REKLAMA
  1. bizblog
  2. Media i rozrywka

Chcesz słuchać, to skacz i pedałuj. Coldplay zagra w Warszawie, prąd wyprodukują fani

Pedałujcie, skaczcie, bo inaczej zgasną światła i padnie nagłośnienie. Nie wiem, czy to będzie najlepsza trasa koncertowa Coldplay w historii, ale fani nie będą mieli, kiedy się nad tym zastanowić. A przynajmniej nie w trakcie show na PGE Stadionie Narodowym. (fot: YouTube/Coldplay)

17.10.2021
9:51
Walka o klimat. Coldplay zagra w Warszawie, prąd wyprodukują fani na rowerach
REKLAMA

Kasia Nosowska śpiewała kiedyś: „Chcesz usłyszeć słowa. To sam je sobie wymyśl”. Chris Martin i spółka tekst piosenek już wymyślili, ba, napisali nawet muzykę. Jednak ich kapela kilka lat temu zrobił nagły zwrot ku ekologii, więc słuchanie ich na żywo nie jest już takie proste.

REKLAMA

Przypomnijmy może pokrótce, że przed pandemią Coldplay w ogóle zrezygnował z trasy koncertowej. Złośliwi mówili, że i ta nikt by się na niej nie zjawił. Ale chyba przesadzali. Fakty są takie, że Brytyjczycy w ramach promocji płyty przeprowadzili dwie transmisje na YouTube, grając pierwszą połowę albumu o świcie, a drugą o zachodzie.

Zrównoważony rozwój w muzyce

Tym razem zespół wyruszy w trasę, ale wciąż nie chce zostawiać za sobą śladu węglowego. Do napędzana samochodów i ciężarówek ze sprzętem kapela użyje uwodornionego oleju roślinnego (HVO). Czyli mówiąc po ludzku – będzie jeździć na starym oleju po frytkach.

Coldplay chwali się też, że we współpracy z BMW opracował pierwszy w historii „mobilny akumulator”, który jest wykonany z nadających się do recyklingu akumulatorów BMW i3. Akumulator można ładować na wiele sposobów – korzystając ze wspomnianego oleju, energii słonecznej, energii odnawialnej z sieci, a nawet… energii kinetycznej z wentylatorów.

No i w końcu najważniejsze. Przynajmniej z punktu widzenia fanów. Zespół wyłoży stadion i jego okolice podłogą zamieniającą kroki i podskoki na prąd.

Kojarzysz, kiedy frontman mówi: „Skaczcie w górę i w dół”? Kiedy ja to mówię, dosłownie potrzebuję, żebyś skakał w górę i w dół. Jeśli tego nie zrobisz, światła zgasną

– tłumaczył Martin w rozmowie z BBC.

Lider Coldplay uznał jednak, że to zbyt mało. Zaplanowany na 17 października koncert w Londynie będzie w całości zasilany przez rowerzystów, którzy pojawią się na scenie obok członków zespołu.

Na stronie reklamującej szereg prośrodowiskowych rozwiązań wykorzystywanych w trakcie touru nie znajdziemy informacji o rowerzystach. Być może Martin traktuje jednak najbliższy występ w kategoriach eksperymentu i  w przyszłym roku zdecyduje się dołączyć cyklistów do swojego show.

Coldplay w Polsce

Ogółem koncerty w całym 2022 roku mają wyemitować o połowę mniej dwutlenku węgla niż trasa z lat 2016/17. Kapela będzie promować swój album "Music of the Spheres".

REKLAMA

Do Polski, na stadion PGE Narodowy w Warszawie, dotrze 8 lipca. Bilety będą w sprzedaży od 22 października tego roku.

Spędziliśmy ostatnie dwa lata na konsultacjach z ekspertami ds. środowiska, aby ta trasa była jak najbardziej zrównoważona i, co równie ważne, aby wykorzystać jej potencjał do popychania spraw do przodu

- komentuje Martin.
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja:
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA