REKLAMA
  1. bizblog
  2. Podatki

Kwota wolna od podatku 30 tys. zł. Internet myśli, że skorzystamy z niej w rozliczeniu rocznym za 2021

Nie ma już żadnych wątpliwości, że kwota wolna 30 tys. zł zacznie obowiązywać od 1 stycznia, bo prezydent już podpisał Polski Ład. Efekt? W Google'u zaczęła trendować fraza „kwota wolna od podatku 2021”, co jest dość zastanawiające. Wygląda na to, że wiele osób uznało, że z kwoty 30 tys. skorzysta, składając w przyszłym roku rozliczenie za 2021 rok.

17.11.2021
16:01
gotówka-w-odwrocie-pandemia
REKLAMA

Biura księgowe w całej Polsce przeżywają obecnie prawdziwy szturm przedsiębiorców, którzy chcą przygotować się do głębokich zmian podatkowych, jakie wchodzą w życie już za sześć tygodni. W branży krąży nawet dowcip, że grupą zawodową, która najbardziej skorzysta na Polskim Ładzie, są doradcy podatkowi.

REKLAMA
undefined

Jak wiadomo, od 1 stycznia składka zdrowotna nie będzie odliczana od podatku, stając się de facto dodatkowym podatkiem dochodowym. Czym innym jest bowiem danina płacona w wysokości 9 proc. osiąganego dochodu? Można ją nazwać w dowolny sposób, ale to nie zmienia jej charakteru podatku od dochodu.

Ucieczka od Polskiego Ładu i nieodliczalnej składki zdrowotnej jest możliwa tylko jednorazowo – jeśli jeszcze w tym roku przelejemy na swoje subkonto w ZUS-ie składki za grudzień, to składkę odliczymy od podatku. Jeśli zrobimy to w ustawowym terminie – czyli 10 lub 15 stycznia – składki nie odliczymy. Nowe zasady będą bowiem obowiązywać od 1 stycznia.

Zeznania za 2021 r. na starych zasadach

Podobnie jest z podatkiem dochodowym i kwotą wolną od podatku. Nowe zasady będą obowiązywać od nowego roku – i co trzeba wyraźnie podkreślić – w odniesieniu do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2022 r. To oznacza, że w rozliczeniu podatkowym, które będziemy robić do końca kwietnia 2022 roku, będą brane pod uwagę dotychczasowe zasady i kwota wolna o mikroskopijnej wysokości 3091 zł.

Należy pamiętać, że wyższa kwota wolna od podatku będzie obowiązywać w stosunku do dochodów uzyskanych dopiero od 1 stycznia 2022 roku – podkreśla w komentarzu dla Bizblog.pl Rafał Frączyk, manager w firmie doradztwa podatkowego Crido. Tym samym, zeznania podatkowe za 2021 rok, składane w terminie do końca kwietnia 2022 roku będą uwzględniały jeszcze niższą wartość kwoty wolnej, obliczaną według starych zasad – dodaje.

Idea kwoty wolnej od podatku zakłada, że dochód nieprzekraczający tej wartości nie podlega opodatkowaniu PIT. Dopiero każda kolejna złotówka ponad limit staje się przedmiotem opodatkowania odpowiednią stawką podatkową (17 proc. i 32 proc.). Mechanizm ten obowiązuje w stosunku do dochodów opodatkowanych na zasadach ogólnych skalą progresywną, w tym m.in. dla umów o pracę, umów zlecenia, emerytur czy dochodów jednoosobowych przedsiębiorców, jeśli wybrali ten sposób opodatkowania.

– wskazuje ekspert podatkowy.

Na szczęście z nowej kwoty wolnej 30 tys. w jakiś sposób niektórzy z nas skorzystają niemal od razu, ponieważ spadnie wysokość zaliczek na podatek dochodowy. Jak tłumaczy Małgorzata Samborska, doradca podatkowy i partner w Grant Thornton, pracownicy „skonsumują” kwotę wolną w zaliczkach na podatek wyliczanych im przez pracodawców. Ekspertka przypomina, że dzisiaj pracodawca co miesiąc odlicza 43,76 zł.

Samborska wskazuje, że nowe przepisy podatkowe mówią, że zaliczkę zmniejsza się o kwotę stanowiącą jedną dwunastą kwoty zmniejszającej podatek, określonej w pierwszym przedziale skali podatkowej. Kwota zmniejszająca podatek dla wszystkich rozliczających się według skali będzie taka sama, czyli 5100 zł, a więc 1/12 to 425 zł, a zatem pracodawca co miesiąc uwzględni 425 zł w kalkulacji podatku – wyjaśnia ekspertka.

REKLAMA

A co z przedsiębiorcami? Przedsiębiorcy na skali podatkowej płacą podatek dopiero po przekroczeniu kwoty wolnej. Przedsiębiorcy na liniowce nie mają kwoty wolnej – przypomina ekspertka Grant Thornton.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA