REKLAMA
 1. bizblog
 2. Biznes /
 3. Podatki /
 4. Prawo

Skarbówka będzie miała wykaz twoich faktur. Szykuj się na kontrolę, podatniku

Ministerstwo Finansów chce dołozyć kolejny instrument, który ma uszczelnić system podatkowy. Po wprowadzeniu Jednolitego Pliku Kontrolnego, zniesieniu comiesięcznej deklaracji VAT i obowiązkowemu  split payment szykuje się do uruchomienia Centralnego Rejestru Faktur. Eksperci są zgodni, że dzięki temu kontrolerzy bardzo szybko wykryją ewentualne przekręty.

01.07.2019
13:03
Ruszył Centralny Rejestr Faktur. Będzie więcej kontroli?
REKLAMA

fot.www.kas.gov.pl

REKLAMA

Od miesięcy zapowiadano, że Centralny Rejestr Faktur zacznie działać od 1 lipca 2019 r. Potem pojawiła się informacja, że jednak po wakacjach, od 1.09.

Jestem po rozmowie z dyrektorem departamentu odpowiedzialnego za ten projekt. I on przekazał, że projekt dotyczący Centralnego Rejestru Faktur jest w Sejmie, w drugim czytaniu. Przepisy mogłyby więc zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2020 r. - usłyszałem dzisiaj od pracownicy biura prasowego Ministerstwa Finansów.

W tym roku ściągalność VAT może być większa nawet o 8-10 mld zł w porównaniu z 2018 r. Chociaż budżet zakłada przyrost w granicach 3 mld zł, to swoje doda wzrost gospodarczy, wzrost konsumpcji, ale też inflacja. Tym samym ściągalność VAT w ciągu 12 miesięcy ma przekroczyć 180 mld zł (zakładana w budżecie kwota to 179,6 mld zł).

W podatkach układ tak naprawdę jest prosty. Albo państwo, dzięki podjętym mechanizmom otrzymuje należne pieniądze albo ich część zostaje w kieszeniach oszustów. I jak tłumaczy resort finansów kolejne podejmowane inicjatywy mają na celu maksymalnie zminimalizować takie zjawiska, jak wypisywanie pustych faktur na fikcyjne transakcje czy transakcje karuzelowe, w których nawet kilkadziesiąt podmiotów pod przykrywką legalnej działalności wyłudza VAT.

Zobacz także

Suma wszystkich strachów: Centralny Rejestr Faktur.

Wystarczy przyjrzeć się poczynaniom Ministerstwa Finansów na przestrzeni ostatniego roku, żeby dowiedzieć się, na czym polega cały plan. Jednym z jego elementów jest Centralny Rejestr Faktur. Mają go tworzyć nowe vatowskie Jednolite Pliki Kontrolne.

Ministerstwo Finansów tłumaczy JPK jako elektroniczny sposób przekazywania informacji przez podatnika organom podatkowym. Dotyczy to tak podatku od towaru i usług, jak i innych podatków, łącznie z ewidencją czy ogólną weryfikacją ksiąg rachunkowych. To miało przynieść wygodę, oszczędności, ale przede wszystkim JPK wprowadzono dla poprawy wyników kontroli podatkowej.

Obecnie, jeszcze przed uruchomieniem CRF, JPK ma siedem struktur:

 • księgi rachunkowe - JPK_KR
 • wyciąg bankowy - JPK_WB
 • magazyn - JPK_MAG
 • ewidencje zakupu i sprzedaży VAT - JPK_VAT
 • faktura VAT - JPK_FA
 • podatkowa księga przychodów i rozchodów (KPiR) - JPK_PKPIR
 • ewidencja przychodów (ryczałt) - JPK_EWP

Z elektronicznym podpisem lub profilem zaufanym.

JPK musi być przekazany organom podatkowym drogą elektroniczną. Teraz mamy do wybory sporo programów księgowości online z bezpiecznym połączeniem z Ministerstwem Finansów. Najczęściej czynności zwężają się do zaznaczenia odpowiedniego JPK i następnie opcji “wyślij do urzędu”.

Ale, żeby przesyłka JPK faktycznie była bezpieczna i nikt z organu podatkowego nie miał żadnych zastrzeżeń niezbędne jest jeszcze potwierdzenie tożsamości elektronicznym podpisem lub profilem zaufanym ePUAP. Co w sytuacji, kiedy przedsiębiorca nie może użyć ani tego ani tego? Wtedy pozostaje jedynie skorzystanie z funkcji podpisów osoby upoważnionej.

CRF wprowadza nowe pliki JPK.

Istotą Centralnego Rejestru Faktur ma być to, że w tej bazie znajdą się zarówno dane z rejestrów VAT, jak i te z deklaracji VAT. I właśnie po połączeniu obecnego JPK_VAT z informacjami z deklaracji VAT powstanie nowy plik: JPK_VDEK, który będzie trafiał do CRF. Tym samym rozpoczynająca swój żywot 1 lipca nowa baza będzie miała jedynie formę elektroniczną - tak jak tworzące ją składowe.

JPK_VDEK będą przesyłane do CRF za pomocą księgowości online lub aplikacji Ministerstwa Finansów. Jak się można domyśleć od 1 lipca trzeba będzie zamiast JPK_VAT wysyłać JPK_VDEK. 

Archiwizowanie danych z CRF należeć będzie do obowiązków szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Zgodnie z przepisami będzie je mógł udostępnić ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych, dyrektorom izb skarbowych, naczelnikom urzędów skarbowych i naczelnikom urzędów celno-skarbowym. 

Będzie więcej kontroli skarbowych.

Eksperci przewidują, że utworzenie Centralnego Rejestru Faktur spowoduje wzrost kontroli podatkowych i samych sankcji. Inspektorzy będą brali na celownik każde uchybienie utrudniające dogłębną analizę. I w zależności od wagi uchybienia nałożą mandat, ale mogą też nawet zablokować firmowe konto. 

REKLAMA

I chociaż po stronie samego przedsiębiorcy nie wiele ma się zmienić, to nowe regulacje na więcej pozwolą kontrolerom, którzy od 1 lipca będą częściej pukać do drzwi przedsiębiorców.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA