REKLAMA
  1. bizblog
  2. Zakupy

Na polski rynek wchodzi nowa niemiecka sieć sklepów. Klientów kusi… rosyjskimi produktami

Czy rosyjskie produkty po lutym 2022 roku mogą w Polsce magnesem, którym można przyciągnąć klientów do nieznanej jeszcze sieci handlowej? Można by uznać to za szalony pomysł, ale tak właśnie postanowiła działać niemiecka sieć Mix Markt, która otworzyła w Polsce już trzy sklepy, ale ma nadzieję na dużo więcej. Warto pamiętać, że konkurencja na polskim rynku detalicznym jest zabójcza, czyli nowi gracze nie mają tu łatwego życia. Fot. Mix Markt.

07.04.2023
14:46
Na polski rynek wchodzi nowa niemiecka sieć sklepów. Klientów kusi… rosyjskimi produktami
REKLAMA

Na razie pod szyldem Mix Markt działają w Polsce trzy sklepy: w Krakowie Tarnowie i Opolu. Ten ostatni otwarty został na tyle nie dawno, że sieć jeszcze nie odnotowała jego istnienia na swojej stronie internetowej. Sklepów ma być jednak dużo więcej i sieć szuka partnerów do otwierania nowych placówek.

REKLAMA

Mix Markt to marka należąca do niemieckiej grupy Monolith, która zarządza sklepami prowadzonymi w ramach franczyzy. Przez nieco ponad ćwierć wieku otworzyła około 350 sklepów, głównie w Niemczech, ale także na wielu innych rynkach europejskich. Na polski rynek postanowiła wejść dość późno, co można wiązać z tym, że nasz rynek jest uznawany za jeden z najbardziej konkurencyjnych na starym kontynencie.

Aby otworzyć Mix Markt, trzeba minimum 200 tys. euro

Jak w praktyce wygląda model działalności Mix Markt? Firma pisze, że otwarcie sklepu i zatowarowanie to wydatek 200-400 tys. euro, ale trzeba zaznaczyć, że dotyczy to rynku niemieckiego.

Sprawą partnera jest samodzielne prowadzenie sklepu na wyłączną odpowiedzialność. Aby finansowe obciążenia nie były dla niego nadmiernym balastem, zwłaszcza w fazie początkowej, właściwa dla jego regionu spółka handlowa Monolith zakłada z nim jawną spółkę handlową (sp. j.) i w ten sposób ponosi razem z nim ryzyko biznesowe. Ułatwia partnerowi trudną pod względem finansowym fazę startu poprzez poręczenia i pożyczki, dzięki którym finansowanie np. wyposażenia sklepu Mix, począwszy od regałów sprzedaży przez nowoczesne kasy ze skanerami po urządzenia na dziale mięsnym, staje się w ogóle możliwe – czytamy na stronie sieci.

Sklep dla fanów rosyjskiej kuchni

Znacznie ciekawsza jest oferta sklepów Mix Markt, która opiera się w dużej mierze na towarach rosyjskich, co w obecnej sytuacji można uznać za co najmniej ekstrawagancki pomysł biznesowy. Sieć podkreśla, że w każdym tygodniu oferuje wybrane rosyjskie produkty, polskie specjały i rumuńskie artykuły spożywcze. Wygląda na to, że to te pierwsze są tu najważniejsze. Mix Markt pisze nawet, że ma ofertę skierowaną do „fanów rosyjskiej kuchni”.

Chcesz spróbować typowego rosyjskiego jedzenia? Nie ma problemu, ponieważ poza żywnością rosyjską, w Mix Markt zaopatrujemy się również w gotowe, typowe rosyjskie dania - mrożone lub w słoikach. Smacznego!

– zachęca sieć.

Wódka to oczywiście numer jeden

REKLAMA

Mix Markt na swojej stronie nawet przygotował wprowadzenie do historii kuchni rosyjskiej. Dowiemy się, że pod wpływem krajów sąsiednich dzisiejsza rosyjska kultura jedzenia stała się niezwykle wyjątkowa i łączy ona w sobie wpływy kulinarne byłych członków Związku Radzieckiego.

Co pija się w Rosji? Oczywiście, napój spożywczy o nazwie „Kwas” i wiele napojów gazowanych, takich jak Tarchun czy Bajkal. Wódka rosyjska jest wiodącym napojem alkoholowym, a po niej piwo i wino – pisze sieć, używając tego znanego rusycyzmu.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA