REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Kij i marchewka w nowym rozwiązaniu skarbówki. E-faktury w końcu będą obowiązkowe

Fiskusowi nic już nie umknie. Działać zaczyna e-faktura i Krajowy System e-Faktur. Teraz każda faktura będzie musiała przejść przez bazę Ministerstwa Finansów. Nawet te, które wystawiają sobie przedsiębiorcy.

04.10.2021
21:00
faktura vat nota korygujaca
REKLAMA

Sejm przyjął projekt zmian do ustawy VAT wdrażający Krajowy System e-Faktur. Oznacza to ogromne zmiany dla biznesu.

REKLAMA

W pierwszej fazie wdrażania e-faktury polscy przedsiębiorcy będą z niej korzystać dobrowolnie. Będzie ona działała, jako jedna z dopuszczonych form dokumentowania sprzedaży, obok faktur papierowych i obecnie już występujących w obrocie gospodarczym faktur elektronicznych.

W 2023 r. korzystanie z e-faktury stanie się obligatoryjne. Krajowy System e-Faktur ma zostać uruchomiony wcześniej, z początkiem 2022 roku.

E-faktury, Polski Ład czyli rewolucje dla przedsiębiorców

Informatyzacja rozliczeń z fiskusem jest procesem nieodwracalnym. Źle natomiast, że wszystko w naszym systemie podatkowym dzieje się naraz. Mamy przecież Polski Ład, który został uchwalony bardzo szybko. Przedsiębiorcy mają mało czasu na zapoznanie się z nowymi przepisami, a tu kolejna rewolucja. Zmiany wiązać będą się też z kosztami dla firm, bo system rozliczeń trzeba przygotować do nowych wymogów – powiedział nam Przemysław Pruszyński, ekspert do spraw podatkowych Konfederacji Lewiatan.

Ministerstwo Finansów chce wspólnie z biznesem testować nowe rozwiązanie już od października 2021 r., tak, aby jak najwięcej firm korzystało w pełni z e-faktury w 2022 r. To tempo przeraża przedsiębiorców.

Ministerstwo Finansów widzi w e-fakturach same zalety

Wdrożenie e-faktur przyniesie dwa bardzo pozytywne skutki dla polskiej gospodarki. Po pierwsze znacznie ułatwi rozliczanie obrotu pomiędzy przedsiębiorcami. Po drugie, przyspieszy wykrywanie prób wyłudzenia podatku, a przez to zwiększy bezpieczeństwo uczciwych firm i posłuży dalszemu zmniejszeniu luki VAT 

– twierdzi wiceminister Jan Sarnowski.

Ministerstwo Finansów zapewnia, że wdrożenie e-faktury przyniesie przedsiębiorcom mnóstwo ułatwień. Przede wszystkim podatnicy wybierający e-fakturę, otrzymają zwrot VAT o jedną trzecią szybciej – termin zwrotu skróci się dla nich o 20 dni, z 60 na 40.

Resort dodaje też, że e-faktura przyspieszy obrót firmy, bo dzięki działaniu za pośrednictwem bazy ministerstwa, zawsze będziemy mieli pewność, że faktura trafiła do kontrahenta.

undefined

E-faktury będą wydawane według jednego wzorca. Faktura pozostanie w bazie danych MF i nie ulegnie zniszczeniu czy zaginięciu, nie będzie konieczności wydawania jej duplikatów.

Podatnik nie będzie musiał przechowywać faktur wystawionych w KSeF, ponieważ będą one przechowywane przez administrację przez okres 10 lat, a więc co do zasady w okresie, w którym większość zobowiązań podatkowych się przedawnia.

REKLAMA

Podatnik wystawiający faktury w KSeF nie będzie musiał przesyłać na żądanie organów podatkowych struktury Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur (JPK_FA). Dane te będą dostępne dla organów podatkowych.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja:
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA