtualną. Już wkrótce Wells zakosztuje pracy na odległość w nieco innych warunkach.

REKLAMA

Wcześniej żyłem w modelu, który zakładał, że muszę kupić bilet, spakować plecak i zabookować hotel, jeśli chcę gdzieś podróżować. Teraz mój pokój, kuchnia, sklep czy siłownia podróżują razem ze mną – mówił w rozmowie z CNBC.

Jego domem stanie się 22-metrowe studio, które wyceniono na 1 mln dol.

Co ciekawe, według broszury dostępnej na stronie statku takie studia mają jedynie dostęp do „wirtualnego okna”. Łóżko jest zaś składane, aby zrobić więcej miejsca w ciągu dnia.

Brak dostępu do świeżego powietrza może być więc nieco kłopotliwy w tak długim okresie. Zarządzająca statkiem firma, Storylines, planuje bowiem, że pełne okrążenie Ziemi zajmie 1000 dni. W tym czasie MV Narrative zawinie do takich portów jak Rzym, Istambuł, Kotor, Wenecja czy Santorini. Sami pasażerowie również będą mogli wpływać na plan podróży, korzystając z aplikacji statku i głosując na destynacje.

Statek stanie się pływającym domem dla tysiąca mieszkańców

Oprócz kosztu wynajmu mieszkania będą oni musieli płacić miesięcznie ok. 2,6 tys. dol. tzw. kosztów życiowych. W cenie mają jednak jedzenie, napoje i inne udogodnienia, jak opieka lekarska czy tory do kręgli.

Statek przystosowany jest również do potrzeb osób pracujących zdalnie. Choć w pokojach nie znajdziemy biurek, to pasażerowie będą mogli skorzystać z przestrzeni co-workingowych. Należy użytek ma zamiar z nich zrobić opisywany wcześniej Austin Wells. Amerykanin podkreśla jednak, że każdy pracownik, który zechce powtórzyć jego wyczyn musi być świadomy kilku rzeczy.

Po pierwsze, nawet jeśli pracujesz zdalnie powinieneś być dostępny w określonych godzinach

Może to być problemem, który przy odpowiedniej dozie samozaparcia można jednak przekształcić w zaletę. Przykładowo, jeśli Wellsowi uda się zachować reżim zwiedzania europejskich stolic w pierwszej połowie dnia, to popołudnia i wieczory będzie mógł przeznaczyć na pracę.

Największym wyzwaniem może być praca z Bliskiego Wschodu czy Indii, gdzie różnica czasu sięga 12 godzin w stosunku do zachodniego wybrzeża USA. Innym wyzwaniem, może być połączenie internetowe – zwłaszcza na Pacyfiku. Ani rusz wówczas bez satelitarnego internetu, który jednak ma być wliczony w cenę MV Narrative.

REKLAMA

Statek ma przy tym cieszyć się dużym zainteresowaniem. Choć do rejsu zostały jeszcze ponad dwa lata, to przedstawiciele Storylines informują, że część z 18 pięter pasażerskich jest już w pełni zarezerwowana.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA