REKLAMA
  1. bizblog
  2. Zakupy
  3. Prawo

Sklepy otwarte w niedzielę metodą na ochroniarza. Tak zrobisz zakupy, ale są ograniczenia

Biedronka wycofała się z pomysłu, żeby w ostatni dzień tygodnia otwierać swoje sklepy jako wypożyczalnie książek i wydawać, że walka o handel w niedziele wreszcie się kończy. Sprzedawcy przez pewien czas boksowali się z takimi przepisami i w końcu dadzą sobie z tym spokój. Ale okazuje się, że na ten przyjdzie nam jednak jeszcze trochę poczekać. Nowy pomysł na obejście tych regulacji ma francuska sieć Intermarche.

11.09.2022
11:09
handel-w-niedziele-sklepy-intermarche
REKLAMA

Jeżeli chodzi o obchodzenie jak najszerszym łukiem handlu w niedzielę, to chyba w Polsce już nas nic nie zaskoczy. Wcześniej uruchomienie okienka pocztowego pozwalało omijać ten zakaz handlu takim sieciom jak Lidl, Biedronka, Kaufland, Castorama, Empik, czy nawet Smyk. Przez to, zgodnie z danymi firmy analitycznej Dun & Bradstreet, tylko w pierwszej połowie 2021 r. powstało w naszym kraju trzy razy więcej placówek pocztowych niż rok wcześniej.

REKLAMA

I kiedy wydawało się, że już nie starczy wyobraźni na kolejne sposoby omijania zakazu niedzielnego handlu, francuska sieć Intermarche kolejny raz udowadnia, że nie ma dla niej rzeczy niemożliwych. Jak donoszą wiadomoscihandlowe.pl już jeden ze sklepów w Tarnowie dział w nowej formule: bez sprzedawców, bez kasjerów, bez możliwości zakupu alkoholu i wyrobów tytoniowych. Jedynie ochroniarz przygląda się wszystkiemu, ale w zakupach nie pomoże. Płatność tylko za pomocą kartą, w kasach samoobsługowych.

Handel w niedziele: był dworzec i czytelnia

Już wcześniej zarządzająca siecią Intermarche Grupa Muszkieterów udowodniła, że na brak wyobraźni wcale nie narzeka. Próbowali już obchodzić zakaz handlu w niedziele na różne sposoby. Najpierw należący do sieci sklep w Cieszynie przemienił się w dworzec autobusowy, korzystając z okazji, że zajmuje teren dawnej bazy tutejszego PKS-u. Potem z kolei placówki francuskiej sieci z Golubia-Dobrzynia, Oławy, Starogardu Gdańskiego, Brzegu i Lipna stały się czytelniami i promowały swoje usługi pod hasłem InterPoCzytelnia.

Teraz z kolei przyszedł najwyższy czas na Intermarche Go, czyli sklepy bez pracowników, a tylko z ochroniarzami. Ale ci do zakupów nie będą się wtrącać. Nie ma więc mowy o weryfikacji wieku przy okazji zakupu papierosów lub alkoholu, dlatego sklepy Intermarche w niedzielę nie będą handlowały tymi artykułami. Sieć przygotowała nawet dokładną instrukcję kasy samoobsługowej, tak żeby niedzielny klient mógł być w pełni samowystarczalny. Eksperci są zgodni: przy kolejnym zaostrzeniu przepisów metoda na ochroniarza będzie coraz prędzej wypierać sklepowe czytelnie. Ich zdaniem ostatnie działania sieci Intermarche to tylko początek nowej praktyki.

REKLAMA

Tylko dwie handlowe niedziele do końca roku

Nowelizacja ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta, która miała utrudnić sklepom udawanie placówki pocztowej, weszła w życie 1 lutego 2022 r. Zgodnie z tymi przepisami handel w niedziele przysługuje wyłącznie tym sklepom, których przychody z działalności pocztowej przekroczą 40 proc. ogólnych przychodów. Jednocześnie na rok 2022 wyznaczono w sumie 7 handlowych niedziel, z czego już pięć za nami. W tym roku handel w niedziele będzie dopuszczony jeszcze tylko przed Świętami Bożego Narodzenia: 11 grudnia i tydzień później 18 grudnia.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA