REKLAMA
  1. bizblog
  2. Gospodarka

Łukasz Szumowski chyba ma już dość bycia ministrem zdrowia. Rozważa odejście z rządu

Prof. Łukasz Szumowski rozważa odejście z rządu przy okazji zapowiedzianej rekonstrukcji rządu po wyborach prezydenckich – informuje RMF FM. Na to, by jednak pozostał, naciskać ma premier Mateusz Morawiecki, ale ostateczny wynik tego przeciągania liny poznamy dopiero po wakacjach.

29.07.2020
9:41
Łukasz Szumowski może odejść z rządu. Pretekstem ma być rekonstrukcja rządu
REKLAMA

Rekonstrukcja rządu to doskonały pretekst, by bezboleśnie zdymisjonować ministra, który sobie nie radzi lub podpadł kierownictwu partii. Z drugiej strony, minister, który z różnych powodów ma dość tej roboty, może wykorzystać tę okazję, by wycofać się w cień.

REKLAMA

RMF FM powołuje się na informatorów „zbliżonych do Kancelarii Premiera” i wskazuje, że spekulacje na temat odejścia Szumowskiego pojawiły się za sprawą samego premiera, który w jednym z wywiadów wspomniał, że minister zdrowia rozważa odejście z rządu.

Wszystko wskazuje na to, że Szumowski ma dość zainteresowania mediów i opinii publicznej kontraktami, jakie Ministerstwo Zdrowia zawierało w związku z walką z epidemią koronawirusa – chodzi głównie o niejasne zamówienia na dostawy maseczek i respiratorów. Do tego dochodzi nie mniej kontrowersyjna sprawa oświadczeń majątkowych Szumowskiego i wielomilionowych grantów z NCBiR, które dobył brat ministra.

Konieczność nieustannego tłumaczenia się z tych spraw to jednak dodatkowe powody do odejścia z rządu, bo spekulacje o tym, że Łukasz Szumowski nie chce być ministrem i jego trwanie na stanowisku niemal wybłagał Mateusz Morawiecki, pojawiły się już po zeszłorocznych wyborach parlamentarnych.

REKLAMA

Największy problem to znalezienie następcy – fotel ministra zdrowia postrzegany jest jako gorące krzesło – trudno o sukcesy w zarządzaniu systemem ochrony zdrowia, za to ryzyko wpadnięcia w różnego rodzaju tarapaty jest wyjątkowo duże.

Łukasz Szumowski, który obecnie przebywa na urlopie, odmawia komentarzy dotyczących polityki.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA