REKLAMA
  1. bizblog
  2. Media i rozrywka

Disney domknął kosztowną operację przejęcia Hulu. Ceny Disney+ w Polsce już wzrosły

Walt Disney Company przejął w całości serwis streamingowy Hulu, ale była to bardzo kosztowna operacja. Za brakujące 33 proc. udziałów w tej spółce zapłacił koncernowi Comcast aż 8,6 mld dol. Na razie transakcja ta nie będzie odczuwalna dla klientów tych firm, czyli zupełnie inaczej niż w przypadku niedawnej decyzji platformy Disney+, która postanowiła mocno podnieść ceny w Polsce.

04.11.2023
4:08
Disney przejął Hulu. Ceny Disney+ w Polsce już wzrosły
REKLAMA

Disney kontroluje platformę Hulu już od 2019 roku, gdy przejął w niej większościowe udziały w ramach większej operacji zakupu aktywów koncernu medialnego 21st Century Fox za 71 mld dol. Pozostałe 33 proc. udziałów miał inny gigant medialny – Comcast. Firmie tej zależało na pozbyciu się tego mniejszościowego pakietu. Disney w końcu przejął brakujące udziały w Hulu, stając się jego jedynym właścicielem.

REKLAMA

Serwisy streamingowe

Transakcja warta nieco ponad 8,6 mld dol. ma zostać sfinalizowana do 1 grudnia, co oznacza wycenę Hulu na poziomie 27 mld dol. Co ciekawe, taka kwota została ustalona już cztery lata temu, gdy Comcast zgodził się sprzedać Disneyowi cały swój pakiet akcji Hulu. Zgodnie z tamtą umową każda ze stron mogła zainicjować tę transakcję po 1 listopada 2023 r. i właśnie z tego prawa skorzystał Disney.

Hulu z ponad 48 milionami subskrybentów stanowi potężne wzmocnienie streamingowej oferty Disneya, którego macierzysta platforma Disney+ ma aż 146 mln subskrybentów. Na tym tle 28 mln subskrybentów należącej do Comcastu platformy Peacock wygląda dość skromnie. Dla kontekstu warto wspomnieć, że Netflix ma obecnie niecałe 240 mln subskrybentów na całym świecie.

Więcej o serwisach streamingowych przeczytacie tutaj:

Drożej za Disney+ w Polsce

Wszystko to brzmi abstrakcyjnie dla przeciętnego klienta platform streamingowych, czyli zupełnie inaczej niż decyzja właściciela platformy Disney+ o podniesieniu opłat w Polsce. Jeszcze w tym roku za abonament w tej platformie zapłacimy 37,99 zł miesięcznie lub 379,90 zł rocznie. Nowi klienci Disney+ takie ceny mają już od 1 listopada. Podwyżka jest dość duża, bo dotychczas abonament kosztował 28,99 zł miesięcznie i 289,90 zł rocznie.

REKLAMA

Dla wielu klientów Disney+ kiepską informacją jest też to, że w przyszłym roku platforma ta – wzorem Netfliksa – zacznie walczyć z bardzo popularnym zjawiskiem współdzielenia kont z użytkownikami spoza własnego gospodarstwa domowego. Nie wiadomo za to, kiedy w Polsce zostanie wprowadzony tańszy abonament z reklamami, ale zapewne nie będziemy na to długo czekać, bo taka oferta już pojawiła się w Europie, między innymi w Wielkiej Brytanii i w Niemczech.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA