REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Fortuna Elona Muska to już 335 mld dol. To więcej niż Jeff Bezos i Bill Gates mają razem

Wartość giełdowa Tesli tylko w październiku wzrosła o połowę – kapitalizacja spółki to już 1,2 bln dol., czyli mniej więcej tyle, ile warci są razem wszyscy pozostali liczący się globalnie producenci samochodów. Dość ciekawym efektem ubocznym giełdowego rajdu Tesli jest wzrost wartości majątku jej głównego udziałowca – Elona Muska. Fot. NASA HQ PHOTO/Flickr (CC BY-NC-ND 2.0)

02.11.2021
13:03
Wartość giełdowa Tesli. Fortuna Elona Muska to już 335 mld dol.
REKLAMA

11 sierpnia 2020 roku Tesla ogłosiła, że przeprowadziła podział swoich akcji w stosunku 5:1, bo wartość pojedynczego waloru wzrosła do takiego poziomu, że pojedynczy walor stał się zbyt drogi. Jedna akcja spółki Elona Muska kosztowała wtedy około 1400 dolarów. Trzy tygodnie później split został przeprowadzony, a wartość Tesli wzrosła niemal dwukrotnie w stosunku do momentu ogłoszenia tej operacji.

REKLAMA

Po zaledwie 14 miesiącach akcja Tesli jest wyceniana na ponad 1208 dolarów, co odpowiada wartości przeszło 6 tysięcy dolarów za walor. Tyle właśnie byłaby warta akcja spółki, gdyby nie został przeprowadzony zeszłoroczny split. Jeszcze trochę i Tesla może zdecydować się na kolejną taką operację, zwłaszcza po tak dobrych doświadczeniach, jak w zeszłym roku.

Wartość akcji Tesli rosła szybko od początku października, ale prawdziwa eksplozja nastąpiła po ogłoszeniu, że wypożyczalnia samochodów Hertz po wyjściu z procesu upadłości postanowiła zakupić od firmy Elona Muska aż 100 tysięcy samochodów elektrycznych. Inwestorzy popadli w euforię i rzucili się na akcje Tesli, windując jej wycenę giełdową do poziomu przekraczającego bilion dolarów.

 class="wp-image-1587964"

Potem przyszły kolejne dobre informacje. Tesla ogłosiła zawarcie partnerstwa z Ganfeng Lithium, największym dostawcą litu na świecie – pierwiastek ten jest kluczowym składnikiem nowoczesnych akumulatorów. Dla Tesli oznacza to zwiększenie potencjału produkcyjnego i zwiększenie przewagi nad konkurentami. Kolejny dobry news to dopuszczenie do sieci ładowarek Tesli w Europie samochodów elektrycznych innych marek – dla Tesli oznacza to dopływ dodatkowej gotówki.

REKLAMA

Efekt? Przed rozpoczęciem notowań na giełdzie Nasdaq we wtorek kurs akcji Tesli wynosił 1208 dol., co oznacza kapitalizację spółki na poziomie 1,2 bln dol. Na wzroście wartości Tesli oczywiście najbardziej skorzystał Elon Musk, główny udziałowiec spółki. Według Bloomberga wartość jego majątku wynosi już niebotyczne 335 mld dol. To ponad dwa razy więcej niż wynosi łączna wartość majątków dwóch poprzednich etatowych najbogatszych ludzi na świecie – Jeffa Bezosa (193 mld dol.) i Billa Gatesa (136 mld dol.).

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA