REKLAMA
  1. bizblog
  2. Zakupy

Polacy rzucili się do kupowania książek. Imponujące wyniki sprzedaży

Sprzedaż książek w czerwcu wzrosła nawet o jedną piątą, a ceny wróciły do poziomu sprzed kryzysu. Na liście ulubionych lektur Polaków znajdują się zarówno pozycje non-fiction, jak i polityka oraz dieta.

20.07.2020
14:41
cena-ksiazek-dobry-start
REKLAMA

Firma badawcza Nielsen informuje o „niezwykłym wzroście wartości i wielkości panelu BookScan” w drugiej połowie czerwca. Wyniki są porównywalne do najlepszych tygodni sprzedaży w 2019 r., przypadające na okres zakupu szkolnych podręczników i okresu Bożego Narodzenia. Od jakiegoś czasu branża zyskuje zainteresowanie konsumentów. Polacy nareszcie czytają książki!

REKLAMA

Od jakiegoś czasu literatura cieszy się coraz większym zainteresowaniem i poza okresem Wielkanocy, majówki i Bożego Ciała, pięła się w górę po drabince popularności.

O sytuacji w branży poinformowało Nielsena sześć wydawnictw: Book Book, Bookszpan, Glosel, Książnica Polska, Między Kartkami oraz Świat Książki. Według ich danych, w porównaniu z wakacjami ubiegłego roku nastąpił wzrost sprzedaży i to nawet o 20 proc.

W ostatnich tygodniach rosła także średnia cena książki, która spadła niedawno do przełomowej średniej 21 zł. Obecnie wynosi ona ponad 25.

Rok 2020 jest zupełnie szalony. Porównania wyników tydzień do tygodnia, miesiąc do miesiąca czy nawet rok do roku mają ograniczony sens. Należałoby najpierw rozłożyć całość na części, a jeszcze wcześniej ustalić metodę głosowania nad sposobem podziału

– zaznacza Nielsen w komunikacie prasowym.

Czytają wszystko - od chama, do skarperek

Kategoria non-fiction cieszy się wzrostem zainteresowania, zaś oprócz niej w zastawieniu najlepiej sprzedających się książek znalazły się polityka - „Cham Niezbuntowany”, „Prezes i Spółki. Imperium Jarosława Kaczyńskiego” oraz dieta - „Jadłonomia po polsku”, „Jedz i chudnij z dietą SIRT” czy „Dieta SIRT”.

W pierwszej piątce zestawienia BookScan znalazły się głównie książki mające swoją premierę w czerwcu, większość z nich zaliczała się do kategorii fiction i była skierowana do dzieci lub młodzieży.

Prawdopodobnie nauczyciele i rodzice, mając dość elektroniki, postanowili wręczyć nieco więcej książek na pamiątkę zakończenia roku szkolnego.

– wskazuje firma badawcza.

W TOP 5 znalazły się:

  1. „Cham Niezbuntowany” Rafał A. Ziemkiewicz (premiera 28 maja; 7,3 tys. sprzedanych egzemplarzy),
  2. „Jadłonomia po polsku” Marta Dymek (premiera 3 czerwca; 5,7 tys. sprzedanych egzemplarzy),
  3. „Ballada ptaków i węży” Suzanne Collins (premiera 17 czerwca; 3,8 tys. sprzedanych egzemplarzy),
  4. „W głębi lasu” Harlan Coben (premiera 2 czerwca; 3,7 tys. sprzedanych egzemplarzy),
  5. „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” Justyna Bednarek i Daniel de Latour (premiera 1 kwietnia 2015 r.; 2,4 tys. sprzedanych egzemplarzy)
REKLAMA

Informacje przekazywane przez BookScan pochodzą z kas fiskalnych.

Nielsen bada popyt krajowy i rynek indywidualnego klienta, a dodatkowo dane o sprzedaży w sieciówkach - marketach, dyskontach, kioskach czy stacjach benzynowych, Te jednak nie wliczają się do głównego zastawienia.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA