REKLAMA
  1. bizblog
  2. Transport

Co za strategiczna trasa! Szef rządu osobiście przypilnował podpisania umów na budowę nowej ekspresówki

W asyście premiera Mateusza Morawieckiego, ministra Adamczyka i wiceministra Horały GDDKiA podpisała dwie umowy na budowę kolejnych odcinków S6 na Pomorzu.

16.04.2021
16:19
Co za strategiczna trasa! Szef rządu osobiście przypilnował podpisania umów na budowę nowej ekspresówki
REKLAMA

GDDKiA poinformowała w piątek, że nowe kontrakty dotyczą zaprojektowania i budowy dwóch odcinków Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej (OMT) w ciągu drogi ekspresowej S6. Pierwszy fragment o długości 16,3 km połączy Chwaszczyno z Żukowem, drugi o 300 m krótszy Żukowo z węzłem Gdańsk Południe.

REKLAMA

Tomasz Żuchowski, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad, zwraca uwagę na tempo. W cztery miesiące 2021 r. dyrekcja podpisała trzynastą i czternastą umowę, co przełoży się na powstanie ponad 210 km nowych dróg o wartości ponad 6,4 mld zł.

To dobra wiadomości dla kierowców nie tylko z woj. pomorskiego. Dzisiaj podpisujemy kontrakty na realizację kolejnych odcinków S6, która docelowo połączy Szczecin z Gdańskiem

– podkreślił.

I dodał, że w trzecim kwartale zostaną ogłoszone przetargi na budowę trzech odcinków S6 w województwie zachodniopomorskim od Koszalina do Słupska. Dzięki temu cała trasa S6 w województwach pomorskim i zachodniopomorskim będzie oddana do ruchu w 2025 roku.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk wskazuje, że OMT usprawni komunikację w Trójmieście i na Pomorzu, wyprowadzi ruch poza tereny zurbanizowane i zwiększy bezpieczeństwo.

Realizacja tej trasy jest możliwa dzięki decyzji rządu o przeznaczeniu na ten cel dodatkowych środków w ramach Programu Budowy Dróg Krajowych

– przypomniał szef resortu infrastruktury.

Budimex zbuduje pierwszy odcinek, Mirbud i Kobylarnia – drugi

Podpisane w piątek umowy obejmują zaprojektowanie i wybudowanie 39-km Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej – dwujezdniowej drogi ekspresowej (po dwa pasy w każdym kierunku) z rezerwą pod trzeci pas.

 class="wp-image-1410238"

Wykonawcą pierwszej części inwestycji o wartości 715,2 mln zł jest Budimex. Obejmuje ona odcinek Chwaszczyno – Żukowo o długości ok. 16,3 km, gdzie zostanie wybudowany węzeł Miszewo oraz obwód utrzymania drogi. Dokończony zostanie też węzeł Chwaszczyno na styku z budowaną Trasą Kaszubską.

Wykonawcą drugiej części jest konsorcjum firm Mirbud i Kobylarnia. Za 777 mln zł zrealizowany zostanie odcinek Żukowo – Gdańsk Południe o długości ok. 16 km wraz z obwodnicą Żukowa o długości ok. 7 km.

W ramach inwestycji zostaną wybudowane węzły Żukowo i Lublewo, Miejsce Obsługi Podróżnych Widlino (kat. I) i rozbudowany zostanie węzeł Gdańsk Południe. Obwodnica Żukowa połączy się z drogą krajową nr 7 w miejscowości Przyjaźń i poprzez węzeł Żukowo zostanie doprowadzona do DK nr 20 w miejscowości Glincz.

OMT powstanie w 38 miesięcy

REKLAMA

GDDKiA zapewnia, że nowa ekspresówka zostanie wyposażona w ekrany akustyczne, pasy zieleni izolacyjnej, przejścia dla zwierząt, przepusty ekologiczne wraz z ogrodzeniem ochronno-naprowadzającym, system odprowadzenia wód opadowych, wraz z zespołami podczyszczającymi oraz zbiornikami retencyjnymi.

Prace projektowe i budowlane na obu odcinkach mają potrwać 38 miesięcy i zakończyć się w II kw. 2025 r. Faza projektowa odbywać się będzie bez przerw zimowych. Budowlana – po uzyskaniu decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) – uwzględnia przerwy między 16 grudnia do 15 marca.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA